Marvel X-Men: Povstání mutantů – desková hra

0

Staňte se X-Menem a bojujte za záchranu lidstva! X-Men: Povstání mutantů vám a až pěti dalším hráčům umožní postarat se o náš svět a hrát si při tom na ikonické postavy jako Gambit, Rogue, Storm, Cyclops, Wolverine a další. Vyberte si z osmi různých dějových linek a vyšlete Blackbirda na mise po celém světě…

Už je tady zas. Na první pohled to může znít už jako maličko obehraná písnička, ale další deskovka ze světa Marvelu je zde. Tento komiksový gigant evidentně objevil kouzlo deskových her a rozhodl se nás doslova zahltit hrami s komiksovou tématikou. Jak jinak si vysvětlit dlouhou plejádu nejrůznějších titulů, které se v poslední době dostaly na náš deskoherní stůl. A jak se zdá, Marvel, respektive FFG jenž vlastní deskoherní licenci, na tomto trendu nehodlá nic měnit.

V relativně krátkém sledu za sebou se tak na náš trh dostává již čtvrtá hra nesoucí na sobě hrdě logo Marvelu. Po kooperativních LCG Marvel Champions, povedené variaci na Milostný dopis a předělávce legendárního Splendoru přichází další pán na holení. Tentokrát se ale vše netočí okolo Avengers a Rukavice nekonečna, ale svou trochou do mlýna se rozhodli přispět i legendární X-Meni včele s Wolverinem, Storm a Cyclopsem.

A stejně jako v případě předchozích dvou her, i tentokrát se vývojáři z FFG rozhodli využít osvědčených herních mechanismů a implementovat je do komiksového univerza. Po Milostném dopisu a Splendoru se tak své předělávky dočkal i titul, který by na první pohled asi tipoval jen málo kdo. Není jim nic jiného než úspěšná atmosférická kostkovka ze světa Arkham Files Temné znamení. To znají velice dobře i čeští hráči a tak si mohou vcelku dobře představit, co na ně v aktuální novince, kterou na náš trh v plné lokalizaci přináší společnost Blackfire, asi tak čeká.

Abychom však autorům X-Men: Povstání mutantů nekřivdili, tentokrát se nejedná o pouhé přeskinování původní hry s pár upravenými drobnostmi, jako tomu bylo například u Splendoru. Temné znamení jako takové je bezpochyby úspěšnou hrou, která se těší u fanoušků oblibě. A tak není divu, že se v FFG připravovala i zcela nová edice této hry. Ašak vzhledem k tomu, že se naskytla možnost využít licenci Marvelu, tak se autoři rozhodli opustit univerzum Arkham horroru a právě tuto druhou edici na míru upravit světu X-Menů. Pokud tedy již doma máte Temné znamení, nemusíte se bát, že byste v případě X-Menů dostali v podstatě identickou hru. Ba právě naopak.

Základní herní mechanismus je sice stejný, změn je zde však požehnaně. Krabice se stylovou ilustrací X-Menů je nabitá kartami, žetony a kostkami, které vám společně s osmi připravenými scénáři dají možnost se přenést do světa plného soubojů a hrdinských činů. Oproti aktuálním trendům se stejně jako v původní hře musíme obejít bez obligátní tuny plastu a vystačit si s tradičními papírovými standies. Na druhou stranu ilustrace jsou opravdu povedené a skvěle k celkovému vyznění a atmosféře hry sedí. Díky plastovým figurkám by navíc cena hry vystřelila do astronomických výšin. Což s ohledem na samotnou licenci, díky které už tak není cena hry zrovna nejmenší, je absence plastových figurek vcelku pochopitelná. Troufám si však tvrdit, že i bez nich si fanoušci Temného znamení a X-Menů užijí hru naplno.

Až v šesti lidech se tak budete vydávat na nebezpečné mise, jejichž úkolem tentokrát nebude zastavit Prastarého. Toho zde nahrazují komiksoví padouši v čele s Mysticem, Pyrem, Magnetem, či Dark Phoenix. Ti na vás však vcelku pochopitelně budou čekat až na samotném konci scénáře. Ještě než se k nim ale dostanete budete muset splnit celou řadu úkolů a porazit celou řadu “druhořadých a méně nebezpečných” protivníků. A věřte, že stejně jako v původním Temném znamení, vám hra rozhodně nedá nic zadarmo. Úspěšné splnění scénáře na první pokus je tak vskutku výjimečné a nezřídka se tak nevyhnete opakování. Na jednu stranu to samozřejmě může být menším zdrojem frustrace, na straně druhé  bude výhra o to uspokojivější.

