O. Kavalír & V. Mašek – Návrat Krále Šumavy: Opona se zatahuje

0

Velkolepá komiksová trilogie o nejslavnějším šumavském převaděči je konečně kompletní. Krátce před vánoci se podařilo autorské trojici Vojtěch Mašek, Ondřej Kavalír a Karel Osoha uzavřít nejambicióznější komiksový projekt v českých dějinách. Fanoušci komiksu si tak mohou užít 640 stránkový příběh mapující skutečné osudy Josefa Hasila – nekorunovaného Krále Šumavy…

Asi jen málokdo před třemi lety, když vycházel úvodní díl této zajímavé trilogie, tehdy tušil, že stojíme na počátku něčeho výjimečného. Komiksům se sice u nás v posledních letech vcelku daří, domácí produkce však přeci jen maličko pokulhávala. To se nakonec rozhodla změnit již zmíněná autorská trojice, která nám v průběhu třech po sobě jdoucích let postupně přinesla převyprávěný příběh nejslavnějšího šumavského převaděče v komiksové formě.

S přibývajícími stranami tato série nakonec nabobtnala na 640 stran, což z ní dělá s přehledem nejrozsáhlejší komiksový projekt v českých dějinách. Jen závěrečný díl trilogie čítá 264 stran a nabízí vskutku zajímavý pohled na životní osudy Josefa Hasila. Ten se v průběhu let stal takřka mýtickou postavou a jeho příběh se stal předlohou pro mnohá zpracování.

Tím pravděpodobně nejznámějším a nejkontroverznějším je film Karla Kachyni z roku 1959 – Král Šumavy. Ten byl ale velmi poznamenán tehdejším režimem a komunistickou ideologií. Hasil tak zde byl vykreslen především jako zabijácký zločinec a záškodník, kterého musí hrdinná jednotka pohraniční stráže zastavit. A právě tato honba za Hasilem patřila k tématům filmu. Toto filmové ztvárnění je však hodně zkreslené a nenabízí nám moc dobrý obraz o nejznámějším českém převaděči.

Skutečnost byla v mnoha případech velmi odlišná a tak musela takřka o půl století později přijít dokumentaristka Kristina Vlachová s filmem Zpráva o Králi Šumavy (2001) a především pak David Jan Žák, jenž nám představil skutečný příběh Josefa Hasila v románovém životopisu Návrat Krále Šumavy. A právě z něj čerpala i autorská trojice Mašek, Kavalír, Osoha při tvorbě své komiksové trilogie.

Jejím hlavním úkolem je čtenářům představit pravdivý příběh Josefa Hasila, avšak už přechozí kniha ukázala, že se autoři rozhodně nebudou za každou cenu držet skutečnosti. Ostatně, o posledních letech Hasila v CIC není mnoho dokladů, takže v tomto ohledu museli autoři maličko fabulovat. Což je samozřejmě nejvíce vidět na právě vydané knize. Mašek s Kavalírem však dokázali velice umě smíchat fikci se skutečností a výsledek tak skutečně stojí za to.

I díky tomu se veškeré události dostávají do širšího kontextu a čtenáři tak nedostávají pohled pouze se strany Josefa Hasila, ale i Československé státní bezpečnosti. Ta je zde i pro určité zjednodušené a lepší pochopení zastoupena především kapitánem Fišerem, jenž je v této komiksové adaptaci Hasilovým přímým protivníkem. Jakým směrem se bude příběh asi ubírat, zde netřeba dopodrobna rozebírat. Hasilův příběh je všeobecně známý přesto si tato komiksová adaptace bezpochyby zaslouží naší plnou pozornost a pro čtenáře bude bezpochyby fascinujícím čtením.

Autoři dokázali vše perfektně vyvážit a nemají snahu zbytečné šokování a přehršel akčních scén. Dokonce se dá říct, že v celé 264 stránkové knize je v podstatě jen jedna větší akční scéna, i to však zcela stačí. Díky tomuto pojetí se perfektně stírá rozdíl mezi realitou a fikcí a při čtení vás tak nebude absolutně nic rušit. To ostatně platí i o kresbě Karla Osohy.

Právě k ní v předchozích dílech mířilo nejvíce výtek. V jeho úsporném pojetí se velice často ztrácely detaily a čtenáři tak měli mnohdy problém mezi sebou rozlišit jednotlivé postavy. To však není případ aktuální knihy. Osoha se již evidentně dostatečně vykreslil a tak i když se celá kniha i nadále nese ve velice úsporném kresebním stylu, nechybí jí dostatek detailů. Což oceníme především u jednotlivých postav, které jsou díky tomu snáze rozlišitelné. Autor navíc skvěle pracuje i s šedou barvou, kterou využívá pro stínování a dokreslení atmosféry. Tentokrát tak Osohově práci není v podstatě co vytknout a po kresební stránce je závěrečný díl Návratu Krále Šumavy skutečným majstrštykem.

To se dá ostatně říct o celé trilogii. Autoři se sice nesnaží o přílišné inovace, oproti tomu však nabízí pořádný kus perfektně odvedené práce. Právě ta dělá z Návratu Krále Šumavy vskutku jedinečné dílo, které v našich končinách nemá obdoby. Obzvláště když si uvědomíme, že tento mamutí 640 stránkový projekt vznikl za pouhé tři roky.NÁVRAT KRÁLE ŠUMAVY #3
OPONA SE ZATAHUJE

SCÉNÁŘ: O. KAVALÍR & V. MAŠEK
KRESBA: KAREL OSOHA
VYDAL: LABYRINT, EUROMEDIA
ROK: 2020
STRAN: 264
ORIG. NÁZEV: Návrat Krále Šumavy #03: Opona se zatahuje
ISBN: 978-80-88378-04-4

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..