Triolet – desková hra

0

Scrabble, Kris-Kros, nebo třeba Bananagrams. Hry, které pojí společné téma skládání slov, jsou už v podstatě deskoherní klasikou, která má mezi hráči své nezastupitelné místo. Nyní však na náš trh přichází hra, která tento osvědčený koncept oživuje. Písmena a slova totiž nahrazuje čísly a posouvá tak tento herní žánr zase trochu dál. Triolet přichází…

Legendární Scrabble patrně netřeba příliš představovat. Tato hra z půlky minulého století má na svém krku již hezkých pár křížků. Přesto má i v dnešní době, kdy světu deskových her vládnou velké hry narvané plastovými figurkami své nezastupitelné místo. V průběhu let se tímto kouskem inspiroval bezpočet herních vývojářů, kteří se původní koncept snažili nějakým způsobem oživit (Bananagrams), či jej prachsprostě vykradli (Kris-Kros).

Do první zmíněné kategorie zapadá i hra Andrého a Johna Perriolata z roku 1996. Právě v tomto roce spatřila světlo světa hra Triolet, která si z již zmíněného Scrabble bere základní koncept skládání kamenů na herní plán do nějakého celku. Slova však tentokrát nahradili čísla, jinak celkový koncept zůstal zachován. Avšak tato drobná změna funguje překvapivě dobře a dokáže tak potrápit vaše mozkové závity stejným způsobem, jako již zmíněný Scrabble a jeho nejrůznější variace.

Triolet na náš trh přináší společnost Albi. A s ohledem na věk tohoto kousku, tak už můžeme do určité míry hovořit o osvědčené klasice, která příjemným způsobem oživuje jejich “ediční” řadu Mozkovna, kam tato hra perfektně zapadá. Od Trioletu rozhodně nečekejte žádné velké experimenty. Jedná se o léty prověřený kousek, který přišel se zajímavou inovací, která perfektně funguje.

Hra je určena pro 2-4 hráče s doporučeným věkem od osmi let s tím, že jedna herní partie zabere něco kolem půl hodiny herního času. Pokud se však nebudete úplně pevně držet všech pravidel a podmínek, které je třeba dodržet, můžete se do Trioletu pustit i s o něco mladšími hráči. V tu chvíli se totiž z tohoto kousku stává naprosto skvělá učební pomůcka, která vašim nezbedům pomůže s čísly a jejich sčítáním.

V tomto ohledu je potřeba vyzdvihnout i velice kvalitní zpracování, které jde ve stopách svého známějšího bratříčka (Scrabble). Těšit se tak můžete na pořádnou hromadu herních kamenů s čísly (81 + 2 žolíky), nezbytný plátěný pytlík, 4 stojánky na kameny a to nejdůležitější. Herní plán s 225 poli na který budete umisťovat své kameny. Zkrátka a dobře ani zde se podobnost se Scrabble rozhodně nezapře. A těmito podobnostmi zdaleka nekončíme.

Ostatně i samotná pravidla jsou v podstatě totožná s původním Scrabblem. A tak asi netřeba příliš zabíhat do podrobností. Hlavní změnou tak jsou již zmíněná čísla, ke kterým se váže pár dalších drobností. Vzhledem k tomu, že s čísel vytvoříte nějaké slovo jen opravdu velmi těžce, je vcelku jasné, že v tomto případě musela přijít zásadní změna. V Trioletu tak nebudete na herní plán skládat slova, ale čísla do řady tak, aby jejich součet nebyl vyšší než 15.

Hráči se tak budou v každém tahu snažit získat co nejvíce bodů. Za tímto účelem budete na herní plán umisťovat jeden, dva, nebo tři kameny, vždy do jedné řady. Každá destička musí být umístěna tak, aby celou svou stranou přiléhala k alespoň jedné destičce, která se již nachází na herní ploše. Není dovoleno, aby se dotýkaly pouze rohy. Kromě podmínky, že celkový součet přiléhajících kamenů nesmí přesáhnout patnáct je zde ještě podmínka o celkovém počtu kamenů vedle sebe. Jejich počet totiž nesmí přesáhnout tři a to ani v případě, že by jejich součet nedal dohromady již zmíněné číslo 15.

A to jsou v podstatě všechny hlavní změny oproti původnímu Scrabble. Jinak se dá říct, že vše zůstává stejné, včetně žolíků a speciálních polí na hracím plánu, které vám přinesou vyšší herní zisk. Vyhrává samozřejmě ten hráč, kterému se v průběhu celé partie podaří nastřádat co nejvíce vítězných bodů.

Triolet tak v podstatě nikterak neexperimentuje a sází na léty prověřené herní mechanismy. Díky tomu jej za moderní deskovou hru patrně většina hráčů neoznačí. I přesto má ale tento kousek rozhodně co nabídnout. A věřím, že osloví opravdu široké spektrum hráčů napříč všemi generacemi. Ostatně, Scrabble je zde s námi již více než 70 let. A ani Triolet si se svými 25 křížky nevede vůbec zle. Pokud tedy hledáte menší oživení opravdové herní klasiky, mohl by být Triolet právě pro vás.TRIOLET
VYDAVATEL ORIGINÁLU: GIGAMIC
VYDAL CZ: ALBI
ROK: 2021
POČET HRÁČŮ: 2-4
VĚK: 8 LET
HERNÍ DOBA: 30+ MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..