Jízdenky, Prosím!: Londýn – desková hra

0

Legendární Ticket to Ride asi netřeba nikterak představovat. Ostatně, v posledních měsících se toho o této klasice napsalo více než dost. Jenže jak to vypadá, stále ještě nekončíme. V Blackfireu si totiž řekli, že Jízdenek není nikdy dost. A tak si pro nás kromě chystané výroční edice a asijského dobrodružství připravili i bleskový výlet do Londýna.

Představovat tuto herní značku asi netřeba. Ticket to Ride patří přesně do té kategorie her, které zde s námi budou asi nadosmrti. Ostatně, stačí se podívat kolik ve světě existuje nejrůznějších variant a expanzí této hry. My jsme si sice museli do nedávna vystačit jen se dvěma základními (Evropou a U.S.A.) i tak se ale u nás dokázala tato značka více než slušně zabydlet. Navíc tomu není tak dlouho, co tyto dvě verze doplnila i varianta Junior, která jak už název napovídá je určena pro mladší hráče.

A jelikož u nás deskoherní komunita neustále sílí, konečně nastal ten správný čas univerzum této oblíbené značky maličko rozšířit i na našem malém trhu. Na již zmíněnou Asii si sice ještě chvíli počkáme (nejspíše srpen), čekání si však již teď můžeme zpříjemnit nejnovějším přírůstkem do rodiny TTR, která přichází na náš trh přichází pod názvem Jízdenky, Prosím!: Londýn.

Potřebujeme ale nové Jízdenky, Prosím!, když se od sebe nijak zásadně neliší? Na to si samozřejmě musí odpovědět každý sám. Jisté však je, že Londýn přichází s dvěma velice zajímavými trumfy, které mu dávají vcelku slušnou šanci na úspěch. Tím prvním je samozřejmě cena, které si všimne každý, ještě než nahlédne do krabice. Ta je oproti klasickému TTR takřka poloviční, což může být pro celou řadu hráčů vcelku velkým lákadlem.

Druhým velice důležitým trumfem je fakt, že zatímco klasickou verzi odehrajete cca za hodinku, Londýn zvládnete do 15 minut. Což z něj činí ideální kousek pro hráče, kteří mají málo času, potažmo do rodin s dětmi. Ty přeci jen udrží pozornost o něco méně než dospělí hráči a patnáct minut by jim nemělo činit žádné větší problémy. A jak je to vlastně možné?

Pravidlově jdou Jízdenky, Prosím! Londýn v podstatě na krev a využívají opravdu jen ty nejzákladnější pravidla této herní série. Nemusíte tedy řešit žádné trajekty, či tunely jako například v Evropě. Zde jde jen o tratě a umisťování stylových doubledeckerů na ně. Pravidla tak vysvětlíte ještě rychleji než v základní verzi a takřka okamžitě se můžete pustit do hry.

S celkovou rychlostí a přístupností hry je samozřejmě spojená i samotná herní mapa. A jak už samotný název hry napovídá, tentokrát mapu Evropy, či U.S.A vystřídá mapa Londýna. Ta je oproti původnímu TTR výrazně menší. Díky čemuž vám samozřejmě zaplnění plánu zabere podstatně méně času. Což má vcelku pochopitelně vliv i na celkovou akčnost hry.

Ve dvou hráčích sice stále můžete hrát podstatnou část hry na svém písečku, oproti klasické verzi je však i pro dva hráče tato varianta o něco vhodnější. Ovšem ve chvíli, kdy se do hry pustíte v plném počtu začíná ta pravá zábava. V tu chvíli skutečně zjistíte, že mapa Londýna je neskutečně titěrná a oproti klasické verzi musíte volit zcela jinou a bezpochyby agresivnější strategii. Jedině tak totiž máte šanci obsadit potřebné tratě a tím získat potřebné vítězné body.

Kromě herního plánu se grafické změny dočkali i další herní komponenty. Typické malé vláčky v případě Londýna nahradili stylové autobusy, které jsou s tímto městem neodmyslitelně spjaté. To se ostatně týká i takzvaných “přepravních” karet. I zde můžeme zapomenout na vláčky, ty zde vystřídaly nejrůznější extravagantní vozítka včele s již zmíněnými doubledeckery, žlutou ponorkou, či autem Rocket mana. V tomto případě se však jedná skutečně jen o kosmetickou změnu, která nemá absolutně žádný vliv na hru samotnou.

Ač to tedy na první pohled nevypadá, rozdílů oproti původním Jízdenkám je docela dost. Samozřejmě ne co se týče pravidel a herních mechanik, ale celkového herního vyznění a způsobu, jakým je potřeba hrát. Je až neuvěřitelné, co změna herního plánu dokáže. Díky tomu však mají jednotlivé verze této oblíbené hry šanci obstát. Čehož je aktuální novinka jasným důkazem.

Obstojí tedy Jízdenky, Prosím! Londýn v tvrdé konkurenci? Minimálně za mě určitě ano. Jednak je tento kousek oproti původní hře o něco vhodnější i pro dva hráče, především pak přináší svižnější hratelnost a kratší herní dobu. Ta z tohoto kousku dělá příjemný filler, který bez problému zahrajete v podstatě kdykoliv. Skutečně příjemná cena je pak vítaným bonusem, která z tohoto kousku dělá horkého kandidáta na úspěch.JÍZDENKY, PROSÍM! LONDÝN
AUTOR: ALAN R. MOON
VYDAVATEL ORIGINÁLU: DAYS OF WONDER
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2021
POČET HRÁČŮ: 2-4
VĚK: 8 LET
HERNÍ DOBA: 15 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..