Stan Sakai – Usagi Yojimbo: Bunraku a další příběhy

0

Usagi Yojimbo. Skutečná legenda a zároveň jedna z nejdéle vycházejících komiksových sérií u nás. Od roku 2007 nám tento “králičí” samuraj nabídnul již pořádnou porci příběhů. A jak se zdá, stále ještě nekončíme. Stan Sakai totiž pod hlavičkou IDW chytnul druhý dech a načíná zbrusu novou sérii se známým samurajem. Tentokrát dokonce v barvě…

Představovat komiksovým fanouškům Stana Sakaie, potažmo jeho nejslavnějšího hrdinu je pravděpodobně zcela zbytečné. Ostatně, Usagi je zde s námi již od roku 2007, kdy nám Nakladatelství CREW tohoto hrdinu představilo poprvé. Od té doby jsme se dočkali celkem 33 knih hlavní série a několika speciálů, které Usagiho univerzum ještě více rozšiřovali. A věřte, že takovou bilancí se u nás může pochlubit snad jen Garfield, nebo Simpsonovi. Tato série má u nás zkrátka výsadní postavení.

Bylo tedy vcelku pochopitelné, že když na veřejnost prosákla informace, že Sakai společně s Usagim opouští Dark Horse, vyvolalo to u fanoušků vcelku oprávněné obavy. Ty se naštěstí podařilo vcelku záhy rozptýlit. IDW se totiž rozhodlo s touto sérií pokračovat a jako bonus přidalo větší formát a coloring, se kterým jsme se u Usagiho zatím setkali jen ve speciálu Yokai. Jaké má tato změna opodstatnění, nechám na vás. Díky Nakladatelství CREW se však můžeme přesvědčit na vlastní kůži. Nejnovější přírůstek s podtitulem Bunraku a další příběhy totiž spadá právě pod IDW a jejich novou sérii.

Usagi tak stejně jako například Kůstek podlehl aktuálním trendům a dočkal se barvy. Ač se to samozřejmě nemusí některým fanouškům líbit. Důvod tohoto rozhodnutí je vcelku pochopitelný. Barevné příběhy vždy přitáhnou více čtenářů, než ty černobílé a Usagi si bezpochyby zaslouží co největší fanouškovskou základnu. Barvy a celkové schéma, o které se postaral Tom Luth je navíc velmi decentní a nijak výrazně nenarušuje původní Sakaiovu kresbu, ba právě naopak je velmi příjemným doplňkem, který posouvá Usagiho zase trochu dál.

Avšak ačkoliv aktuální novinka působí na první dojem, že nemá s původním Usagim nic společného. Ostatně, změnil se vydavatel, rozměry knihy, i coloring, přesto se jedná stále o toho starého dobrého Usagiho, kterého si fanoušci zamilovali. Minimálně v tomto ohledu tak nemusíte mít strach, že by vás Bunraku zklamalo. Ba právě naopak Sakai se v této knize tak trochu vrací ke kořenům a dává vzpomenout na doby, kdy byla celá série ještě v plenkách.

A jak už dává název této knihy tušit, dostáváme do rukou sbírku několika kratších příběhů. Ty zde najdeme konkrétně čtyři a mají opravdu široký záběr. Kniha začíná třídílným příběhem Bunraku, v němž se Usagi střetne se záhadnými protivníky uprostřed loutkového dramatu. Následně se dlouhouchý ronin vrací ke svým kořenům aby se opět stal yojimbem (osobním strážcem) proslulé spisovatelky, kterou musí ochránit na její cestě do rodného domu.

Neméně zajímavá je i povídka v níž se Stan Sakai rozhodl navrátit k úplně prvnímu Usagimu příběhu “Skřet z Adachigahary”. Ten v této knize rozšiřuje a nabízí nám zcela nový pohled na dobře známé postavy a události. V posledním příběhu této knihy se na scénu vrací i známí lovci odměn Gen a Toulavý pes, kterým se Usagi rozhodně pomoct s pátráním po ztraceném meči klanu Higashi.

Zařazení a žánrové zaměření jednotlivých příběhů je již tradičně opravdu široké a tak si zde prakticky každý přijde na své. Najdeme zde jak lehce detektivní příběh, tak tragické drama, ale i odlehčenější příběh, v němž se hrdinové neberou zase tak vážně. A právě v tom tkví největší kouzlo Usagi Yojimba. Stan Sakai vytvořil fascinující univerzum s jedinečnými postavami, do nějž zasadil příběhy nejrůznějšího zaměření a žánrů. A právě díky této rozmanitosti se povedlo známému ušákovi získat tolik obdivovatelů.

Na závěr nezbývá než konstatovat, že Usagi je zpět v plné formě. Sice se oblékl do slušivého barevného kabátku, změnil vydavatele i velikost svých knih, ve výsledku se však nic nemění a více méně pokračujeme v zajetých kolejích. Fanoušci si tak mohou oddechnout a těšit se na další fascinující dobrodružství s dlouhouchým hrdinou ze starého Japonska.USAGI YOJIMBO: BUNRAKU A DALŠÍ PŘÍBĚHY
SCÉNÁŘ: STAN SAKAI
KRESBA: STAN SAKAI
PŘELOŽIL: ĽUDOVÍT PLATA
VYDAL: CREW
ROK: 2021
STRAN: 188
ORIG. NÁZEV: Usagi Yojimbo: Bunraku and Other Stories
ISBN: 978-80-7449-996-8

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..