Dan Abnett – Mera #1: Královna Atlantidy

0

Už je tomu takřka rok, co jsme se naposled mohli začíst do napínavého příběhu krále Atlantidy – Aquamana. Od té doby utekla spousta času a nastalo spoustu nepříjemností, o koroně nemluvě. Nyní však nastal čas se k příběhu Dana Abnetta opět vrátit. I když s menší odbočkou. Atlantida trpí pod vládou krutého despoty. Aquaman se musí skrývat. A jedinou naději podvodní říše drží v rukou snoubenka mořského krále, královna Atlantidy v exilu, Mera. A právě ta je hrdinkou právě vydané minisérie, kterou nám v češtině přináší nakladatelství BBart.

Touto knihou Dan Abnett otevírá další komiksovou sérii, která se točí okolo podvodní říše. A vzhledem k tomu, že v právě probíhajících událostech má Mera opravdu významnou úlohu, je jen a jen dobře, že se na ní nezapomnělo a my tak dostáváme možnost si Atlantskou krizi užít se vším všudy. Zároveň je však potřeba počítat s tím, že i tato série má několik dílů. Zde však přichází na řadu lehká nejistota v tom, zda nám BBart přinese kompletní “Meřinu šestidílnou sérii”, či je tato kniha pouhou výjimkou. Ať už to nakonec bude jakkoliv tak věřte, že pokud vás bavila původní Aquamanova série, tento kousek si rozhodně nesmíte nechat ujít.

Dan Abnett zde nejen rozvíjí příběh samotné Mery a to, co se jí v mezičase přihodilo, ale především posouvá kupředu i děj hlavní Aquamanovi série. Pokud si tedy chcete celý příběh užít naplno, Meru byste rozhodně neměli minout. Jedná se totiž v podstatě o velké nadechnutí, před samotným vyvrcholením celé série, které se nezadržitelně blíží a kterého bychom se měli dočkat už v srpnu.

Ještě než se ale tak stane, máme zde tuto povedenou odbočku, v níž se Dan Abnett věnuje královně Meře.  Ta ze všeho nejvíc touží pomoci své lásce v nelehkém boji o atlantský trůn. Jak už to tak ale bývá, nic nebude tak jednoduché, jak by si naši hrdinové přáli a Mera není výjimkou. Nejdříve se musí zotavit ze svých zranění, vyrovnat se se svou minulostí a vypořádat se s hrozbou dalšího uchazeče o trůn, Aquamanova nevlastního bratra Orma.

I když se jedná v podstatě o novou sérii, v případě Mery budete jako doma. Příběh této knihy přímo navazuje na předchozí události z Aquamana a dále je rozvíjí. Abnett v tomto případě nikterak neexperimentuje a čtenářům předkládá přesně to co chtějí a očekávají. Na jednu stranu tak sice přicházíme o pocit z objevování něčeho nového, na straně druhé vše do sebe perfektně zapadá a my tak nebudeme mít ani nejmenší problém se v ději zorientovat. Naprostou většinu postav totiž velmi dobře známe už ze samotného Aquamana. A tak i když má kniha na sobě jiný název, o jejím provázání s Aquamanem nemůže být pochyb.

Abnett tak i tentokrát odvádí více než slušnou řemeslnou práci a jasně ukazuje, že si s “mořským lidem” neskutečně rozumí. Mera vás sice na zadek neposadí, ale jako bližší seznámení s touto postavu funguje více méně bez problémů. Ruku v ruce s tím jde samozřejmě i kresba, která tvoří nemalou součást toho, jak na vás bude samotný komiks působit. Tu má v tomto případě na svědomí Lan Medina. Kresba se dá označit za klasický mainstream, který nikterak nevybočuje z řady a plně svým pojetím souzní s již zmíněným Aquamanem.

Mera nám tak takřka po roce nabízí návrat do podmořského světa se všemi jeho specifiky a problémy, se kterými se Atlanťané aktuálně potýkají. Pokud vás tedy oslovil již Abnettův Aquamen, nad Merou nemusíte vůbec váhat. Jedná se v podstatě o příběhovou odbočku, která leccos z hlavní řady vysvětluje, dává je do správného kontextu a připravuje nás na finálový souboj o atlanstký trůn. Na něj si ale musíme ještě chvilku počkat…MERA #1: KRÁLOVNA ATLANTIDY
SCÉNÁŘ: DAN ABNETT
KRESBA: LAN MEDINA
PŘELOŽIL: CHANGER THE ELDER
VYDAL: BBART
ROK: 2021
STRAN: 144
ORIG. NÁZEV: Mera: Queen of Atlantis
ISBN: 978-80-7595-444-2

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..