Project L – desková hra

0

Když před pár lety zamířila na nechvalně proslulý Kickstarter vcelku nenápadná hra s prostým názvem Project L, asi nikdo netušil, jak zářná budoucnost tuto deskovku čeká. Tetrisoidní engine building byl trefou do černého a my máme díky vydavatelství Blackfire nyní možnost si tento kousek vyzkoušet na vlastní kůži.

Pokud se v oblasti deskových her nějakou tu dobu už pohybujete pravděpodobně vám nemohl uniknout hype, který se okolo této hry vznesl. Jeden čas se prakticky nemluvilo o ničem jiném. A o to potěšující je fakt, že tato hra pochází z českých luhů a hájů. Konkrétně ji má na svědomí brněnské studio Boadcubator a Adam Španiél. Ten se rozhodl využít základů oblíbeného Ubonga, maličko jej překopat a vytvořit vlastní hru o skládání dílků.

Na první pohled se tak může zdát, že hra moc originality nepobrala. Při letmém pohledu vypadají obě hry na stole vcelku podobně. Project L ale rozhodně není pouhou kopií tohoto známého titulu. Jedinou spojnicí mezi oběma tituly jsou tetrisoidní dílky umísťované do předem daného tvaru a jednoduchá pravidla. Avšak tam kde Ubongo se svou hratelností končí, Project L teprve začíná. O tom však až trochu později. Nejdříve se podívejme co v sobě černá krabice s velkým modrým L na přebalu ukrývá. A věřte, že toho rozhodně není málo.

Oproti Kickstarterové edici, která se však do běžného prodeje nedostala, se sice musíme spokojit s lehce ochuzeným obsahem (Kickstarter nabízel například rozšíření až pro 6 hráčů a pár dalších vylepšení) i tak toho ale retailová verze Projectu L nabízí více než dost. Prvně je autory potřeba pochválit za opravdu exkluzivní provedení, kdy na vás po otevření krabice dýchne nádech luxusu.

Hlavní gró hry spočívá v tetrisoidních barevných dílkách, kterých v krabici najdeme od 9 druhů vždy po deseti kusech. Jednotlivé dílky jsou z kvalitního barveného plastu a na stole působí opravdu exkluzivním dojmem. To samé ostatně platí i pro speciální karty, na které budeme své dílky umisťovat. Zde se rozhodně nešetřilo a tak jsou tyto karty z dvojvrstvého kartonu, díky kterému se nemusíte bát, že by vám dílky ze skládačky neustále utíkaly. A to je v podstatě vše, více ke hře jako takové v podstatě nepotřebujete. 

Samozřejmě minimálně na začátek oceníte nezbytná pravidla a přehledové karty. Troufnu si však tvrdit, že po pár hrách budou zůstávat v krabici. Hra se totiž pyšní opravdu jednoduchými pravidly. Což je ostatně zmíněno i na samotné krabici, na které najdeme všeříkající nápis „Jednoduchá pravidla, náročná hratelnost“. A právě toto tvrzení platí pro hru opravdu dokonale.

Jednoduchá pravidla dělají z této hry pro 1-4 hráče od 8 let opravdu přístupnou záležitost, kdy Project L v pohodě zvládnou i naprostí začátečníci a menší děti. Háček však nastává ve chvíli, kdy budete chtít hru rozhýbat naplno a využít tak její potenciál. Zde už je potřeba umět dostatečně plánovat, ideálně několik tahů dopředu. Pokud se tedy rozhodnete hrát i s vašimi malými ratolestmi je dobré zvážit, zda jsou toho schopni. Hru totiž zvládne odehrát vcelku bez problému i 6 nebo 5 leté dítko, ale jeho šance na úspěch bude pravděpodobně minimální.

A v čem tedy tkví hlavní kouzlo této hry oproti profláklému Ubongu? Project L sází na již zmíněný engine building, kdy v průběhu hry budete shromažďovat stále více a více dílků, které vám umožní dát dohromady více skládaček, za které dostanete více bodů a další dílky, pro složení dalších složitějších tvarů a množství skládaček. A tak dále až do samotného konce hry. Prakticky už v průběhu čtení pravidel se můžete pustit do první hry a prozkoumávat, jaké záludnosti tento herní mechanismus v sobě skrývá.

Někteří si možná vzpomenou na opravdu povedený Gizmos jehož engine building byl opravdu dotažený k dokonalosti. Ten vám především v pozdějších fázích hry dával možnost vytvářet opravdu šílené kombinace. Project L je oproti němu o něco více při zemi a nenutí vás dávat tolik pozor na veškeré detaily, i tak ale poskytuje opravdu hodně prostoru pro plánování a taktiku. Přitom se jedná v základu o úžasně jednoduchou hru.

Hráči mohou v průběhu svého tahu provést až tři akce. Můžete si dobírat bílé i černé kartičky z dostupné nabídky, do již získaných umisťovat své dílky, nebo si dobírat nové dílky první úrovně, či již vlastněné vyměňovat za lepší ze společné zásoby. Pak je zde ještě speciální akce, kdy každé své skládačce může hráč přiložit jeden dílek. S těmito pár možnostmi si vystačíte až do konce hry a věřte, že i tak vám těch pár možností dá mnohdy zabrat. Jak vše co nejlépe nakombinovat a získat nad svými protihráči výhodu? Zaměřit se na kvantitu, či se naopak soustředit na více bodované dílky. To je otázka, na kterou si budete muset v průběhu hry odpovědět sami. Odpověď na tuto otázku ale není vždy stejná.

Project L je opravdu povedená vstupní hra, kterou si zahrají hráči všech věkových kategorií. Neskrývá prakticky žádné záludnosti, zároveň se ale nedá označit ani za vyloženě triviální záležitost, byť se to minimálně z počátku tak může zdát. Po CGE, či Delicious Games se tak do popředí celosvětového zájmu dostává další české deskoherní studio, které má rozhodně čím zaujmout a dokáže hráčům nabízet kousky celosvětové úrovně.

Abychom však jenom nechválili musím na závěr zmínit i jednu nepříjemnost, která se váže k pravidlům. Ty jsou sice velice dobře sepsané a nebudete mít nejmenší problém je pochopit. Zároveň je však potřeba říct, že jsou možná úsporná až moc. Řada situací, které ve hře mohou nastat zde tak nejsou vysvětlena a vám tak nezbude nic jiného než pátrat. Naštěstí na internetu jsou již dostupná reevidovaná pravidla, která se snaží odpovědět i na tyto méně časté situace, které mohou nastat. Ty jsou ale zatím jen v angličtině na portálu BGG. Dá se ale očekávat, že v dohledné době se objeví i na Zatrolených hrách, takže doporučuji sledovat a tuto novější verzi pravidel si co nejdříve sehnat, aby vás v průběhu vašich her nic nepřekvapilo.PROJECT L
VYDAVATEL ORIGINÁLU: BOARDCUBATOR
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2021
POČET HRÁČŮ: 1-4
VĚK: 8 LET
HERNÍ DOBA: 30 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..