Skottie Young – Nesnáším Pohádkov #3: Hodná holčička

0

Pohádky. Jedinečné příběhy, které milují snad všichni napříč všemi věkovými kategoriemi. Tedy až na jednu výjimku. “Malá Gerda” v jednom takovém příběhu už trčí dýl než třicet let, což se chtě nechtě muselo podepsat i na jejím duševním zdraví. A tak je pološílený kříženec Deadpoola s Lobem v holčičích šatičkách zpět, aby se pokusil o poslední zoufalý pokus o návrat domů. Jenže k tomu aby se to podařilo se z Gerdy musí stát Hodná holčička…

Stejně jako za předchozími dvěma díly této povedené série i za aktuální novinkou stojí talentovaný Skottie Young. Ten po právu patří k jedněm z nejvýraznějším komiksovým tvůrcům současnosti. Jeho komiksy si zkrátka jen tak s ničím nespletete a to jak po scénáristické, tak především po grafické stránce, která je zcela nezaměnitelná. A je jedno jestli sáhnete po marvelovském Rocketu s Grootem, či právě po jeho autorské sérii Nesnáším Pohádkov. Všechny tyto komiksy se vyznačují řádně uhozeným humorem, ale především perfektní stylizovanou cartoonovou kresbou. Ta je ostatně hlavním tahounem i aktuální novinky z Nakladatelství Crew, v níž se opět podíváme na pořádně pokřivenou verzi Alenky v Říši divů.

Třetí díl přichází s dalšími pěti sešity původní série (11-15) Nesnáším Pohádkov vydané v roce 2017 pod hlavičkou Image Comics. A stejně jako předchozí dvě knihy série i tento díl je plně v područí Skottieho Younga. A vzhledem k tomu, že se vyvrcholení celé série nezadržitelně blíží (v příští knize), nastal čas příběh zase trochu posunout kupředu. A nebyl by to Skottie Young, kdyby se o to nepokusil originálním a lehce ztřeštěný způsobem.

Všichni už tak nějak víme, že Gerda za léta strávená v Pohádkově rozhodně nejde pro ránu daleko. Ostatně bezbřehé násilí a pořádně uštěpačný prvoplánový humor je jejím hlavním poznávacím znamením. Nyní však dochází ke změně. Gerda se rozhodla sekat latinu. Páchá dobro, přičemž objevuje svět fanouškovských conů, zbrkle generalizuje jiné kultury a obratně proplouvá následky svých činů. Dokonce se stane objektem několika žádostí o ruku a to vše jen proto aby se konečně dostala z Pohádkova pryč. A tentokrát se jí to možná i podaří. Tedy za předpokladu, že se na obzoru zas neobjeví nějaký ten háček….

V mnoha ohledech se třetí díl vrací k odkazu prvního dílu, kdy Young nestavěl jen na bezbřehém násilí. Gerda se nám tak představuje zase v  trochu jiné poloze, než na kterou jsme u této hrdinky zvyklí. A přestože se naše hrdinka snaží být za všech okolností milá a více méně nikoho nezabíjet, ne vždy se jí to stoprocentně daří.  Nemusíte se tedy bát, že by se snad s tímto posunem vytratilo jedinečné kouzlo a krvelačný nádech, který si tato série sebou nese. Ba právě naopak. Umírat se zde bude, byť možná míň než dříve, o to zásadnější to však bude.

Co však zůstalo stejné je  vskutku povedený překlad Michaela Taliána, jenž jde ruku v ruce s humorem, kterým je tato série prošpikovaná. Ano, ten je v prvé řadě prvoplánový a místy je vše možná trochu infantilní. Pokud se však dokážete naladit na tu správnou vlnu mohu vám zaručit, že se budete královsky bavit. Stejně jako Štěpán Kopřiva u Loba i Talián si u Pohádkova připravil pár mistrných obratů, které se vám vryjí pod kůži. Což je rozhodně dobře, protože celá tato série je přesně tím titulem, u kterého na překladu skutečně hodně záleží. A po třech vydaných knihách můžeme s klidem zkonstatovat, že minimálně v tomto ohledu se vše podařilo.

Co je naopak potřeba ocenit je fakt, že žádná změna nepřišla v oblasti kresby. Zde Young opět zcela exceluje. Opět se tak můžeme těšit na jeho skvělou nezaměnitelnou kresbu, která stále nic neztrácí ze svého kouzla a k celkovému vyznění příběhu skvěle sedí. Pouze v rámci osmého sešitu Youngovi vypomohl s kresbou Jeffrey Cruz. Avšak nemusíte mít strach. Jeho zapojení do této série je zde opravdu dobře opodstatněné a tak i když je jeho kresební styl od Youngova hodně odlišný, nebude vás to nikterak rušit.

Nesnáším Pohádkov tak ani napotřetí nebude atakovat cenu za intelektuální komiks roku, pokud by se však rozdávali ceny za humor a vůbec celkové ztvárnění bude Skottie Young bezpochyby atakovat příčky nejvyšší. V tomto případě jde totiž především o nezřízenou zábavu, která jde ruku v ruce s perfektní stylizovanou kresbou, která si vás doslova omotá kolem prstu. Pokud tedy toužíte trochu vypnout a nechat se unášet na vlnách podivna doplněného perfektním vizuálem ani třetí Pohádkov vás rozhodně nezklame.NESNÁŠÍM POHÁDKOV #3: HODNÁ HOLČIČKA
SCÉNÁŘ: SKOTTIE YOUNG
KRESBA: SKOTTIE YOUNG
PŘELOŽIL: MICHAEL TALIÁN
VYDAL: CREW
ROK: 2021
STRAN: 136
ORIG. NÁZEV: I Hate Fairyland #03: Good Girl
ISBN: 978-80-7449-935-7

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..