O. S. Card – Enderova hra

0

 

ANOTACE:
Lidstvo jen se štěstím odvrátilo zničující útok mimozemské civilizace úlového typu. Ve snaze předejít nevyhnutelné odvetě se rozhodne pro odvážný protiúder. A zatímco se po dlouhou dobu vysílané vesmírné lodě blíží k území nepřítele, program pro výchovu mladých velitelů se snaží nalézt vůdce, jenž by zneškodnil mimozemskou hrozbu jednou provždy. Zdá se, že vyvoleným je Andrew „Ender“ Wiggin, geniální chlapec, jenž se v útlém věku stává hlavní nadějí na vítězství. Nároky na něj kladené jsou ovšem enormní, pokud zvítězí, stane se pachatelem xenocidy – absolutního vyhlazení mimozemské inteligentní rasy, a pokud prohraje, pak bude lidstvo vydáno na milost agresivnímu nepříteli. Žádný dospívající chlapec dosud nikdy nečelil tak vážné výzvě…
Enderova hra je samostatným příběhem, ale také prvním svazkem obsáhlého cyklu, ve kterém zoufalý boj o přežití dovede lidstvo ke hvězdám.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Před více než třiceti lety spatřila světlo světa kniha, která ovlivnila miliony čtenářů po celém světě. Enderova hra získala nejprestižnější ocenění ve svém žánru a dala vzniknout legendě, která je i po více než čtvrt století stále aktuální a oblíbená u čtenářů. Ostatně jen u nás se v průběhu let dočkala tato kniha šesti dotisků i audioknižní podoby. Nyní nám nakladatelství Argo servíruje tuto legendu již posedmé…

Když v roce 1985  vydal O. S. Card svůj útlý román Enderova hra, okamžitě si získal velkou oblibu u čtenářů. Její úspěch umocnilo navíc získání prestižního ocenění NEBULA a HUGO. Tento husarský kousek navíc Card zopakoval i druhý dílem Enderova cyklu – Mluvčí za mrtvé. Dnes, o více než 30 let později, má tato ikona stále co nabídnout. Pokud vás tedy Enderův příběh až doposud míjel, možná nastal ten správný čas doplnit si své vzdělání.

Příběh prvního dílu této jedinečné ságy pravděpodobně netřeba příliš připomínat. Ostatně byla to právě Enderova hra, která se již před pěti lety dočkala své filmové adaptace, díky které se toto dílo dostalo i k těm, kteří až doposud Cardovo dílo zcela míjeli. Navíc zde máme již sedmé vydání této knihy, i přesto si pro nás nakladatelství Argo přichystalo pár novinek. Ačkoliv je s Cardovým dílem coby překladatel úzce spjatý Petr Kotrle, Enderova hra až doposud v jeho portfoliu chyběla. To nyní napravuje nejnovější vydání z Arga které navíc konečně přichází i v pevné vazbě s ilustracemi Milana Malíka.

S. Card v této knize sice staví na jednoduchém principu, kdy jediný vyvolený může spasit svět a nastolit mír v celém vesmíru, zároveň k tomuto silnému, avšak často omílanému tématu přidává celou řadu zajímavých prvků. Card tak postupně před čtenáři otevírá otázky týkající se etiky, manipulace, či fanatismu. Ostatně představa šestiletého kluka, z něhož se stává špičkový velitel a jenž se může v konečném důsledku stát největším masovým vrahem v historii rozhodně nevzbuzuje optimistické představy o poklidném dětství.

Avšak doba je zlá. Uplynulo již přes padesát let od posledního útoku Termiťanů na Zemi, kdy lidstvo přežilo jen díky nasazení a odvaze pilotů, kteří tváří tvář smrti odrazili již druhou invazi mimozemšťanů i za cenu vlastních ztrát. Vůdci na Zemi se ovšem úspěchem nenechali ukolébat, a tak se celou dobu připravují na další bitvu s touto rasou. Již od útlého věku vybírají děti, které mají zvláštní nadání. Ti nejlepší a nejchytřejší bojují mezi sebou o to, kdo má šanci se stát velitelem mezinárodní flotily a jedinou nadějí pro lidstvo.

Ender Wiggins mezi spolužáky vyniká ve všech směrech, je jednička ve třídě i v bitevní místnosti. Díky kombinaci inteligence a strategického myšlení má nad ostatními výhodu. Navíc proti němu nestojí jen děti, ale zdá se, že i velitelé školy mu život nijak neulehčí. Je na vše sám, nikdo mu nepomůže. Kde se ovšem skrývá pravda?

Jak již bylo řečeno, Card v tomto příběhu staví na jednoduchých základech, kdy se při zběžném pohledu může zdát, že tato kniha je jedno velké klišé. Což je možná do určité míry pravda, zároveň je však na této knize jasně vidět, proč patří k tomu nejlepšímu, čím nás O. S. Card za svou bohatou spisovatelskou dráhu oblažil. Autor v tomto případě k jednoduchému základu přidává další a další prvky, které celý příběh zatraktivňují a dávají čtenářům jasně najevo, že stojí na počátku něčeho daleko většího. Relativně jednoduchý a předvídatelný příběh dotáhl O.S. Card  takřka k dokonalosti, již od počátku vás vtáhne do děje a nepustí až do samotného konce.

Rozhodně tomu napomáhá prostředí ve kterém se kniha odehrává. Bitevní škola, kterou si každý čtenář může upravit k obrazu svému a představit si to nejfantastičtější dílo, jaké je člověk schopen vytvořit. A v neposlední řadě samozřejmě postavy. Postavy dětí, které jsou nuceni se rozhodovat a jednat jako dospělí, nenechají klidným asi žádného čtenáře. Opravdu jen málokdo by si přál sdílet s nimi jejich dětství.

Mnoho sci-fi literatury je pro běžného čtenáře naprosto nedostupnou záležitostí. Autoři mají ve zvyku nás zahltit odbornými termíny a stovkami stran popisu, jak se co vůbec ve stavu beztíže chová. V tomto se Enderova hra od těchto opusů naprosto liší. Card své fanoušky zbytečně nezatěžuje termíny a popisy, které by mu řekli asi tolik, jako kdybyste psa učili velkou násobilku. I díky tomu se z Enderovy hry stává ideální kousek pro ty čtenáře, které sci-fi žánr za normálních okolností naprosto míjí.

Enderova hra je tak po všech stránkách skutečně jedinečnou knihou, která i přes svůj věk má stále co nabídnout a rozhodně se neztratí ani v dnešní nabité konkurenci. Ba právě naopak. Na první pohled jednoduchá a snadno stravitelný příběh se jednak výborně čte a navíc ve vás zanechá po dočtení opravdu silné emoce. Po právu tak patří tento Cardův kousek do zlatého fondu science fiction a by rozhodně neměl žádnému fanouškovi doma chybět. Čtenáře pak bezpochyby potěší i zpráva, že nakladatelství Argo má v plánu s Enderovým cyklem i nadále pokračovat a na počátek příštího roku již chystá Enderův stín.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..