Paris – desková hra

0

Konec 19. století. Malebné město Paříž stojí na prahu velkých změn, jenž jí mají dopomoci k titulu jednoho z nejkrásnějších měst světa. A právě na vás bude abyste jí k tomu dopomohli. Ve zbrusu nové hře Michaela Kieslinga a Wolfganga Kramera, příznačně nazvané Paris, se převtělíte do jednoho ze zámožných pařížských investorů, kteří budou investovat všechen svůj čas i peníze, aby zanechali nesmazatelnou stopu v historii velkolepých pařížských budov a památek…

Novinku na náš trh přináší společnost TLAMA games. A i když je tento vydavatel známý především většími a strategičtějšími tituly pro náročné hráče, s aktuální novinkou míří na mnohem širší hráčské publikum. Hra je určena pro 2-4 hráče. Doporučený věk je udávaný 12+ avšak věřte, že tento kousek vcelku bez problému zvládnete i s mnohem mladšími hráči. Na jednu partii byste si měli vyhradit cca hodinku a půl, samozřejmě v závislosti na samotných hráčích a jejich počtu.

Jedná se relativně o lehkou ekonomickou strategii, kterou si vcelku bez problému užijete jak v rodinném kruhu tak s příležitostnými hráči. Jak již bylo řečeno, na svědomí ji má Michael Kiesling a Wolgang Kramer, s jejichž hrami se na našem trhu setkáváme již dlouhá léta. Ostatně, jeden z hitů posledních let Azul, je právě z dílny Michaela Kieslinga. Což nám dává vcelku dobrou představu o tom, na jaké hráče autoři míří. 

Mimochodem, stejně jako Azul se i Paris může pyšnit opravdu nádherným vizuálem. Což z tohoto prvku dělá jedno z největších lákadel této hry. Paris na stole zkrátka nepřehlédnete. Plán má kruhovou podobu, jemuž ve středu vévodí Vítězný oblouk. Dalším “3D prvkem” jsou zde samotné hráčské zástěny. Ty jsou stylizované do podoby městských budov a tvoří společně s vítězným obloukem hlavní dominanty této hry. Pozadu pak nezůstává ani ostatní herní materiál, jenž se může pyšnit opravdu kvalitním provedením.

Grafická stránka hry je samozřejmě vítaným bonusem, avšak to že hra pěkně vypadá ještě neznamená, že se i dobře hraje. Naštěstí to není případ této hry. Vaším úkolem bude vystavět v šesti pařížských čtvrtích rozmístěných okolo Vítězného oblouku nové budovy a památky tak, aby vám vynesly co nejvíce vítězných bodů. Jedině tak se můžete stát tím nejlepším investorem a zanechat v ulicích Paříže svou nesmazatelnou stopu.

Hra navíc staví na opravdu jednoduchých základech, kdy vše potřebné vysvětlíte doslova během pár minut a takřka okamžitě se můžete bez obav pustit do hry. Tedy v případě, že máte hru nachystanou. Vzhledem k počtu komponent a způsobu jakým s nimi hra pracuje bohužel příprava chvíli zabere. Je potřeba vše řádně roztřídit a umístit na správné místo. Počítejte tak s deseti až patnácti minutami, než uvedete hru do provozuschopného stavu. Avšak po tomto úvodním zádrhelu již vše opravdu příjemným způsobem utíká, nikde nic nedrhne a necelá hodinka a půl vám uteče jako voda.

Ve svém tahu toho ke konání moc na výběr nemáte, i přesto ale tato hra skýtá vcelku slušné strategické možnosti a nutnost plánování. Typicky tak ve svém tahu nejdříve umístíte náhodný žeton budovy ze společné zásoby na příslušné místo na herním plánu. Zde se řídíte názvem čtvrti a hodnotou budovy. Následně máte na výběr jednu ze dvou akcí, ke kterým se v pozdějších částech hry přidává ještě jedna možnost.

Po postavení budovy přichází čas na klíče. Zde máte možnost umístit jeden váš klíč na banku v jedné ze čtvrtí nebo na Vítězný oblouk a získat tak příslušný počet franků. Pokud již nějaké klíče na bankách nebo oblouku máte, můžete je přemístit na některou z postavených budov v dané čtvrti a tím si tak budovu koupit. Zde však pozor, všechno něco stojí a vy tak budete muset zaplatit příslušný obnos franků a surovin. Budovy vám však přináší to nejdůležitější – vítězné body, dražší z nich i nějaké ty bonusy navíc.

