Útěk z vězení – desková hra

0

Život není vždy peříčko, obzvlášť pokud si zahráváte se zákonem. Pak se vám jednoho krásného dne může vcelku snadno stát, že se ocitnete ve vězení. Klidně i na doživotí. Jenže, kdo by zde chtěl strávit zbytek života? Asi nikdo a tak přichází na řadu plán – vykopat si tunel na svobodu. To se sice snadno řekne, ale samotné provedení už tak lehké nebývá. Ostatně, se o tom můžeme přesvědčit na vlastní kůži v tématické deskové hře Útěk z vězení (Dig your way out), kterou na náš trh přináší společnost Blackfire.

Vězeňská tématika je vděčným motivem řady odvětví. Zločin a trest se zkrátka jen tak neomrzí. Patrně nejviditelnější je to v oblasti filmů a seriálů, kde najdeme bezpočet příspěvků s tímto tématem. Mezi nejznámější zástupce vězeňské tématiky pak patří veleúspěšný seriál Prison Break. Ten má v českém překladu dokonce stejný název, jako nová desková hra od Blackfireu.

Vývojáři z Bannan Games, kteří za touto hrou stojí, se možná i tímto známým titulem při vývoji své hry nechali lehce inspirovat. Jisté však je, že ve skutečnosti nemá hra se seriálem oficiálně nic společného. Ostatně, stejný je jen český název, ten anglický se již liší, a tak rozhodně neočekávejte jakékoliv zapojení licence, která by tuto hru ještě více dostala do podvědomí fanoušků. To ale rozhodně nevadí. Deskoherní Útěk z vězení rozhodně svému slavnějšímu jmenovci ostudu nedělá a i když zde nenarazíte na známé postavy ze seriálu, hru si užijete na maximum. Dost už ale chození okolo horké kaše, pojďme se podívat na to, co na nás vůbec čeká pod víkem.

Samotná hra je určená pro 2 až 6 hráčů ve věku 16+. Toto věkové omezení berte spíše s nadsázkou. Jediným důvodem k tomuto ratingu je vcelku pochopitelně téma, kolem kterého se hra točí. Pravidlově je totiž hra vcelku jednoduchá a rozhodně s ní nebudou mít problém ani daleko mladší hráči. Zda však necháte svá dítka zapojit do vězeňské vzpoury a handlování s cigaretami, je již čistě na vás. V mechanismech hry rozhodně problém nebude.

Ten ostatně nebude ani v herní době, která by podle autorů měla zabrat něco kolem 45 minut. Zde samozřejmě záleží na počtu hráčů. Ve dvou zvládnete Útěk z vězení vcelku snadno do půl hodinky, avšak ani při plném zapojení všech hráčů se hra nikterak výrazně neprodlouží. A tak je již zmíněná třičtvrtě hodinka vcelku reálným údajem, který potěší nejednoho fanouška deskových her, který nemá na svůj koníček tolik času

Nutno říct, že vlastně celý Útěk z vězení tak trochu klame tělem. Na dnešní poměry přichází v nenápadné a poměrně malé krabici, se kterými se dnes příliš často nesetkáváme. O to ale více potěší fakt, že i když komponent vlastně není zase tolik, samotná krabice působí vcelku slušně zaplněně. Autoři hry tentokrát vsadili na karton, jenž opatřili stylizovanou grafikou a rozhodli se nepodlehnout trendům s tunou plastu v balení. I díky tomu si hra drží cenovku opravdu příjemně nízko. Se svou cenou čítající necelých tisíc korun tak patří k těm levnějším kouskům, ze kterých můžeme z aktuální nabídky vybírat (samozřejmě malé karetky a podobně do tohoto výběru nepočítám).

Jak již bylo řečeno, komponent zde zase tolik není. A tak v krabici najdeme kromě nezbytných pravidel, oboustranou hrací desku, 6 oboustranných kartiček vězňů, ke kterým nechybí ani kartonové figurky se kterými se budete pohybovat po hracím plánu. K tomu přidáme jednu hrací kostku, hromádku žetonů cigaret, které tvoří hlavní platidlo ve vězení, 6 žetonů nakládačky a balíček 180 karet. Nic víc nic míň. 

