Stranger Things: Obrácený svět – desková hra

Spojení známých značek a licencí s deskovými hrami je už vcelku běžná věc. Star Wars, Marvel, Pán prstenů – tato spojení už dnes nikoho příliš nepřekvapí. A s ohledem na fakt, že pro vydavatele se jedná o zlatý důl stále do této společnosti přibývají nové kousky. Jedním z posledních je i Stranger Things: Obrácený svět.
Titul inspirovaný seriálovým hitem společnosti Netflix je konečně zde a my se tak můžeme přenést do Hawkinsu, zdánlivě zapadlého a nudného městečka, které se brzy stane epicentrem masivní invaze z jiné dimenze. Hra samotná je novým pohledem na populární seriál očima zkušených herních vývojářů společnosti CMON. Konkrétně za hrou stojí Rob Daviau, který je známý tituly jako Unmatched, nebo Pandemic Legacy Series. Českou verzi nám pak přináší společnost Blackfire.
Daviau vytvořil hru, která kombinuje strategii a kooperaci a slibuje hráčům velmi zábavné a napínavé dobrodružství zasazené do světa Stranger Things. Ve hře se 2-4 hráči vydají na 60minutovou cestu, během níž budou muset hrát za jednu z titulních postav z původního televizního seriálu a během ní se vydat překazit nekalé aktivity konané v Hawkinsově národní laboratoři, jež hrozí koncem světa. Téma a děj hry tak čerpá primárně z prvních dvou sériích seriálu, kdy budete společně – s pomocí Eleven – čelit nebezpečí, které se postupně plíží celým městečkem Hawkins.
Hra samotná nabízí napínavou hratelnost, kterou umocňuje atmosféra původního seriálu, stejně jako neochvějná snaha o dobré mechanismy a design, které CMON do hry vložil. Společnost slíbila vysoce hratelnou a tematicky bohatou výpravu do světa Stranger Things, která nabízí skvělou příležitost fanouškům seriálu a hráčům, kteří touží vyzkoušet více kooperativních her, aby se sešli a užili si vysoce vybroušený stolní titul od začátku do konce.
Produkční hodnoty CMON jsou bezchybné a nabízejí milovníkům deskových her a Netflixu hru, která stojí za to sama o sobě a která je skvělým zpracováním zážitku ze Stranger Things. Najdete zde velmi detailně propracované minifigurky Mikea, Eleven, Dustina, Willa a dalších postav. Stranger Things: Upside Down je rozhodně jednou z nejlepších deskových her od Netflixu, které můžete vyzkoušet. Tedy minimálně po produkční stránce. Co se týče herních mechanik, tak na ty se podíváme níže…
Na začátku hry se na hrací plochu rozmístí hromádky žetonů, které představují příšery a výzvy, jimž budou hráči čelit. Každý hráč si vezme do ruky 5 karet a desku postav. Na deskách jsou uvedeny výchozí pozice postav a jejich zvláštní schopnosti a také „ukazatel strachu“.
Hráči začínají svůj tah pohybem. Všichni hráči mají základní počet pohybů, ale mohou si přidat další pohyb zahráním akčních karet. Při cestování po Odvrácené straně mohou být hráči nuceni získat strach. Kdekoli hráč zastaví svůj pohyb, provede akci. Pokud je v tomto místě přítomen nepřítel, je vcelku pochopitelně akcí boj
Při boji, nebo řešení výzvy hráč zahraje libovolný počet akčních karet. Poté odhalí hromádku žetonů výzev odpovídající jejich akci a sečte hodnoty žetonů. Pokud je hodnota jimi zahraných karet stejná, nebo vyšší než hodnota žetonů, je akce úspěšná a žetony jsou odhozeny. V opačném případě hráč v akci neuspěje a získá strach.
Pokud hráčův prostor neobsahuje žádné nepřátele, může místo toho provést nebojovou akci. Těch je celá řada, jako například – Snížení strachu, Získání předmětu z balíčku předmětů, Podívání se na žetony výzev, Nabrání spojence a další. Poté, co hráč provede svou akci, doplní si ruku na 5 karet. Pokud balíček dojde, posune se časovač hry na další akci a odhazovací hromádka se znovu zamíchá. (Pokud se balíček vyčerpá potřetí, hráči okamžitě prohrávají.)
