Unmatched: Souboj legend – desková hra

0

Vžijte se do role Sindibáda a dalších fantastických postav a postavte se společně se svým pomocníkem těm nejnepravděpodobnějším protivníkům, jaké si dokážete představit. Unmatched, souboj legend je zde! A jak už samotný název povídá, v této fantasy bojovce pro 2 až 4 hráče si přijdou na své všichni ti, co rádi bojují a řeší své spory mečem, nebo magií…

Hra staví především na jednoduchých pravidlech, líbivé grafice, svižné hratelnosti a takřka neomezené variabilitě, která do hry přichází s případnými rozšířeními. Avšak to, co hře dodává na největší atraktivitě není ani tak líbivý vizuál a jednoduchá pravidla, ale samotný koncept hry, ve kterém proti sobě můžete postavit ty nejrůznorodější hrdiny proti sobě. Zajímá vás jak by asi dopadl souboj Alenky z Říše divů s králem Artušem, nebo zda by Medůza dokázala vyřídit Sindibáda? V Unmatched žádný problém. Právě o tom totiž tato hra je a když k tomu přidáme fakt, že se jedná o svižnou a relativně nenáročnou hru, kterou bez problému odehrajete do půl hodinky času, máte na úspěch takřka zaděláno.

Ačkoliv je Unmatched poměrně novou značkou, kterou na deskoherní trh přinesli pod hlavičkou společnosti Iello herní vývojáři z Restoration Games, hra si již stihla získat opravdu slušný zástup fanoušků. Díky tomu se mohli autoři zaměřit na další rozvoj tohoto univerza a přinést do Unmatched pořádnou kopu rozšíření, které obohatí váš herní zážitek. Kromě čtyřech základních hrdinů, které najdete v této krabici, jsou tak na trhu již balíčky, které obsahují například dinosaury z Jurského parku, legendárního Bruce Leeho, nebo Draculu. Na ty si však budeme muset pravděpodobně nějakou dobu počkat a již tradičně rozhodne především to, jaký úspěch bude mít Unmatched u českých hráčů, kterým tuto hru v plné lokalizaci přináší společnost Albi.

Ostříleným hráčům může být tento kousek při bližším pohledu pravděpodobně známý. Unmatched totiž nestaví na zcela nových mechanismech a postupech, ale využívá osvědčeného soubojového systému ze Star Wars: Epic Duels a navigačního systému ze hry Tannhauser. Spojením těchto dvou her a jejich modernizací vznikl právě Unmatched, což ostatně autoři i hrdě doznávají a nesnaží se to před hráči tajit. Ostatně, už název společnosti, která za Unmatched leccos napovídá. Restoration Games se specializují na modernizaci starších osvědčených kousků a mimo jiné stojí i za u nás známými Rivaly.

Dost už ale chození kolem horké kaše. Pojďme se podívat na samotnou hru. Jak již bylo řečeno, základní krabice v sobě ukrývá celkem čtyři hrdiny, za které se můžete pustit do nelítostných bojů. Vedle neohroženého Sindibáda a krále Artuše, zde najdeme i již zmíněnou Alenku a Medůzu. Každý z hrdinů má k ruce i svého pomocníka. Zatímco Sindibád si musí vystačit s Nosičem, na Artuše čeká mocný Merlin, na Alenku Tlachapoud a Medůza má k ruce hned tři Harpyje. Každý z hrdinů má pak k ruce i svůj vlastní akční balíček karet, který vlastně tvoří gró této hry. Každý balíček je zcela unikátní a propůjčuje svému hrdinovy speciální vlastnosti. Díky tomu se za každou z postav hraje zcela odlišně, což samozřejmě nemalým způsobem dopomáhá celkové variabilitě hry i celkové hratelnosti.

Připravte se však na to, že než ovládnete na sto procent boj za všechny postavy, nějakou dobu vám to zabere. Avšak právě tato variabilita a celková asymetričnost dodávají hře na atraktivitě, díky čemuž má Unmatched šanci oslovit i náročnější hráče. Ve výsledku je totiž Unmatched opravdu jednoduchý a jeho pravidla neskrývají žádné záludnosti. Bez problému jej tak zvládnou naprostí nováčci, či méně zdatní hráči. To z tohoto kousku dělá ideální zábavu pro tatínky se syny, kteří se bez problému mohou ponořit do nelítostných bojů. Na krabici je sice uveden doporučený věk 10+, ale troufnu si tvrdit, že s tímto kouskem nebudou mít problém ani mladší lehce vyhraní hráči.

