Tom King – Batman #7: Svatba (Rebirth)

0

Batmanova svatba se stává skutečností, avšak ještě než se tak stane, zbývá však udělat ještě poslední krok. Podaří se nakonec po dlouhých desetiletích naplnit Batmanův a Catwomanin osud a dočkáme se tak svatby století? Na to se nám bude snažit odpovědět Tom King v nejnovějším příspěvku do batmanovské série, která tentokrát vychází s příznačným podtitulem Svatba…

Tom King tak v sedmé knize série přichází jedním z hlavních a především pak nejdiskutovanějších vrcholů svého runu u Batmana. Jak už je ale u tohoto hrdiny vcelku dobrým zvykem, rozhodně nečekejte svatbu v tradičním slova smyslu. Celá kniha se tak s ohledem na chystanou událost nese v poněkud zvláštním duchu a vy tak nejednou budete maličko tápat a uvažovat nad tím, jestli se té kýžené svatby vlastně vůbec dočkáme.

Ostatně, už samotný začátek knihy vám přichystá nejedno překvapení. Příkladem za všechny bude hned druhá strana knihy, na níž Green Lantern spáchá pomocí prstenu moci sebevraždu. Bum. Tím však teprve začínáme. Právě tímto okamžikem se roztáčí soukolí událostí, za kterými stojí skotačící superhrdina Booster Gold. Ten přichází se smrtelně nebezpečnou misí, která oba hrdiny vrhne do víru časoprostorového kontinua a hrozí, že úplně všechno zničí.

Právě u tohoto kousku budete asi ze začátku maličko zmateni. Obzvláště pokud máte ještě v paměti události předchozí knihy. Goldův příspěvek tak v podstatě na tyto události nikterak nenavazuje a rovnýma nohama vás vrhá do zvláštního příběhu z alternativní Batmanovi minulosti. Naštěstí se však Kingovi podařilo vše ukočíroval. Postupně tak dostáváme jednotlivé střípky informací, které nakonec zapadnou na své místo, díky čemuž celý příběh lépe pochopíte.

Ani tím ale zdaleka nekončíme. Svatba je zkrátka nabitá k prasknutí a vzhledem k tomu že zde máme takto důležitou událost, bez jedné osoby se rozhodně neobejdeme. Na scénu tak přichází Joker. Ačkoliv se Bats s Cat snažili všemožně svojí svatbu utajit, Joker se nakonec o všem dozví a rozhodně nemůže zůstat stranou. Mimochodem, kdo jiný by mu měl jít za svědka než právě Joker. Tedy alespoň si to náš vražedný klaun myslí. Jenže tam kam vkročí, rázem vypuká chaos. Což může být maličko problém…

Ačkoliv oba zmíněné příběhy se svatbou na první pohled přímo nesouvisí. Rozhodně jsou zajímavé a mají co nabídnout. King se zde ukazuje v plné síle, skvěle pracuje s postavami a rozvíjí příběh točící se okolo svatby do širšího kontextu. Ve výsledku tak můžeme tyto dva lehce překvapivé příběhy hodnotit opravdu kladně.

A nyní přichází čas na samotné finále. Přišla chvíle hodit se do gala a říci si své ANO. Osobně nechci zabíhat do úplných spoilerů, avšak vzhledem k tomu, že u nás kniha vychází takřka s dvouletým odstupem za Spojenými státy, patrně se většině fanoušků nevyhnuly nějaké ty spoilery. Většina z nás tak patrně ví jak celá kniha skončí. Což je samozřejmě trošku škoda, na druhou stranu je velice často mnohem důležitější samotná cesta, než cíl. A zde je potřeba říct. že právě tato závěrečná část, je patrně tím nejslabším kouskem z celé knihy.

Po všech těch přípravách, které se táhli napříč celou sérií, by čtenáři přeci jen očekávali maličko velkolepější vyústění. King se bohužel rozhodl pro komornější pojetí. Ano, vlastně to dává smysl a má to své opodstatnění. Na straně druhé si podobná záležitost přeci jen žádá maličko víc. Na některé fanoušky tak může v tomto ohledu čekat menší zklamání. Zde si Tom King mohl dát rozhodně více záležet. Samozřejmě ale záleží na každém z vás, jak vám toto pojetí a vyústění sedne či nikoliv.

I přes relativně slabší konec, je Svatba vcelku povedeným kouskem, který se rozhodně řadí k tomu lepšímu co nám zatím Tom King v rámci svého runu nabídl. A i když se zdá, že nás světlejší zítřky zatím nečekají, stále je potřeba rozřešit pár důležitých věcí. Nudit bychom se tedy ani nadále rozhodně neměli. Což ostatně naznačuje i samotný konec…BATMAN #7: SVATBA
SCÉNÁŘ: TOM KING
KRESBA: MIKEL JANÍN, TONY S. DANIEL, CLAY MANN
PŘELOŽIL: ŠTĚPÁN KOPŘIVA
VYDAL: CREW
ROK: 2020
STRAN: 176
ORIG. NÁZEV: Batman #07: The Wedding
ISBN: 978-80-7449-974-6

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..