Whooshback! – historie v kartách

0

Naše představa o deskových hrách se za poslední roky notně změnila. Už dávno tento koníček není zdaleka jen o kartách, člověče, nezlob se, nebo Dostizích a sázkách, byť se k nim řada hráčů stále vrací. Nyní se ale na náš trh dostává jeden velmi zajímavý projekt, jenž tak trochu brnká na nostalgickou notu, kromě toho ale přichází i s velmi zajímavým vzdělávacím konceptem, který zaujme všechny fanoušky historie. Whooshback! přichází…

Za celým projektem nesoucí zajímavý název Whooshback nestojí nikdo jiný, zkušený novinář, publicista, spisovatel a především velice plodný autor komiksových scénářů Zdeněk Ležák. Pokud se alespoň trochu zajímáte o historii a komiks pravděpodobně vás některá z jeho publikací neminula. A právě on se nyní rozhodl vydat na pole deskových her a přinést nám titul, jehož hlavním jmenovatelem nemůže být nic jiného, než právě historie.

Autor se velice často ve svých projektech zaměřoval na problematiku světových válek a osobností kolem nich. A nejinak je tomu i v jeho nejnovějším projektu. Jak už samotný podtitul naznačuje vše se tentokrát točí okolo Československých legiích. Konkrétně těch na východní frontě v Rusku. Ostatně, právě díky nim mohlo vzniknout Československo a tak bychom na jejich důležitou úlohu v naší historii rozhodně neměli zapomínat. A právě o to se snaží i Zdeněk Ležák v jeho originální české výukové hře Whooshback.

V rámci tohoto projektu spojil Ležák své síly se svým dlouholetým spolupracovníkem a nadaným ilustrátorem Michalem Kociánem, jenž vtiskl grafickou podobu celé řadě Ležákových komiksů. O to samé se postaral i v rámci Whooshbacku. Samotná prohlášení autora zmiňují, že sadu Whooshback! lze vnímat jako interaktivní učebnici, či obrázkovou encyklopedii v kombinaci  s karetní hrou. Whooshback tak stojí tak nějak na pomezí a není úplně jednoduché ji zařadit. Rozhodně se nejedná o moderní deskovou hru, ale ani jako učební materiál. Byť zde najdeme opravdu velkou spoustu informací a zajímavostí, které osloví každého milovníka historie.

Samotná krabička s efektní ilustrací legionářů na přebalu v sobě ukrývá  108 kanastových karet (76 s motivy událostí a 32 s motivy osobností). Dále velký oboustranný plakát, který z jedné strany zobrazuje vzor sestavené časové osy a z druhé přehled osobností. Důležitou součástí sady je příručka s 84 stranami. Sada je doplněna několika  bonusovými kartami.

Na každé ze 108 karet je kreslený motiv konkrétní události (např. bitva u Zborova) nebo osobnosti  (např. generál Štefánik) a krátký popisek. Delší popis každé karty s klíčovými daty najde uživatel v  přiložené příručce. Vzhledem k tomu, že se ke každé kartě váže i nějaké konkrétní datum je vcelku nasnadě, jak asi bude základní herní mechanismus této hry fungovat. Byť bych v tomto případě skládání myšlenkových map, nebo časové osy asi úplně neoznačoval za hru. Na velmi podobném principu funguje například oblíbené Timeline, ale to více méně klouže po povrchu a zaměřuje se na čistou zábavu. V tomto případě jde především o informace na kartách a tak skládání myšlenkových a časových os zde bude zaměřené spíše pro jednotlivce.

Naštěstí ale zde obsažené karty mají na sobě kromě krásných ilustrací a informací i tradiční symboly kanastových karet, díky čemuž Whooshback dostává další využití. A tím samozřejmě není nic jiného, než staré dobré karetní hry. Tradičními žolíky počínaje a například pokerem konče. V tomto ohledu se Zdeněk Ležák rozhodl příliš neexperimentovat a vsadil v podstatě na klasiku. Což samozřejmě nemusí být nutně špatně. 

Bohužel tím v oblasti herního vyžití končíme. Není zde v podstatě moc co dále rozepisovat. Klasické karty asi každý zdá a nic moc navíc od tohoto titulu po herní stránce očekávat nemůžeme. Minimálně zde tedy převládá menší zklamání. Samotné téma a snaha vzdělávat je bezpochyby záslužné a rozhodně si zaslouží naší pozornost. Kované deskohráče ale Whooshback pravděpodobně příliš neuspokojí. Na druhé straně se o to autor ani nesnažil. Hlavní přidaná hodnota je právě v informacích, které k nám lehce zábavnou formou díky této “hře” poputují. V tomto ohledu plní nový projekt Zdeňka Ležáka svou úlohu na jedničku.

Bohužel je zde ještě jedno ale a tím je samotná cena. Na první pohled je samozřejmě jasné kolik úsilí a práce za celým projektem stálo. Ostatně celý Whooshback je překlopen i do virtuální podoby na webu www.whooshback.com, případně na www.historievkartach.cz. On-line podoba encyklopedie je pro české základní a střední školy po  registraci na webu projektu k dispozici zdarma. Nastavená cenovka 1250,- však může leckoho přeci jen odradit. Cena “hry” totiž skutečně není z nejmenších. Obzvláště když si uvědomíme, že celý “herní” zážitek obstarává balíček karet, který snadno koupíte do stovky. K Whooshback je tak potřeba přistupovat zcela odlišným způsobem. A byť věřím, že si své fanoušky bezpochyby najde, už jen díky ilustracím, které jsou opravdu skvělé, jedním dechem dodávám, že to bude mít tuze těžké. Zda bude tento projekt nakonec úspěšný, jako předchozí Ležákovy komiksy však ukáže až čas…


Sada Whooshback! je autorským dílem Zdeňka Ležáka, spisovatele a šéfredaktora časopisu ABC  (www.zdeneklezak.cz). Kontakt na autora najdete na uvedených webech. První sada  Československé legie Rusko vyšla oficiálně v lednu 2021. V prodeji je na www.whooshback.com.  Cena za jednu sadu je 1250 Kč včetně dopravného (platí pro ČR). 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..