Frank Miller – 300: Bitva u Thermopyl

0

Uplynulo již bezmála dvacet let od prvního českého vydání legendárního komiksu Franka Millera – 300. Dílo, které si získalo stejný věhlas jako Sin City, bylo i přes své čtyři dotisky po většinu času beznadějně vyprodané a tak přišel čas, aby tato legenda zamířila krátce před vánoci na pulty obchodů již popáté…

Představovat českým čtenářům osobu Franka Millera je asi již zcela zcestné. Tento komiksový autor patří ke skutečným legendám a má na svědomí ty nejlepší kousky, na které můžeme mezi komiksy narazit. Roku 1986 oblékl do nového kabátu slavného BATMANA v asi jeho nejlepším příběhu – NÁVRAT TEMNÉHO RYTÍŘE. Stvořil nesmrtelnou legendu v podobě SIN CITY a v neposlední řadě dal fanouškům ochutnat i trochu té historie v podobě komiksu 300: Bitva u Thermopyl. Dnes už má sice ty nejlepší a nejplodnější léta za sebou, rozhodně ale nezaškodí se maličko ohlédnout a připomenout jeho nejlepší kousky a začít můžeme právě již zmíněnou “Třístovkou”.

Miller v ní zavádí čtenáře do dávných časů našich dějin. Do časů kdy odvaha, čest a sláva znamenaly víc než bohatství. Mnozí z vás si jistě vzpomenou na školní léta a doby, kdy se v hodinách dějepisu probíralo starověké Řecko a Sparta. Pokud ne, tak většina jistě viděla stejnojmenný film, pro který byl předlohou právě tento komiks.

Ale zpět k historii. Perský král Xerxes shromáždil nesmírnou armádu, se kterou toužil dobýt celý známý svět. Zde ovšem nastává problém, protože chce donutit pyšné Sparťany kapitulovat a podvolit se jeho božské moci. Sparťané byli ovšem, jak je známo, velmi pyšný a hrdý národ, který se nevzdává. A tak král Leonidas zburcuje svých tři sta nejvěrnějších a táhne se svým oddílem vstříc nesmírné perské armádě.

Jak již bylo řečeno, příběh  je všeobecně známý jak z hodin dějepisu, tak z televizních obrazovek ze stejnojmenného filmu. A právě kombinace tohoto známého příběhu a mistrovství Franka Millera dala vzniknout legendě mezi komiksy. Jen málokterý komiks, či kniha se v naší malé zemi dočkal již pátého vydání. A právě mezi tyto zřídkavé výjimky po právu patří i Millerův komiks. Jsou zkrátka díla, která nestárnou a tak je i více než pravděpodobné, že se ještě s nějakým tím dotiskem legendární “Třístovky” ještě setkáme…

Příběh jako takový můžeme ponechat stranou, jednak je všeobecně známý, ale také více méně daný dějinami. Co ovšem dané není jsou jednotlivé dialogy a texty, které dotvářejí celkový obraz. A právě zde je vidět Millerova genialita. I přes relativně úsporný styl, kdy Miller zbytečně slovy neplýtvá dokázal perfektně vystihnout atmosféru, kterou dialogy jen a jen podtrhují. Rozhodně stojí za zmínku i brilantní překlad Jana Kantůrka, ve kterém nenajdete slabé místo a který perfektně sedí k originálu.

K jedinečnému komiksu patří i jedinečné zpracování. A to je vidět již na první pohled, protože tato kniha má hodně netradiční a hodně velké rozměry, díky kterým se 300 bezpochyby stane dominantou nejedné knihovny. Tento formát samozřejmě dává skvěle vyniknout i samotné kresbě, na které je tento legendární komiks do určité míry postaven. A právě díky tomuto velkorysému formátu si můžeme užít Franka Millera v jeho nejryzejší podobě a na vrcholu sil.

Řešit, jestli má cenu komiks číst, či ne je naprosto zbytečné. Čas jasně ukázal, že 300 patří mezi opravdové lahůdky, které by neměly žádnému fandovi uniknout. Někteří možná namítnou, že Bitva u Thermopyl není nejlepším Millerovým komiksem. To je možná pravda, ale neskutečně silný příběh, jedinečné zpracování a Millerův um jej přesto řadí mezi to nejlepší, co můžeme u nás mezi komiksy nalézt.300: BITVA U THERMOPYL
SCÉNÁŘ: FRANK MILLER
KRESBA: FRANK MILLER
PŘELOŽIL: JAN KANTŮREK
VYDAL: SLOVART
ROK: 2020
STRAN: 88
ORIG. NÁZEV: 300
ISBN: 978-80-7652-028-8

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..