Nikkarin – Hubert a Hugo #1

0

Legendární časopis Čtyřlístek asi netřeba představovat. Pinďa, Bobík, Myšpulín a Fifinka – nerozlučná čtveřice hrdinů, kterou znají všechny děti napříč generacemi. Čtyřlístek však není jen o nich, ale najdeme zde řadu dalších zajímavých příběhů. Za všechny můžeme zmínit například horolezecké eskapády Huberta a Huga, které na stránky tohoto časopisu přinesl talentovaný Nikkarin. A právě jeho příběhy se nyní dočkaly i svého souborného vydání pod hlavičkou nakladatelství Labyrint.

Nikkarina pravděpodobně českým komiksovým fanouškům netřeba příliš představovat. Výrazněji na sebe upozornil již v roce 2009, kdy světlo světa spatřila první kniha z jeho komiksové série 130, která se mimochodem stále nedočkala svého zakončení.. V roce 2009 obdržel cenu Muriel za nejlepší krátký komiks, v dalších ročnících bývá pravidelně nominován v různých kategoriích. Bezesporu se tak jedná o jednu z nejvýraznějších osobností aktuálního českého komiksu, která svým nezaměnitelným stylem oslovuje čtenáře napříč generacemi. Ostatně Nikkarin vcelku pravidelně přispívá do dětských časopisů Čtyřlístek a Raketa, odkud mimochodem pochází i již zmíněný Hubert a Hugo.

Hubert a Hugo se tak svým zařazením do časopisu Čtyřlístek zařadil po bok dnes už “legendárního” Poldy a Oldy, Anči a Pepíka, nebo Nikkarinova současníka Petra Kopla a jeho Morgavsy & Morgany. A stejně jako v případě těchto zmíněných příběhů i Hubert a Hugo přichází na scénu ve formě kratších několika stránkových příběhů.

V souborném vydání jich najdeme pohromadě hned jedenáct s tím, že si pro nás autor na závěr knihy připravil jedno velice povedené překvapení, které vzdává hold klasickým groteskám z třicátých let, původnímu vyobrazení myšáka Mickeyho, nebo starému dobrému Kocouru Felixovi. To však již maličko odbočuji. I když se jedná o příběh, který nikde jinde nenajdeme, tím hlavním zůstává původní komiksová série pro časopis Čtyřlístek.

Společně s oběma hrdiny této série se vydáme za dobrodružstvím, navštívíme záhadná místa, zažijeme napětí a odhalíme nejedno tajemství. Milovníci dobrodružných příběhů si tak zde skutečně přijdou na své. Vše samozřejmě podpořené nemalou dávkou nadsázky a humoru. Zkrátka a dobře přesně tak, jak to malí čtenáři mají rádi. Připravit se tak můžeme na chobotnice hrající ping pong, horské příšery, podivuhodná rodinná tajemství, strašidla i mistry zločinu.

A ačkoliv se jedná primárně o jednodušší příběhy určené pro menší čtenáře, Nikkarin si neodpustil do svých příběhů zakomponovat i nějaké ty popkulturní odkazy, které ocení především starší a zběhlejší čtenáři. Ostatně svému osmi letému dítku budete asi jen obtížně vysvětlovat kdo je to vlastně Lenny a co dělá na stránkách komiksu. Nám starším však právě takováto camea a odkazy nezřídka vykouzlí úsměv na tváři.

Jinak se jedná o tradiční příběhy pro menší čtenáře, jejichž uspořádání a složitost je více méně předem daná. Ostatně stále se jedná o příběhy ze Čtyřlístku, byť kdyby autor chtěl, může z nich velmi snadno vytvořit trochu zajímavější počtení i pro starší čtenáře. V tu chvíli by však příběhy maličko narostli a do podobného média by se vměstnaly jen velmi těžce.

Jisté však je, že ať už Nikkarin tvoří příběhy pro dospělejší čtenáře, nebo naopak pro ty nejmenší, dokáže si v obou polohách udržet podivuhodnou kvalitu. Díky tomu se u jeho komiksů budou bavit čtenáři napříč všemi věkovými kategoriemi. Souborné vydání Huberta a Huga si tak bezpochyby zaslouží naší pozornost. V případě této knihy se navíc můžeme těšit nejen na bonusový příběh, ale i speciální stylizované obálky k jednotlivým příběhům, které si Nikkarin pro toto vydání připravil a které rozhodně stojí za pozornost.NIKKARIN – HUBERT A HUGO #1
SCÉNÁŘ: NIKKARIN
KRESBA: NIKKARIN
VYDAL: LABYRINT
ROK: 2021
STRAN: 104
ISBN: 978-80-88378-07-5

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..