A. Jodorowsky – Castaka/Metabaronovy zbraně

Nesmrtelný Jodo je zpět. Tradice musí pokračovat a tak se ani letošní komiksová sezóna neobejde bez nějakého toho příspěvku od chilsko-francouzského mystika Alejandra Jodorowského. A jak jinak, než v podobě jubilejního 30. svazku Mistrovských děl evropského komiksu, v němž se opět vracíme do světa Metabaronů. Castaka a Metabaronovy zbraně přichází…
Alejandra Jodorowského patrně netřeba nijak představovat. Ostatně, tento francouzsky píšící emigrant z Chile u nás patří k nejvydávanějším autorům a tak by bylo velkým překvapením, kdybyste se s jeho tvorbou již nestihli potkat. Ostatně, jen v edici MDEK již tomuto autorovi stihlo vyjít hned deset příspěvků a jedenáctý právě držíme v ruce. Díky tomu jsme mohli tohoto autora poznat v průběhu let ze všemožných úhlů a zevrubně se tak seznámit s jeho tvorbou. Magický Jodo nás tak pravděpodobně již nemá čím překvapit, přesto by byla věčná škoda jeho nejnovější kousek minout.
Po pár “evropských” jednohubkách se totiž slovutný Jodo vrací s dalším příspěvkem do Jodoverza, které se tak utěšeně rozrůstá. V jubilejní 30. knize edice MDEK na nás navíc čeká výlet do dávné historie, abychom objevili tajemství kasty metabaronů, kde se vzali a jak se vůbec dostali na planetu Marmola.
Právě to je ústřední motiv prvního ze dvou příběhů, které najdeme v této knize. Castaka nám nabízí jedinečný pohled na to, jak žili předkové Metabaronů na domovské planetě Ahúru, jaké boje a oběti tam podstoupili a jak se v bolestech zrodil jejich bojový kodex bušitaka. V podstatě tak v tomto příběhu dostáváme klasický prequel ke Kastě Metabaronů, se kterou je Castaka úzce propojena.
Rozhodně však v tomto příběhu neočekávejte žádný zásadní příspěvek, který by vám zcela změnil pohled na již vydaný příběh. Ten spíše příjemným způsobem doplňuje a dopomáhá nám udělat si celkový obrázek o ústředním klanu série. Ostatně, Jodorowsky i zde staví na osvědčených základech a v podstatě jen recykluje své již využité nápady. Co je však potřeba ocenit je fakt, že se tentokrát rozhodl šetřit se svým filozofováním a balancováním na hraně metafyzična. Díky tomu se Castaka stává příjemnou jednohubkou, u které není třeba příliš přemýšlet a bez problému si užijete její vcelku zajímavý příběh.
Trochu horší je to však s Metabaronovými zbraněmi. Příběhem, jenž míří na zcela opačný konec ságy, k poslednímu bezejmennému metabaronovi. Ne snad, že by tento “dobrodružný příběh o třech úkolech, v němž dojde i na draky a kouzelný meč, byl vyloženě špatný, jen je v celkovém kontextu prakticky zbytečný. Nikam nic extra neposouvá a jeho samostatná existence je lehce udivující. Lepší vyznění by měl rozhodně jako součást nějakého většího celku, než jako samostatný příběh, který není součástí většího celku. Vy tak budete patrně velice často marně přemýšlet nad tím, co nám Jodo chtěl vlastně říct. Pokud ale nebudete nad smyslem bytí tohoto příběhu příliš uvažovat, pravděpodobně vás i dokáže pobavit. Jen nesmíte mít příliš vysoká očekávání.
Kapitolou samou pro sebe je pak samozřejmě grafická stránka jednotlivých příběhů. Jodorowsky si v tomto ohledu dával vždy velice záležet a ani zde tomu není jinak. Zatímco u Metabaronových zbraní spolupracoval s Travisem Charestem a Zoranem Janjetovem, kterého můžeme znát například už ze společných Technokněží, nebo kousku Před Incalem, Castaka nám vůbec poprvé představuje práci vynikajícího španělského výtvarníka Das Pastorase, jehož práce je opravdu na vysoké úrovni. A vy se tak velice často budete kochat jednotlivými panely a tím, co si pro nás tento výtvarník připravil.
Nejnovější přírůstek do edice MDEK vás patrně na zadek neposadí. Rozhodně jsme zde měli lepší příběhy a to jak v rámci samotného MDEKu, tak především pak v rámci Jodoversa kam oba příběhy z této knihy míří. Minimálně Castaka si ale rozhodně zaslouží naši pozornost. Ve výsledku je to ale stejně nejspíše jedno. Spojení MDEKu a Jodorowského je prakticky vždy trefou do černého, kterou si fanoušci a sběratelé nemohou nechat ujít. A ani zde tomu nebude nejspíše jinak.
MDEK #30
CASTAKA/METABARONOVY ZBRANĚ
SCÉNÁŘ: A. JODOROWSKY
KRESBA: Z. JANJETOV, T. CHAREST, DAS PASTORAS
PŘELOŽIL: RICHARD PODANÝ
VYDAL: CREW
ROK: 2022
STRAN: 200
ORIG. NÁZEV: Castaka/Les armes du Méta-Baron
ISBN: 978-80-7679-194-7