Druhá šance – desková hra

0

Jsou tomu necelé dva roky, co na náš malý deskoherní trh vtrhly se vší parádou první flip & write tituly. Ani po této době však zájem o tyto malé “kreslící hry” neupadá a tak čeští distributoři přichází stále s novými kousky. Mezi ty úplně nejnovější se počítá kousek z TLAMA Games, kteří na náš trh přináší Druhou šanci deskoherního matadora Uwe Rosenberga.

Toho deskoherním fanouškům asi netřeba představovat. Rosenberg má na svém kontě opravdu slušnou řádku titulů. Ostatně, stačí zmínit kousky jako Agricola, Caverna, Patchwork, nebo nedávno vydanou Zoo New York. A ačkoliv byl Rosenberg spojován spíše s tradičními euro hrami (Agricola a spol) v poslední době se zaměřuje spíše na lehčí rodinné kousky, které mají jeden hlavní spojující prvek. Patchwork, Zoo New York, Indian Summer a řadu dalších spojuje Rosenbergova záliba v tetrisoidních tvarech, které jsou alfou a omegou těch zmíněných her. A jak se zdá tetris neopustíme ani v jeho nejnovějším přírůstku.

Mimochodem leccos naznačuje už stylizovaná grafika na krabičce této hry. Po zakreslování železničních tratích, tukaních stezek a kartografických územích, přichází na řadu kousek, který jde skutečně na dřeň a nesnaží se hráče přesvědčit o nějakém tématickém zasazení. Zde hraje prim jednoduchost a co nejpřístupnější hratelnost, bez jakýchkoliv složitých výjimek a dalších věcí, které by narušovali plynulost hry.

Druhá šance je tak pravděpodobně nejjednodušším zástupcem flip & write her na trhu. Zde však pozor. To že má skutečně jednoduchá pravidla, bez jakýchkoliv složitých výjimek z ní ale nutně nemusí dělat nutně jednoduchou hru. Ba právě naopak, i přes svou zdánlivou jednoduchost a přístupnost se vám u ní dokáže vcelku slušně zavařit mozek. To ostatně Uwe Rosenberg ukázal už několikrát a takový Patchwork je toho zářným příkladem.

A jak už naznačuje “anotace” na stránkách TLAMA Games, ani zde to nebude jiné.

V případě tohoto kousku začínají všichni hráči se stejným čtverečkovaným listem papíru. Vaším cílem je tento list co nejlépe zaplnit různými tvary. V každém kole otočíte dvě karty s tvary a hráči musí na svůj čtverečkovaný papír jeden z nich nakreslit. Vybraný tvar překreslíte na svůj list a poté jej vybarvíte. Stejný tvar může nakreslit i více hráčů najednou. Pokud už máte papír tak zaplněný, že se vám na něj ani jeden z dostupných tvarů nevejde, dostanete druhou šanci. Otočíte jednu kartu s tvarem, který smíte nakreslit pouze vy. Pokud dokážete na svůj list vměstnat alespoň tento tvar, pokračujete dál! V opačném případě bohužel vypadáváte ze hry.  

Hra končí, jakmile ze hry vypadli všichni hráči, otočili jste všechny karty s tvary nebo se někomu podařilo zaplnit celý list. Pokud se někomu takový majstrštyk skutečně podaří, automaticky vyhrává. Ve většině případů ale vyhraje ten, kdo má na svém listu nejméně nevybarvených čtverečků.  

Jak je podle předchozích řádek vidět Druhá šance spadá skutečně mezi jednodušší hry, které zahrajete v podstatě s kýmkoliv. Dle autora je hra určená pro 1-6 hráčů od osmi let s tím, že jedna partie zabere cca 15 min. S tímto lze v podstatě souhlasit. Hru totiž sice zahrajete i s o něco mladšími hráči, otázkou však zůstává na kolik budou schopni využít nějaké strategie. Na druhou stranu hra nemalou měrou rozvíjí jejich prostorovou představivost a jemnou motoriku. A tak se dá brát i díky těmto aspektům a jednoduchým pravidlům jako ideální vstupní kousek pro malé hráče do světa Flip & write her.

Co lze ale brát vcelku orientačně je počet hráčů. Stejně jako u jiných flip & write her i zde je horní hranice teoreticky neomezená a tak záleží jen na tom, kolik se vás vejde ke stolu. Jediné omezení lze spatřovat v počtu karet, ale i to se dá při troše dobré vůle vcelku snadno vyřešit.

Copyright © 2020 Matt Halvorson. All Rights Reserved.

Na závěr musím zmínit ještě cenu. Tu TLAMA Games nastavili opravdu velice velkoryse a s cenou kolem tří set korun se tento kousek řadí k vůbec nejlevnějším hrám na trhu, což dává Druhé šanci vcelku velkou naději na úspěch. Přeci jen pokud nad hrami tohoto typu stále váháte a nejste si jisti zda vás budou bavit, radši dáte 300 za Druhou šanci, než například 500 za Kartografy.

Navíc se za tu cenu rozhodně nebudete cítit ochuzeni. V Druhé šanci totiž dostáváme do rukou typického zástupce flip & write her, který sice nepřichází s žádnými extra novinkami a vylepšeními, ale funguje velmi dobře a před hráči neskrývá žádné záludnosti. Díky tomu si tento kousek zahrajete skutečně s každým. Na zadek vás svým konceptem sice neposadí, pokud jste ale fanoušci flip & write her rozhodně byste tento kousek i s ohledem na velice příznivou cenu, rozhodně neměli minout.DRUHÁ ŠANCE
VYDAVATEL ORIGINÁLU: PEGASUS SPIELE
VYDAL CZ: TLAMA GAMES
ROK: 2021
POČET HRÁČŮ: 1-6
VĚK: 8 LET
HERNÍ DOBA: 15 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..