Josiah Bancroft – Záhada Sfingy

0

Už jsou tomu takřka dva roky, co se nám poprvé představil talentovaný americký autor Josiah Bancroft se svou prvotinou Cesta do Babylonu. Úvodní díl chystané tetralogie Knihy Babylonu nabídl vcelku neotřelý příběh v atraktivních kulisách a ani druhý díl série v tomto ohledu nehodlá nic měnit. Ostatně, tentokrát na nás čeká Záhada samotné Sfingy…

Josiah Bancroft, se stejně jako celá řada dalších autorů, může pochlubit takřka splněným americkým snem. První díl knižní série o Thomasi Senlinovi vydal Bancroft vlastním nákladem. Cesta do Babylonu si navzdory minimální reklamě získala u čtenářů mimořádnou oblibu, a tak v roce 2018 vyšla znovu, tentokrát již pod hlavičkou zavedeného nakladatele, jenž mohl dát knize náležitou péči. Další úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a tak se čtenáři dočkali dokončení celé tetralogie během necelých čtyřech let. Na to si sice v českém překladu budeme muset ještě počkat, brněnský Host však na tuto sérii nezapomněl a po menší “koronavirové” pauze nám přináší druhý díl série. Tentokrát s již zmíněným podtiulem Záhada Sfingy.

Ta přímo navazuje na předchozí díl a tak je více než jasné, že se bez znalosti Cesty do Babylonu rozhodně neobejdete. Ostatně, autor i tentokrát dále rozvíjí ústřední motiv celé série točící se okolo rozlehlé Babylonské věže. Stavby, která je opředená legendami a kterou opěvuje nejeden turistický průvodce. Avšak, jak už to tak bývá, nic není tak zalité sluncem, jak  to může na první pohled vypadat. Tichý knihomol a ředitel malé venkovské školy Thomas Senlin o tom ví své. Společně se svou manželkou Maryou se zde rozhodl strávit líbanky, avšak žena se mu vcelku záhy ve víru turistů, starousedlíků a podvodníků ztrácí. A Thomasovi tak nezbývá nic jiného, než se pokusit svou lásku najít.

Od té doby však už utekla spousta času a náš hrdina se svému cíli zatím moc nepřiblížil. Na druhou stranu už dávno není pouhým návštěvníkem. Po nervydrásajícím dobrodružství se z Thomase stal obávaný pirát, kterému se podařilo uniknout ze spárů babylonských byrokratů a despotů. Nyní však nemá na výběr a na své uloupené vzducholodi musí vést svízelný život pirátů. Senlin se ovšem nevzdává a dál pátrá po své ztracené ženě.

Bez peněz a velkých nadějí se obrátí pro pomoc k bájné postavě Babylonské věže, záhadné Sfinze. Ta však nikomu nepomáhá zadarmo a Senlin už dobře ví, že dluhy nejsou v Babylonu nikdy takové, jak vypadají. A Thomas Senlin se musí rozhodnout, zda dá přednost svým přátelům, své svobodě, nebo své ženě. Jenže čas se mu krátí…

Cesta do Babylonu jasně ukázala, že se jedná o pouhým počátek daleko většího příběhu, který autor v úvodní knize rozehrál. A Záhada Sfingy jasně ukazuje, že i přes počáteční přímočarost a vcelku jednoduchý děj se může vše mrknutím oka pěkně zamotat. Příběh jako takový pomalu bobtná do úctihodných rozměrů, vše se stává komplexnější a autor jasně ukazuje, že i rádoby jednodušší dobrodružný román, jenž odkazuje na příběhy z počátku minulého století, má i v dnešní uspěchané době rozhodně co nabídnout.

Po úvodní představovačce z Cesty do Babylonu se autor navíc daleko více zaměřil i na samotné postavy. Ty díky tomu získávají pevnější a prokreslenější charaktery. Což samozřejmě nemalou měrou dopomáhá k celkovému dojmu ze samotné knihy. Kromě toho zde nechybí originální kulisy, na kterých autor stavěl už v předchozí knize. Bancroft si navíc ani tentokrát neodpustil svůj nezaměnitelný smysl pro humor. Jenž se společně se samotnou zápletkou stává hlavním hnacím motorem knihy.

Ocenit je potřeba i fakt, že ačkoliv se všechno tak trochu zamotává a problémy, se kterými se musí náš hrdina vypořádat se vrší jeden na druhý, celá série si zatím zachovává úžasnou lehkost, která po čtenářích nevyžaduje extra vysoké nároky. Zkrátka ideální odpočinkový kousek na dnešní horké letní dny. Po dočtení tak nezbývá než doufat, že na další příspěvek do této vskutku povedené série nebudeme muset čekat další dva roky. Cíl je totiž ještě pořád daleko… 

JOSIAH BANCROFT – ZÁHADA SFINGY
SÉRIE: KNIHY BABYLONU #2

PŘELOŽIL: ALEŠ DROBEK
VYDAL: HOST
ROK: 2021
STRAN: 447
ISBN: 978-80-275-0609-5

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..