Kromě líbivých figurek hrdinů, žetonů jejich pomocníků a hracích karet toho krabice už moc neukrývá. Kromě nezbytného návodu zde najdete už jen oboustranný herní plán. Ten v základní krabici znázorňuje hodně zjednodušenou formou dvě prostředí. Konkrétně  sindibádův ostrov Sarpedon a Marmoreal, tedy alenčin svět. Ve výsledku je to však zcela jedno a v průběhu hry toto prostředí nebudete vůbec vnímat. Do určité míry za to může i fakt, že právě herní plán je po grafické stránce tím nejslabším místem celé hry. To je však jen jedna malá výtka, kterou u Unmatched můžeme najít.

Příběh u této hry rozhodně nehledejte. Ostatně, s ohledem na zapojení různorodých hrdinů by se vytvářel jen opravdu velmi těžko a ve výsledku by asi ani nedával příliš smysl. Zde jde zkrátka především o boj a nic jiného. Nejedná se však jen o prostoduchou rubanici, ale spíše o taktickou poziční bitvu, ve které se budete snažit naplno využít unikátní vlastnosti svých postav a pomocníků.

Samotný herní koncept je však opravdu jednoduchý a v zásadě se dá popsat asi tak, že hráči se v průběhu hry budou střídat v tazích, během nichž se budou snažit  přesouvat své bojovníky na bitevním poli, spřádat léčky a napadat bojovníky svého protivníka. Zkrátka nic neočekávaného. K pohybu, útoku i obraně budete využívat své akční karty a pomocí nich se budete snažit pokořit protivníkova hrdinu, čehož dosáhnete tím, že snížíte jeho úroveň zdraví na nulu. 

Váš tah probíhá typicky tak, že máte na výběr ze tří možných akcí, z nichž dvě ve svém tahu zahrajete. Akce můžete zahrát dvě různé, nebo dvakrát stejnou. Provést tak můžete “manévr”, kdy si nejdříve líznete kartu abyste následně posunuly svou postavou na herním plánu. Druhou možností je “léčka”, což není nic jiného, než zahrání karty. Poslední akcí, kterou můžete ve svém tahu využít je “útok”, čímž se pustíte se svým protivníkem do boje. Nic víc, nic míň. Jak již bylo řečeno koncept je opravdu jednoduchý a s jeho pochopením nebudou mít problémy ani naprostí začátečníci.

Aby to však nebylo tak jednoduché, karet zde není moc a vy se tak budete muset neustále rozhodovat, jaké karty využít. Pokud vám totiž karty dojdou může se velice snadno stát, že protivník smete z povrchu zemského během jednoho, či dvou kol. Nemusíte se však bát, své životy můžete i získat zpět. S trochou snahy a důvtipu tak můžete svého soupeře zdánlivě uchlácholit, abyste mu v zápětí právě vy zasadili smrtelnou ránu. A právě v této nejistotě, neustálých zvratech  a nejistotě tkví hlavní kouzlo a zábavnost celé hry.

Na závěr zbývá zmínit snad už jen fakt, že hra je určena pro 2-4 hráče a i když jde hrát i ve třech, osobně bych to určitě nedoporučoval. Toto je zkrátka klasická bojová hra a jako takovou si ji nejlépe užijete v sudém počtu hráčů. Zatímco ve dvou máte o něco více prostoru na taktizování, ve čtyřech bude herní plán už opravdu slušně zaplněn a vy se tak můžete těšit na pořádnou vřavu.

Unmatched je opravdu zajímavá hra, která má rozhodně co nabídnout a své fanoušky si bezpochyby najde. Jednoduchá pravidla, líbivý vizuál a velká variabilita z tohoto kousku dělají záležitost, která má šanci z této bojovky udělat trvanlivější kousek, ke kterému se budou hráči rádi vracet.


 


 

UNMATCHED: SOUBOJ LEGEND
AUTOR: JR HONEYCUTT, J. JACOBSON, R. DAVIU
VYDAVATEL ORIGINÁLU: IELLO
VYDAL CZ: ALBI
ROK: 2021
POČET HRÁČŮ: 2-4
VĚK: 10 LET
HERNÍ DOBA: 40 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..