Takto se může zdát, že toho vlastně tolik v balení není, avšak věřte, že si se vším bohatě vystačíte. Ostatně, nedávno vydaná Res Arcana jasně ukázala, že i s pouhými osmi kartami se dá odehrát více než slušné divadlo. A oproti této karetce toho má Útěk z vězení přeci jen o trochu víc. Naopak se nebudete muset bát, že byste se v záplavě žetonů a dalších komponent ztráceli. Vše je co nejvíce přístupné a plně cílí na hráče, kteří by s touto hrou neměli mít žádné problémy.

Základní premisa hry je daná už samotným názvem hry. Nepůjde totiž o nic menšího než o útěk z vězení. To je také jediná podmínka vítezství. Kdo jako první vykope tunel předem dané délky (liší se podle počtu hráčů) vyhrál a ostatní mají smulů. Tady se zkrátka a dobře na druhá místa nehraje.

Vykopat takový únikový tunel holýma rukama jde ale velmi těžko. A tak aby bylo čím kopat musíte si nějakým způsobem opatřit potřebné nástroje. Buď si je jako správný slušňák můžete vyrobit, nebo naopak vsadit na své vyjednávací schopnosti a vyměnit je za cigaret, potažmo donutit své spoluvězně aby vám je rovnou darovali. V takovém případě se ale připravte na pořádně drsný souboj.

Poražený v boji pak dostane příslovečnou nakládačku, která ho omezí v dalších akcích, nemůže vyrábět, pokud má dvojitou nakládačku, tak ani kopat. V tu chvíli jste v podstatě nahraní a nezbývá vám nic jiného, než se vydat na ošetřovnu a zkusit vše pěkně od začátku. Fantazii se zde zkrátka meze nekladou a vzhledem k tomu, že ve vězení žádná pravidla nefungují a jde zde vždy jen a jen o vás, můžete využít jakéhokoliv triku. Klidně třeba vězeňské vzpoury, za kterou vás vaši spoluhráči opravdu milovat nebudou.

V rámci svého tahu můžete zahrát typicky až dvě akce. Ty se dělí na základní, které můžete hrát v podstatě kdekoliv a speciální, které se váží na konkrétní místo. Kromě toho kdykoliv můžete odhalit svou minulost a využít svou schopnost. A vzhledem k tomu, že jsme ve vězení, nesmí zde chybět ani gangy, které do hry přináší speciální schopnosti, které můžete v určitý okamžik využít. Drobných úprav a výjimek na co si dát pozor je zde skutečně pomálu, navíc vše nejdůležitější najdete přehledně znázorněné na své kartě hráče, což nemalou měrou dopomáhá k lepší orientaci a plynulosti hry.

Kromě této standardní varianty hry si pro nás autoři připravili i týmovou variantu určenou pro 4 nebo 6 hráčů. Ve vězení by se měl sice každý ohlížet především a jen na sebe, ale ve dvou nebo třech se to přeci jen lépe táhne a šance na úspěch se tak zvyšují. Díky této týmové variantě tak hra dostává další rozměr, kdy budete muset svou tradiční strategii ze sólo hraní maličko upravit a zaměřit se na trochu jiné věci. Tím se samozřejmě zvyšuje znovuhratelnost hry a my hráči dostáváme do rukou ještě větší volnost, jak si tento zajímavý kousek co nejlépe užít.

Útěk z vězení navíc tak trochu klame tělem. Na první pohled může působit jako strategičtější kousek, ve kterém se budete snažit vytvářet nástroje, craftit, směňovat a posouvat se ke svému vytouženému cíli. A skutečně to budete i dělat. Ve výsledku ale vše působí jako šílená škodící party hra, pro dospělejší hráče. A s tímto poznatkem je potřeba počítat. Jelikož u podobných her velice záleží na tom, jaká se u stolu sejde hráčská parta. Pokud vám Útěk z vězení padne do noty mohu vám garantovat, že se budete neskutečně bavit. Pokud ale naopak se svými spoluhráči vyhledáváte náročnější a taktičtější hry a vyloženě si rochníte v kouskách typu Twillight Imperium, Barrage a podobní, nebude pro vás asi aktuální vězeňská novinka tím pravým ořechovým.ÚTĚK Z VĚZENÍ
VYDAVATEL ORIGINÁLU: BANNAN GAMES
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2021
POČET HRÁČŮ: 2-6
VĚK: 16+ LET
HERNÍ DOBA: 45 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..