Henning Mankell – Pyramida

0

Někteří už možná ani nedoufali, přesto je starý známý Kurt Wallander zpět. Audiovydavatelství OneHotBook se i přes tuto nelehkou dobu opět vrací ke kriminální sérii, která stála u počátku obliby severských detektivek. Takřka po dvouleté pauze se tak můžeme opět zaposlouchat do další atmosférické Wallanderovky v podání Jiřího Vyorálka. 

Série s komisařem Wallanderem se sice v knižní podobě již před drahnou dobou nadobro uzavřela, v audiu jsme se však její závěru stále nedočkali. OneHotBook nám naposled před necelými dvěma lety přineslo osmou knihu série. Čas ubíhal a nový Wallander stále nikde. Čekání je ale naštěstí u konce a my tak můžeme opět přiživit naději, že se i tato fantastická sága jedno dočká svého konce. Ostatně moc nám už toho nezbývá. Když pomineme aktuální novinku, která vychází s podtitulem Pyramida, všehovšudy nám scházejí dvě knihy s tímto nezapomenutelným komisařem. Nezbývá tak než doufat, že čekání na závěr série nebude trvat dalších pět let. 

Nyní se však podívejme, jak si v pořadí již devátá kniha série vede oproti svým předchůdcům. Henning Mankell se totiž tentokrát rozhodl jít maličko proti proudu času a vůbec celkovému uspořádání série. Pyramida se totiž odehrává ještě před prvním dílem (Vrazi bez tváře) a dává tak fanouškům jedinečnou možnost objevit, jak vlastně Wallanderův příběh začal. Druhou změnou, která u této knihy proběhla je fakt, že se nejedná o klasický detektivní atmosférický román, ale vlastně o sbírku pěti povídek, kterou  Mankell vzestupně mapuje osobní život a kariéru Kurta Wallandera napříč desetiletími.

Dá se tak říct, že stejně jako závěrečná kniha série Neklidný muž, ani Pyramida tak úplně nepatří do hlavního proudu Wallanderovy série a maličko stojí stranou. Ať už se však rozhodnete ji číst/poslouchat zcela samostatně, či v kontextu celé série, rozhodně má co nabídnout. Je samozřejmě potřeba mít na mysli, že se jedná o povídky a tak v jednotlivých příbězích samozřejmě není toliko prostoru na budování atmosféry a splétání příběhu. Na druhou stranu Henning Mankell patřil k vynikajícím vypravěčům a tak má Pyramida šanci zaujmout i notorické odpírače povídkových sbírek.

Jak už to tak ale bývá, povídkové sbírky většinou trpí jedním konkrétním nešvarem a tím je určitá nevyváženost a různorodá kvalita jednotlivých příběhů. To se bohužel nevyhnulo ani Pyramidě. Nejvíce je to vidět na nejkratší povídce sbírky – Trhlina, která za svými čtyřmi souputníky zaostává snad ve všech ohledech. Mankell však tuto sbírku nestaví na zápletkách jednotlivých příběhů, ale spíše na samotném hrdinovi. Jeho osobním i profesním vývoji i tom, jak se Švédsko vyvíjelo od konce 60. let. A v tomto ohledu již tradičně exceluje.

Henning Mankell tentokrát vybočil ze zajetých pořádků a rozhodl se své fanoušky maličko překvapit. A nutno říct, že toto překvapení nedopadlo vůbec špatně. Když však odhlédneme od použitého formátu a doby ve které se kniha odehrává, dostáváme do rukou a uší starého dobrého Wallandera, kterého fanoušci milují a po kterém touží. Nemalou měrou za to může vděčit i fantastickému audioknižnímu zpracování, ve kterém již tradičně exceluje Jiří Vyorálek se svým nezaměnitelným chraplákem, jenž se stal poznávacím znamením celé této série.

Aktuální novinka tak pokračuje v nejlepší tradici svých předchůdcům a přináší posluchačům přesně to co na této sérii milují. Ostatně, není se co divit. Režisér Michal Bureš s Jiřím Vyorálkem za všechna ta léta co u této série strávili již tvoří skvěle sehraný tým a moc dobře vědí, jak vše správně uchopit. Pokud jste si tedy Wallandera ve Vyorálkově podání oblíbili, máte se i tentokrát na co těšit. Vyorálek si zkrátka s tímto věčně nabručeným policistou ze staré školy skvěle sednul, díky tomu se mu daří skvěle zachytit i nezaměnitelnou melancholii a atmosféru, která se k této sérii neodmyslitelně patří. Jeho interpretace legendárního komisaře je minimálně pro mě naprosto geniální a Wallandera si bez něj již nedokážu představit.

Celkovému dojmu samozřejmě nemalou měrou dopomáhá již tradičně takřka bezchybné technické zpracování audioknihy. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak nezbytný hudební doprovod, který dopomáhá k celkové atmosféře a podtrhuje interpretův výkon. Ani Pyramida tak neustupuje z nastolených trendů a přináší nám další skvělou Wallanderovku v té nejryzejší podobě.

Wallander tak ani na podeváté rozhodně nezklame a dává fanouškům přesně to, po čem touží. Tato série je zkrátka hodně povedená a svůj lví podíl na tom má bezpochyby i Jiří Vyorálek, jenž dodal Wallanderovi svůj nezaměnitelný chraplák, bez kterého si již tohoto hrdinu v audiopodobě nedovedeme představit. Po doposlechnutí této knihy tak nezbývá než doufat, že se dalšího dílu dočkáme o něco dříve, než za další dva roky. Přeci jen, tolik knih ke konci série nám už nezbývá a byla by věčná škoda čekat na její dokončení donekonečna…HENNING MANKELL – PYRAMIDA
KURT WALLANDER #9

PŘELOŽIL: HANA ŠVOLBOVÁ
VYDAL: HOST
ROK: 2016
STRAN:  423
ORIG. NÁZEV: PYRAMIDEN
ISBN: 978-80-7491-521-5
AUDIO
VYDAL: ONEHOTBOOK
NAČETL: JIŘÍ VYORÁLEK
DÉLKA: 14 H. 48 MIN.

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..