Jakmile se hráč pohne, vyřeší akci a doplní si ruku, dobere si „karty scén“. Scény jsou negativní efekty, které před vás kladou nové výzvy a udržují tak napětí až do konce hry. Podmínek a pravidel je zde samozřejmě více. Ale to už necháme buď na samotná pravidla hry, nebo na některé z youtube videí, které vás setupem hry a tím jak se vše hraje provedou dopodrobna. V zásadě se ale dá říct, že hra pokračuje v tomto pořadí až do konce hry. Pokud hráči splní cíl scénáře, vyhrávají, ale pokud se hráčův ukazatel strachu vyčerpá na maximum nebo se balíček 3x vyčerpá, prohrávají.
Stranger Things: Obrácený svět využívá kooperativní rámec „pohybuj se a dělej dobré věci, pak vyřeš špatné věci“. Stejně jako u většiny kooperativních her se hráči musí soustředit na hlavní cíl a zároveň hasit požáry na celé hrací ploše. Herní design tak na zkušené hráče může po čase působit lehce šablonovitě, ale mechanismus, kdy je nutné odevzdat karty s úkolem ještě před tím, než se dozvíte jeho obtížnost, je zajímavý.
Hráči se musí rozhodnout, zda utratí další karty, čímž se rychleji vyčerpá balíček, nebo budou pokoušet štěstí v naději, že úkol překonají s menším počtem karet. Navíc skutečnost, že některé karty nutí hráče dobírat další scény, přidává k rozhodování další vrásky (tj. „Pokud odevzdám další kartu, zvýší se moje šance na úspěch, ale pak budeme muset vyřešit další špatnou událost.“).
Tématicky na tom Stranger Things nejsou vůbec špatně, byť za to vděčí především grafickému zpracování, které bude jedním z největších lákadel hry. Ostatně již bylo řečeno, že po výrobní stránce hra vypadá opravdu pěkně, má nápaditou hrací desku a detailní plastové miniatury. Minimálně po vizuální stránce tak na vás atmosféra Stranger Things rozhodně dýchne, což je velké plus.
Avšak samotné úkoly a střetnutí jsou ale poměrně abstraktní; porovnávání čísel na kartách s čísly na žetonech zrovna nepřipomíná boj s Demogorgonem. A tak by fungování výzev mohlo být o něco rozmanitější a jít více do hloubky. Ttakhle se hra z velké části omezuje na hraní karet proti hromádkám žetonů, což je rozhodně škoda. Jelikož po chvíli to může působit lehce repetitivně.
Celkově vzato, Stranger Things: Obrácený svět přichází s několika originálními nápady, ale hlavní náplň hry – boj s hromádkami žetonů – začne po chvíli působit vyčpěle. IP Stranger Things však funguje dobře, což zážitek rozhodně pozvedá. Pokud jste tedy fanoušci seriálu rozhodně byste tento kousek měli vyzkoušet. Pro velezkušené deskovkáře ale tato hra takovým ternem nejspíše nebude…
STRANGER THINGS: OBRÁCENÝ SVĚT
VYDAVATEL ORIGINÁLU: CMON
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2023
POČET HRÁČŮ: 1-4
VĚK: 12 LET
HERNÍ DOBA: 60 MINUT
Zdravím, tuhle hru jsem obejvila víceméně omylem, když jsem stála frontu na autogramiádu v Luxoru, zaujala mě, protože jsem milovníkem STranger Things už od roku, kdy začal seriál vycházet, ale i přes to, že se mi zpracování moc líbí, se bojím, že velmi rychle omrzí a pak už spíše bude zabýrat místo hrám, které bychom si s kamarády či patnerem zahráli radši. Zároveň mě překvapilo, jak je těžká a pak jsem si všimla těch figurek. Stále váhám, jestli si něco takového pořídit. Každopádně recenze je moc hezká a děkuju ti za ní, protože mi to rozhodně dalo alespoň přehled a ideu, co od hry očekávat.