M. Baláž, G. Kyselová & V. Šlajch – Štefánik: komiksový román

0

Vznik Československého státu. Jeden z nejdůležitějších okamžiků našich dějin, který nastavil směřování národa až do dnešních dnů. S touto událostí je dnes zmiňován především T.G. Masaryk, kterému věnován bezpočet publikací, naučných knih a komiksů. Zapomínat bychom ale neměli ani na další významné osobnosti, které se o vznik našeho státu zasloužili. Za všechny můžeme zmínit například Rastislava Štefánika. Slovenského státníka, ministra vojenství a generála, jenž zahynul při pádu bombardovacího dvouplošníku 4. května 1919 nedaleko Bratislavy. Právě jemu je totiž věnován nejnovější “česko-slovenský” komiks z dílny nakladatelství Labyrint.

Ačkoliv Štefánik sehrál při vzniku samostatného Československa stejně důležitou roli jako Edvard Beneš, nebo již zmíněný Masaryk, jeho úloha a vliv byla vždy tak trochu odsouvána stranou. Ostatně o tom svědčí i fakt, že právě vydaný komiks je vůbec prvním větším dílem a komiksem, který je věnován čistě tomuto generálovi. Oproti tomu o životě T. G. M. si můžeme přečíst v bezpočtu publikací a to navzdory tomu, že příběh. slovenského generála byl mnohem dynamičtější a pro mnohé i zajímavější, než život našeho prvního prezidenta.

Tuto lehkou nespravedlnost se rozhodl napravit slovenský scenárista Michal Baláž a Gabriela Kyselová, kteří si ke spolupráci přizvali českého výtvarníka a pedagoga Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara v Plzni – Václava Šlajcha. Tímto jedinečným spojením vzniklo skutečně první česko-slovenské dílo o Štefánikovi.

A právě Šlajchovo jedinečné výtvarné pojetí posouvá tento komiks mezi skutečná umělecká díla. Nečekejte přehršel detailů, ani dechberoucí záběry, jako je tomu u běžné mainstreamové produkce. Šlajch se vydává vlastní cestou a nesnaží se čtenářům podbízet za každou cenu. Díky tomu ale k jeho kresbě mohou někteří čtenáři chvíli hledat cestu. Nutno však říct, že jeho pojetí s celým dílem souzní a společně vytváří skutečně perfektní zážitek, který ve vás bude rezonovat ještě nějakou dobu po dočtení.

Aktuálně vydaný komiks by se vcelku pochopitelně dal zařadit mezi biografická díla a skutečně jím ji je.  Autoři však Štefánikův život vypráví vcelku originální formou, zaměřují se na nejdůležitější okamžiky generálova života a naopak zcela vypouští části, které nebyly pro formování budoucí republiky moc důležité. Tím dostáváme do rukou dílo, které ukazuje události okolo vzniku naší republiky z trochu jiného úhlu a snaží se nám přiblížit i samotnou osobu Rastislava Štefánika. Zde je však potřeba říct, že autoři mnohdy kloužou po povrchu a mohli více zabrousit i do okamžiků ze Štefánikova života, které neznáme z hodin dějepisu.

Naopak je potřeba autory pochválit za styl, jakým se rozhodli Štefánikův příběh vyprávět. Nevžijeme se totiž přímo do osoby slovenského generála. Ale sochaře Bohumila Kafky, jenž se několik let po Štefánikově předčasné smrti vydává po jeho stopách, aby se mu co nejlépe podařilo zachytit Štefánikovu osobnost v monumentálním pomníku, jenž byl pro tohoto státníka chystán. Štefánikův příběh je tak vyprávěn především za pomoci vzpomínek ostatních lidí.

Jeho pátrání a vyprávění „svědků“ však přinese celou řadu překvapivých skutečností, které do určité míry narušují běžně přijímaný a zažitý obraz této osobnosti. Kým tedy skutečně Štefánik byl? A jak působil na své okolí? Právě to se autoři snažili zachytit na stránkách tohoto jedinečného komiksu. A nutno říct, že se jim to podařilo více než dobře. Příznivci historie by sice bezpochyby ocenili více podrobností, ale pro rámcovou představu o této významné osobnosti našich dějin, tento komiks poslouží více než dobře.

Ostatně, právě díky jeho kontaktům ve Francii a Itálii dostal Masaryk možnost proniknout do nejvyšších kruhů a vyšlapat tak cestu ke vzniku Československa. A to by bez Štefánikovi pomoci nebylo vůbec možné. Pokud vás tedy alespoň trochu zajímají naše dějiny, tento kousek si nesmíte nechat rozhodně ujít. ŠTEFÁNIK: KOMIKSOVÝ ROMÁN
SCÉNÁŘ: M. BALÁŽ, G. KYSELOVÁ
KRESBA: VÁCLAV ŠLAJCH
VYDAL: LABYRINT
ROK: 2021
STRAN: 200
ISBN: 978-80-88378-06-8

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..