Legendy DC #2 – Batman Mikea Mignoly

0

Mike Mignola. Komiksová legenda, autor řady skvělých komiksů a duchovní otec Hellboye je dobře známý i v našich končinách. Nyní však nastal čas podívat se na něj z trochu jiného úhlu. Mignola má totiž na svém kontě kromě úspěšných vlastních projektů i několik zásadních příspěvků do batmanovského vesmíru. A právě jim se Nakladatelství CREW rozhodlo věnovat druhý svazek nově vznikající ediční řady Legendy DC. Batman Mikea Mignoly právě přichází…

Představovat čtenářům Mikea Mignolu je asi zcela zbytečné. Od roku 1980, kdy začal svou kariéru v tomto odvětví, se postupně vypracoval k nejuznávanějším firmám a spolupodílel se na komiksech jako Daredevil, The Incredible Hulk, nebo Batman. Opravdový zlom však nastal ve chvíli, kdy začal vytvářet své univerzum v čele s Hellboyem. To v současné době nabobtnalo do opravdu úctihodných rozměrů, v němž nalezneme bezpočet sérií a zajímavých postav.

Hellboyovské univerzum a další jeho úspěšné autorské komiksy však pro tentokrát ponecháme stranou a zaměříme se na již zmíněného Batmana, kterému tento autor dokázal propůjčit lehký hellboyovský felling a jak už je u Mignoly vcelku dobrým zvykem zahalil vše hávem tajmena. Temný rytíř je tak v jeho podání ještě temnější než kdykoliv dřív a čeká na něj cesta se do světa hororu, temných bohů, mlhy, alternativních vesmírů, hřbitovů a hrůz, které se skrývají v temnotách.

Druhý příspěvek v rámci ediční řady Legendy DC tak má rozhodně co nabídnout a uniknout by si jej neměli nechat jak fanoušci Batmana, tak samozřejmě ani příznivci Mikea Mignoly. Abychom však byli zcela korektní je třeba zmínit, že s podstatnou částí aktuální novinky jsme se na našem trhu již mohli setkat. Mignolova Batmana totiž potkal stejný osud jako řadu dalších ikonických komiksů, kteří se před časem ocitli v některém z trafikových komiksových kompletů. V případě této knihy to byl příběh Zkáza, jenž postihla Gotham, na který jsme mohli narazit před necelými třemi lety v rámci kompletu DCKK. A právě tento příběh je nosnou osou i aktuální novinky.

Zkáza, jenž postihla Gotham nabízí vše po čem můžete toužit. Velkou výhodou je fakt, že tento příběh se odehrává v alternativní realitě (Elseworlds), díky čemuž měl Mike Mignola opravdu volné pole působnosti. A věřte, že Mignola toho využívá na 110%. V jakém jiném příběhu totiž najdete spojení netopýřího muže s hororovým světem H.P. Lovecrafta? Obzvláště, když za ním stojí velezkušený autor, jenž dokáže vše citlivě propojit do více než uspokojivého celku.

Nakladatelství CREW však nespoléhá jen na tento vynikající příběh a v rámci Legend nám přináší další tři příběhy, na kterých Mike Mignola spolupracoval. A to buď po scénáristické, nebo alespoň po výtvarné stránce. Těšit se tak můžeme na 240 skutečně nabitých stran, které vás nenechají vydechnout až do samotného konce. Kromě titulního 150 stránkového příběhu zde najdeme i další tři kratší kousky.

Zatímco Plynárna je kratičkým bonusem, v němž se opět sešel tým stojící za Zkázou, další dva příběhy nabídnou i vcelku slušnou zápletku plnou napětí. Gotham ve světle plynových lamp nás zavádí do viktoriánské éry v níž se  muž s maskou netopýra vydává po stopě sériového vraha, který se do města nedávno přistěhoval z Londýna, kde budil hrůzu coby Jack Rozparovač. Tento příběh se dá do určité míry označit za určitou poctu legendárnímu dílu Alana Moora Z pekla. Oba tyto příběhy spojuje nejen již zmíněný Jack Rozparovač, ale například i celková úprava, atmosféra a rozložení panelů, které z počátku příběhu Mike Mignola dodržuje a které davají vzpomenout právě na tento výborný komiks.

Posledním do party je Svatyně – příběh, ve kterém Batmana zavede pronásledování nebezpečného vraha až na gothamský hřbitov, pod kterým se skrývá něco děsivého a nebezpečného. Po pravdě řečeno tento kousek je asi nejslabší z hlavní trojice, ale jako milý doplněk bezpochyby funguje. Byť si z něj pravděpodobně nesednete na zadek, jako při úplně prvním čtení Zkázy, jenž postihla Gotham. I přesto si zde své místo bezpochyby zaslouží.

Po Návratu Temného rytíře dostáváme do rukou další skvělý kousek z ediční řady Legendy DC. Pro příznivce Mikea Mignoly a netopýřího muže se jedná v podstatě o povinnost. A to i přesto, pokud vás hlavní příběh z tého knihy neminul v rámci řady DCKK. Nakladatelství CREW totiž nepřichází s pouhým přetiskem. Ale přináší nám tento příběh v reprezentativním vydání s velkým množstvím bonusů a doplňkových příběhů, které z tohoto kousku udělají ozdobu každé knihovny.PROTI PŘÍRODĚ #1: PROBUZENÍ
SCÉNÁŘ: B. AUGUSTYN, M. MIGNOLA, T. NIXEY, R. PACE…
KRESBA: M. MIGNOLA, T. NIXEY
PŘELOŽIL: R. KLÍČNÍK, P. ZENKL
VYDAL: CREW
ROK: 2021
STRAN: 240
ORIG. NÁZEV: Batman Collection: Mike Mignola
ISBN: 978-80-7449-937-1

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..