Oskar Fuchs – Pekelný pastýř

0

Béčková akční fantastika má u nás bezesporu dlouhou tradici. Následovníků mistra Kulhánka se v průběhu let našlo opravdu hodně. Jak se však říká, přežijí jen ti nejsilnější a tak dnes kraluje české fantastice především František Kotleta. Avšak nejen Kotletou živ je člověk a tak nastal čas se po nějaké době zase podívat maličko do jeho stínu. Právě v něm se pohybuje lanškrounský rodák Oskar Fuchs se svou novinkou Pekelný pastýř. Pohodlně se usaďte lidožravé ovečky čekají…

Čtenáři co se již s tvorbou Oskara Fuchse setkali pravděpodobně velmi dobře vědí, že zmínka o Františku Kotletovi v případě tohoto autora rozhodně není náhodná. Je to totiž právě bruntálský řezník, který je stylem Fuchsovi nejblíže. Na první pohled tak dostáváme Kotletu 2.0. Jak už to tak ale bývá, když dva dělají totéž, nebývá to vždy totéž. Fuchs je tak v mnoha ohledech oproti Kotletovi mnohem syrovější, neuspořádanější a mnohdy jde mnohem více za hranu než bruntálský řezník.

To je ostatně případ i Pekelného pastýře. Když Kotleta přišel v Legii se separátem z lidského masa, bylo to možná pro někoho mnohem drsnější, ale věřte, že to zdaleka není nic co by se vyrovnalo pekelným lidožravým ovečkám, se kterými přichází Fuchs. Pokud jste si v předchozích knihách tohoto autora oblíbili jeho lehce ujeté a možná trochu nekorektní pojetí zábavy, budete i tentokrát spokojeni. Ba co víc, Pekelný pastýř působí ze všech Fuchsových knih asi nejlépe a je na něm vidět, že autor s každou další knihou nabírá cenné zkušenosti.

Samozřejmě ani tentokrát neočekávejte žádný hlubokomyslný příběh. Pekelný pastýř je klasické Béčko se vším všudy a nebojí se to přiznat. Fuchs ale rozhodně umí zaujmout a tak si už během pár úvodních stran získá plně vaši pozornost. Mimochodem kde jinde najdete hrdinu, kterého se na prvních třech stranách knihy pokusí zabít pekelný démon za pomoci stáda vražedných ovcí? A to je pěkně prosím jen začátek.

Příběh jde sice po jasně vytyčené lajně, která se po první vyvražďovací eskapádě ustálí a rychlostí splašeného stáda ovcí pádí nezadržitelně ke svému cíli. Šokujících zvratů zde tedy moc nečekejte a ve chvíli kdy autor rozdá všechny karty pro vás nebude moc těžké odhadnout, jakým směrem vše bude směřovat. Ano, opět půjde o pořádný průser. Tentokrát doslova pekelných rozměrů. A jediný kdo má šanci uspět a zachránit svět, je náš již zmíněný hrdina, jemuž se podařilo ochočit stádo lidožravých ovcí.

Fuchs tak opět sází na jistotu a předkládá čtenářům nenáročnou zábavu, během které cákají na všechny strany hektolitry krve, a ve které postavy nešetří hláškami ani černým humorem. Ostatně, co taky očekávat od knihy plné lidožravých ovcí, oživlých soch rudoarmějců a nasr*ných kněžourů s rotáčákem a pořádně silnou magií. Fuchs se zkrátka opět utrhl ze řetězu a na nic a na nikoho nebere ohledy. Pokud vás tedy toto pojetí aspoň trochu baví, budete v případě Pekelného pastýře nad míru spokojeni.

Autorovi by se samozřejmě dala vyčíst celá řada věcí. A tak ani jeho čtvrtá kniha rozhodně není bez chybičky, ale víte co? Oproti třem předchozím to zde zase tolik nevadí. Kniha má neuvěřitelný spád a tlačí takovým způsobem na pilu, že si v podstatě nemáte šanci většiny slabších míst všimnout. Fuchs tak má sice stále dlouhou cestu před sebou, ale Pekelný pastýř ukazuje, že se vydal správným směrem. A to je rozhodně dobře, protože Kotleta nemůže zvládnout úplně vše. A čím pestřejší bude nabídka české fantastiky tím líp… 

OSKAR FUCHS – PEKELNÝ PASTÝŘ
VYDAL: EPOCHA
ROK: 2021
STRAN: 392
ISBN: 978-80-278-0008-7

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..