Odemkni!: hrdinská dobrodružství – Úniková hra

0

O tom, že únikové a šifrovací hry mají na našem trhu vcelku silné zastoupení asi netřeba dlouze spekulovat. Ostatně, jen za poslední dva měsíce vyšla celá řada zajímavých titulů, které fanoušky těchto her museli potěšit. A jak se zdá, stále ještě nekončíme. Společnost Blackfire totiž přináší hned trojici únikových her spadající do franšízy Unlock! – česky Odemkni!.

Fanouškům, kteří se únikovým hrám již nějakou dobu věnují patrně jméno Unlock! nebude neznámé. Jsou tomu již více než 3 roky co to Blackfire s touto značkou na našem trhu zkoušel poprvé. V té době se však jednalo o “velkou” krabici obsahující hned tři samostatné dobrodružství, do kterých jsme se mohli pustit. Avšak s ohledem na velikost a tím pádem i na cenu bohužel Unlock! maličko zapadnul. A to i přesto, že se jedná o jedny z nejlepších únikových her na trhu.

Časy se však mění a tak se Unlock! vrací zpět na scénu, aby to zkusil znovu. Tentokrát pod českým názvem Odemkni!. Ale především pak ve změněném konceptu, kdy nedostaneme v jedné krabici několik hratelných scénářů za vyšší cenu, ale v podobě malých krabiček, které vždy obsahují jedno dobrodružství. Můžete si tak koupit všechny tři, nebo se rozhodnout jen pro tu, která vás nejvíce zaujme tématem. Všechny hry jsou určené pro 1-6 hráčů od 10 let.

Unlock! se za dobu od svého vzniku opravdu pěkně rozrostl a nabízí slušnou řádku dobrodružství, do kterých se hráči mohou pustit. V češtině je zatím tato nabídka hodně omezená a tak si kromě úplně první krabice musíme zatím vystačit jen s aktuálními novinkami. Ty spadají do série Hrdinská dobrodružství a nabízí vcelku pestrý výběr, do čeho se pustit.

První krabička se jmenuje Vhoďte minci a už podle obalu nenechá nikoho na pochybách, kam této hry míří. Zde si přijdou na své především příznivci videoher a starých arkádových automatů. Oproti tomu druhá nás zavede společně s Sherlockem Holmesem na stopu zvláštního případu v Šarlatové niti vraždy. A ve třetí krabičce se společně s Alenkou vydáme do Říše divů. Tématicky má tedy nový Unlock! poměrně široký záběr a každý by si tak v něm mohl najít svoje.

Každá z krabiček nám tak nabízí zcela jiný příběh a tím vcelku pochopitelně i lehce odlišný herní zážitek. Byť je samozřejmě jasné, že v principu fungují všechny tři hry více méně stejně. Čím se však kromě samotného tématu liší je svou obtížností. Zatímco Vhoď minci je takzvanou vstupní hrou, která je z této trojice celkově nejlehčí, Alenčino dovádění v Říši divů by mělo být slušnou výzvou i pro ostřílené matadory. Obzvláště když k tomu připočteme fakt, že na jedno dobrodružství mámě vymezeno přesně 60 minut.

Co se týče pravidel, tak je Unlock!, stejně jako valná většina jeho souputníků tohoto žánru, založen na principu prozkoumávání balíku karet. Možná už tedy tušíte, že obsah jednotlivých krabiček bude vcelku strohý. V samotném balení tak najdeme vždy po balíčku 60 karet pomocí nichž vždy odehrajeme jeden ze zmíněných scénářů. Kromě toho samozřejmě nechybí ani útlá pravidla a dále pak 10 karet výuky, které nováčkům názorně ukáží, jak se vlastně tato hra hraje.

V tomto ohledu Unlock! – Odemkni! nikterak nevybočuje z řady a snadno jej můžeme zaměnit například s Únikovkami od Albi, či Exitem od Dina. Zvláštností, kterou se Unlock! od těchto her odlišuje je pak pak stále populárnější využití mobilní aplikace. Ta je samozřejmě ke stažení úplně zdarma a je stejně jako samotná hra kompletně lokalizovaná do češtiny. Aplikace je dostupná jak pro zařízení na OS Android, tak pro telefony od společnosti Apple. Staromilce, kteří neholdují chytrým telefonům, však čeká velké zklamání, bez tohoto výdobytku moderní techniky se u této hry zkrátka neobejdete.

V případě této herní série aplikace obstarává jednak časomíru (již zmíněných 60minut), zároveň ale nabízí řadu dalších zajímavých možností. Kromě hlídání času do ní budete v průběhu hry zadávat i číselné kódy, které vás při správném zadání posunou dál, pokud se však spletete přijdete o čas. Pokud si už nebudete vědět rady najdete zde i nápovědu. V aplikaci zadáte příslušné číslo karty a ona vám napoví co hledat, popřípadě jak pokračovat dál. Samozřejmě i použití nápovědy se počítá do závěrečného hodnocení, takže radím neplýtvat.

Poslední možností jak aplikaci využít je přehrání zvukového souboru, na který sem tam můžete ve hře narazit a právě k tomu se skvěle hodí přiložená aplikace. Ta je tak velice důležitou součástí hry a dopomáhá k celkové atmosféře. Její implementace do hry naštěstí působí zcela přirozeně a logicky. Navíc Unlock! nefunguje tak, že byste neustále koukali do mobilu a nebo tabletu a karty byly jen doplněk. Přeci jen i takové hry zde byly. Odemkni! se naštěstí drží převážně starých dobrých karet a aplikace je zde šikovný doplněk.

Kromě již zmíněného zapojení aplikace se však Odemkni! od dalších her tohoto žánru více méně extra neliší. A tak nám na jedné straně nabízí vcelku slušnou porci zábavy, která je však vyvážena takřka nulovou znovuhratelností. Na to si však již příznivci tohoto žánru zvykli a tak to pro ně určitě nebude žádné překvapení.

Ostatně i Blackfire se evidentně v tomto ohledu poučil. A tak s ohledem na tento fakt se rozhodl vydat cestou menších krabiček s jednotlivými scénáři a tím samozřejmě i nižší cenou, která má šanci oslovit daleko větší množství hráčů, než tomu bylo u původní “velké krabice” Unlocku!. Zda tomu tak skutečně bude ukáže až čas, ale troufám si tvrdit, že tentokrát má Unlock! konečně šanci u nás zabodovat…ODEMKNI! – HRDINSKÁ DOBRODRUŽSTVÍ
VYDAVATEL ORIGINÁLU: SPACE COWBOYS
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2021
POČET HRÁČŮ: 1-6
VĚK: 10 LET
HERNÍ DOBA: 60 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..