Poslední ze základních akcí, kterou budete moci provádět směřuje na vlajky. Ty však přichází do hry až ve chvíli, kdy ve společné zásobě zcela dojdou budovy. V tu chvíli si místo budov berete jakoukoliv vlajku ze zásoby. Jakmile doberete poslední vlajku hra končí, dohraje se aktuální kolo a po něm následuje kolo poslední,  aby všichni odehráli stejný počet kol. Poté následuje závěrečné bodování. Vítězem se stává hráč s nejvyšším počtem bodů.

V Paříží se toho samozřejmě skrývá o něco málo víc, základní mechanika a hráčský tah je opravdu takto jednoduchý a neskrývá moc úskalí, kde byste mohli chybovat. Mimo to však do hry vstupují i speciální bonusové žetony, žetony surovin a prestiže, se kterými je potřeba se řádně naučit pracovat. Právě oni vám totiž dokáží přinést nemalou výhodu, nebo naopak když je použijete špatně taky pořádně zavařit.

Do hry navíc ještě vstupuje prvek, kdy si sice můžete koupit jakoukoliv budovu když na ní máte, potažmo využít jakýkoliv bonus, když na něj máte nárok, neustále však musíte mít na paměti jednu podstatnou věc. Nikdy nesmíte jít ani o krok zpět. A co to znamená. Ve chvíli kdy koupíte ve čtvrti nejdražší budovu už s příslušným klíčem nesmíte koupit budovu levnější. Nezbývá tak než nasadit nový klíč a doufat, že vám některý z hráčů budovu nevyfoukne dříve, než na vás zase přijde řada.

Podobným principem funguje i speciální bonusová stupnice, kdy začínáte na hodnotě 0. Stupnice má celkem 30 poli a je jen na vás jaké z polí se v průběhu hry rozhodnete využít. Nikdy se však na stupnici nesmíte vracet zpět. Líbí se vám bonus na čísle 30? Žádný problém, ale počítejte s tím, že do konce hry už žádný bonus nezískáte, i kdyby jste na něj měli dvacetkrát nárok.

Tento mechanismus je opravdu jednoduchý, zároveň však do hry přináší určitý prvek nejistoty a potřeby strategického uvažování, jak s vašimi klíči potažmo bonusy nakládat. Nikdy si tak nebudete úplně jisti, zda váš odehraný tah byl opravdu tím nejlepším, obzvláště když vám kýžené budovy a bonusy může rázem vyfouknout další hráč. Tato nejistota samozřejmě do určité míry sílí s počtem hráčů. Zatímco ve dvou hráčích si vcelku snadno můžete hrát na vlastním písečku. Ve třech a čtyřech přichází do hry více adrenalinu a interakce. Osobně bych tak tento kousek rozhodně doporučil pro hru více hráčů, byť samozřejmě ani ve dvou se nejedná o špatnou hru.

Paris je tak vcelku nenápadná (rozhodně ne vizuálem) ale skutečně povedená hra, která má co nabídnout poměrně širokému spektru hráčů. Hra se navíc v průběhu partie velice hezky vyvíjí a i když stále máte na výběr ze stejných kroků, postupně se vám otevírají nové a nové možnosti. Stavění monumentů, obsazování čtvrtí a další drobnosti jsou skvělou ukázkou toho, že i s málem jde udělat skutečně velké divadlo. Ano, fanoušky Twillight Imperia, Brassu, nebo On Mars patrně Paris na zadek neposadí. Pro rodinné hraní se však jedná o ideální kousek, který vyniká nádhernými vizuálem, přístupnými pravidly, i slušnou herní dobou. Díky tomu se tato novinka může stát velice oblíbeným kouskem v mnoha herních skupinách. 

PARIS
AUTOR: M. KIESLING & W. KRAMER
VYDAVATEL ORIGINÁLU: GAME BREWER
VYDAL CZ: TLAMA GAMES
ROK: 2020
POČET HRÁČŮ: 2-4
VĚK: 12+ LET
HERNÍ DOBA: 90 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..