Dan Slott – Tony Stark: Iron Man #2

0

Iron Man. Postava, která v podstatě nastartovala filmové Marvel univerzum, patří po právu k nejoblíbenějším komiksovým hrdinům současnosti. A i když nás  Tony Stark v rámci MCU již opustil, v komiksech žije dál. O tom jsme se ostatně mohli sami přesvědčit loni na podzim, kdy Nakladatelství CREW přišlo s “ironmanovskou” sérií Dana Slotta. Nyní se Tony Stark vrací na scénu v druhé knize a spolu s ním přichází i totální válka na všech frontách!

Stejně jako za úvodní knihou série, i tentokrát stojí za příběhem ostřílený komiksový scénárista Dan Slott. Ten si pro tentokrát přizval k práci na tomto komiksu další legendu spider-manovského univerza Jima Zub a Jeremy Whitleyho.. Společnými silami začali splétat příběh, jenž se opírá o aktuální témata a problémy točící se okolo umělé inteligence, virtuální reality a online světa, do kterého se naše společnost stále častěji uchyluje.

Ta je zde prezentována zcela novým, převratným online systémem virtuální reality eScape (Útěk), jenž je nejnovějším Starkovým vynálezem a která má potenciál změnit celý svět. Ostatně sám Tony si od tohoto systému hodně slibuje, vcelku záhy se však ukáže, že celosvětový start této převratné novinky nebude tak hladký, jak by si v Stark Industries představovali…

Útěku se totiž vcelku záhy zmocní samotný Controllor, jenž se rozhodně tento systém využít ke svým záměrům. Rozdíly skutečného a virtuálního světa se začínají stírat a poznat realitu tak není vůbec snadné. Takřka celý svět se tak ocitá ve smrtelném nebezpečí, střet “dobra” a “zla” je nevyhnutelný. Tony bude muset využít všechny své schopnosti aby porazil opravdového nepřítele a věřte, že toto setkání ho může velmi nemile poznamenat…

O to zda hrdinové vyhrají, zde vlastně ani tolik nejde. Přeci jen máme v rukou klasický superhrdinský komiks. V tomto ohledu druhý komiksový book Iron Mana nikterak nevyniká, naopak na první pohled působí jako klasická tuctová akční mlátička. Když ale odhlédneme od akčních scén, začnou na scénu vyplouvat poněkud závažnější témata, kterým se evidentně Dan Slott bude věnovat i v dalších knihách. Na Tonyho Starka tak evidentně nečeká právě šťastné období..

Myšlenka hledání sama sebe a vypořádání se s několika nemilými pravdami je vpravdě zajímavá a slibuje určitý potenciál do budoucna. Bohužel, vše není tak zalité sluncem, jak by se mohlo zdát. Hlavním problémem, který tato kniha má je její přílišná chaotičnost. Na jedné straně se toho zde hraje opravdu hodně, na druhé straně by občas neuškodilo trochu ubrat. Jak se říká méně, je někdy více. Vcelku snadno se vám tak může stát, že se budete v příběhu ztrácet. Kniha navíc v pozdějších fázích maličko ztrácí tempo a směřování. Což je rozhodně škoda, jelikož základní idea není zlá, avšak více než na klasický průměr, který nenadchne ani neurazí to aktuální novinka pravděpodobně nedotáhne.

A nepomůže tomu ani vcelku vyvedená kresba Valeria Schitiho, která bezpochyby patří k největším tahounům aktuálního booku. Na druhou stranu se stále jedná o klasický líbivý mainstream, jenž nikterak nevybočuje z nastaveného standardu a tak pro ní platí prakticky to samé, co bylo řečeno o samotném příběhu.

Komiksová série Dana Slotta sice nepatří k převratným dílům, bezpochyby však dokáže zaujmout. Otázkou však zůstává jestli to v případě tahouna celých Avengers a jedné z nejoblíbenějších postav celého Marvel univerza není přeci jen trochu málo. Nezbývá tak než doufat, že Dan Slott ví co dělá a dalších dvou knihách této série si pro nás připraví i nějaké to překvapení, které nás příslovečně posadí na zadek. Pokud totiž ne, bude to možná trochu zklamání. Přeci jen od Iron Mana čekáme to nejlepší a to se zatím této sérii splnit nepodařilo…TONY STARK: IRON MAN #2 – ŽELEZNÝ STARKOFÁG
SCÉNÁŘ: DAN SLOTT, JIM ZUB, J. WHITLEY
KRESBA: VALERIO SCHITI, P. VILLANELLI
PŘELOŽIL: ŠTĚPÁN KOPŘÍVA
VYDAL: CREW
ROK: 2021
STRAN: 136
ORIG. NÁZEV: Tony Stark – Iron Man #02: Stark Realities
ISBN: 978-80-7449-929-6

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..