Hlavní herní mechanismus je samozřejmě shodný s původním Temným znamením. V průběhu hry tak jde především o házení kostek, kdy se budete snažit danými symboly zaplnit karty problémů, které vám pomohou k úspěšnému splnění misí. Kromě kostek jsou však důležitým faktorem i samotní hrdinové. Jejich speciální schopnosti vám mohou velice často ulehčit průchod hrou. Díky tomu budete moci kostky různě přehazovat, vzájemně si pomáhat a využívat celou řadu dalších bonusů. Ačkoliv je u této hry, stejně jako u Temného znamení, jedním z hlavních jmenovatelů NÁHODA, autoři vám dávají do rukou celou řadu zajímavých možností, jak tento prvek alespoň trochu omezit a naklonit si tak štěstěnu na svou stranu.

Oproti původní hře přichází navíc celá řada změn, které se dají hodnotit veskrze pozitivně. Daleko více tak záleží na samotných postavách a vztazích mezi nimi. Tím se autorům podařilo daleko více zvýšit celkovou interakci mezi hráči, která se oproti původní hře dostává na zcela novou úroveň. Spoluhráči vám tak mohou například daleko více pomáhat při plnění misí. Vy díky tomu nebudete mít neustále pocit, že sice hrajete kooperativní hru, ale tak nějak každý na svém písečku. V tomto se hra opravdu posouvá na zcela novou úroveň a kromě zvláštních schopností je i toto jeden z prvků, kterým se dá dost výrazně omezit již zmíněná náhoda.

Oproti původnímu Temnému znamení je i mnohem zajímavější konec samotné hry. Boj se závěrečným padouchem je u X-Menů znázorněn menším dioramatem složeným z několika karet. Takto složené dioráma vás nenechá na pochybách, že závěrečný boj je zde a vy tak budete mít větší pocit naléhavosti a důležitosti. Tento pocit ve vás ještě zesílí prakticky v tom okamžiku, co se pustíte do boje. Hlavní záporáci si totiž nic nezadají s Prastarým a stanou se tak opravdovým oříškem. Jejich poražení je tak skutečnou výzvou a věřte, že se vám to jen tak nepodaří.

Prohrát navíc můžete hned několika způsoby. Vyřazení všech hrdinů z boje je jen jeden z nich. Kromě toho si musíte neustále dávat pozor i na stupnici hrozby, která symbolizuje neustálé napětí mezi mutanty a lidstvem. Vystoupá-li tento ukazatel na vrchol – selhali jste a všichni kolektivně prohrajete. Poslední varianta která může nastat je ta, když vám v červeném balíčku hrozeb dojdou všechny karty. V tomto případě se již nebezpečí nedá zastavit a vy nemáte šanci na úspěch. Jakmile tedy nastane některá z těchto tří situací, nezbývá než sklopit uši a zkusit daný scénář zase pěkně od začátku. A s ohledem na to, že jedna partie vám zabere něco mezi 1-2 hodinami není to vždy úplně příjemné.

Ať už patříte mezi příznivce komiksového Marvelu, či si naopak myslíte, že her s touto tématikou je zde v poslední době zbytečně moc, Marvel X-MEN: Povstání mutantů si bezpochyby zaslouží vaší pozornost. Autoři využívají osvědčených herních mechanismů, které se jim podařilo skvěle naroubovat na zajímavé komiksové téma. Nádavkem pak přidávají oproti původnímu Temnému znamení slušnou porci interakce mezi hráči a další řadu zajímavých vylepšení, které ještě více prohlubují zážitek ze hry.

To, co se na první pohled může zdát, jen jako snaha autorů vydělat na fanoušcích známé komiksové značky, je ve výsledku velice povedená hra. Ta navíc takřka ve všech ohledech překonává svého předchůdce. Pokud tedy patříte k fanouškům původního Temného znamení, či vás pouze zaujala komiksová tématika, s novými X-Meny rozhodně nešlápnete vedle. Marvel tak zatím v rámci deskoherní komunity boduje a přináší nám jeden zajímavý titul za druhým. Nezbývá tak než vyhlížet a očekávat s čím se FFG vytasí příště, zatím si s marvelovskou licencí nevede vůbec špatně…


 

MARVEL X-MEN: POVSTÁNÍ MUTANTŮ
AUTOR: RICHARD LAUNIUS, BRANDON PERDUE
VYDAVATEL ORIGINÁLU: FANTASY FLIGHT GAMES
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2021
POČET HRÁČŮ: 1-6
VĚK: 14 LET
HERNÍ DOBA: 45-90 MINUT (REÁLNĚ 1-2 HODINY)

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..