Daniel Warren Johnson – Wonder Woman: Mrtvá Země

0

DC Black Label je zde s námi něco málo přes rok. Za tu dobu nám tato edice již stihla přinést tři skvělé kousky, které potěšily nejednoho fanouška dospělejších komiksů. A na tomto trendu se evidentně nebude nic měnit ani tentokrát. Na scénu přichází Mrtvá Země, která představuje hrůzyplnou postapokalyptickou vizi s Wonder Woman v roli, v jaké ji ještě neznáme…

Pokud už nějaký z kousků komiksové řady DC Black Label máte za sebou, patrně budete moc dobře vědět, co na vás asi v aktuální novince Nakladatelství CREW může čekat. Pokud vás však Black Label až doposud míjel tak vězte, že nastal čas to napravit. Tato komiksová řada totiž nabízí populární komiksové hrdiny v neotřelé drsnější poloze, než jak je známe z tradičních komiksů, co u nás běžně vycházejí. Navíc se jedná o uzavřené příběhy zcela stojící mimo hlavní komiksové řady a tak si je může užít opravdu každý.

O tom jsme se ostatně mohli přesvědčit již ve vydaných knihách, které u nás v rámci DC Black Labelu vyšly. Po Batmanovi s Jokerem a Harley Quinn přišla nyní řada na dalšího z tahounů DC univerza a není jí nikdo jiný než neohrožená Amazonka Diana, na kterou čeká ošklivé procitnutí uprostřed Mrtvé Země.

Za scénářem i kresbou aktuální novinky stojí Daniel Warren Johnson. Ten bude pro české čtenáře pravděpodobně velkou neznámou. Ostatně, není se co divit. Ačkoliv má za sebou poměrně slušné množství vlastních titulů pro nakladatelství Image, či Dark Horse. Klasickému mainstreamu se více méně vyhýbá. Aktuální Wonder Woman je tak jeho první prací pro DC a nutno říct, že i ona se zde vydává lehce alternativní cestou. Celkový vizuál je toho ostatně jasným důkazem.

Johnsonova kresba totiž rozhodně není samoúčelně líbivá a věřte, že si ji s klasickými mainstreamovými tituly rozhodně nesplete. Autor se nevyžívá v přehnaných detailech, místy je kresba dokonce lehce roztřesená a neuspořádaná a rozhodně se vám tak nemusí zalíbit na první pohled. Jisté však je, že má něco do sebe a s celkovým vyzněním komiksu skvěle souzní a perfektně dopomáhá budovat neutěšenou atmosféru, ve které se tento komiks doslova topí.

Ostatně, co také čekat od postapokalyptického příběhu, v němž se země změnila v nukleární pustinu, ve které přežívají poslední zbytky dříve tak hrdého lidstva. Které se Wonder Woman zavázala ochraňovat. Nyní se však nezdolná Amazonka probouzí po staletích bezesného spánku, během kterého ztratila podstatnou část svých schopností, ale především pak paměť. Její druhové jsou mrtví, stejně jako naprostá většina lidstva a nukleární pustinou se potulují zmutovaná monstra. Tolik otázek a žádné odpovědi. Pravda a odhalení tajemství, co za zkázou stojí, však může být naprosto zdrcující…

Příběh Mrtvé Země sice není extra originální a ve své podstatě zde již něco podobného bylo v mnoha obměnách. Johnsonovi se však podařilo vše perfektně vyvážit do originálního mixu, jenž nám ukazuje oblíbenou hrdinku ve zcela nové poloze. Navíc nechybí brutální akce, mrtví superhrdinové a morální problémy. Zkrátka vše po čem naše duše zatouží. I díky tomu se tak nová Wonder Woman může stát zajímavou i pro ty čtenáře, které jinak její dobrodružství zcela míjejí. V této poloze ji totiž prakticky nepotkáváme a tak se jedná o příjemné zpestření.

Svým vyzněním může v některých čtenářích Mrtvá Země evokovat vzpomínky na Starého dobrého Logana, se kterým toho má nová “Wonderka” zdánlivě hodně společného. Rozhodně se však nemusíme bát, že by se Johnson tento legendární příběh rozhodl  zkopírovat jedna ku jedné do světa DC. To se naštěstí nestalo a WW se vydává zcela svojí cestou, byť se svým vyzněním a především pak neutěšenou atmosférou Loganovi v mnoha ohledech přibližuje. Na rozdíl od něj je však mnohem přímočařejší a celkové rozuzlení vás i kvůli vcelku očekávanému ději na zadek rozhodně neposadí. 

I přes tyto drobné výtky se jedná o vynikající kousek, který svým souputníkům z DC Black Labelu rozhodně ostudu neudělá. Ba právě naopak. Po nějaké době zde máme opět jednu hodně povedenou “pláštěnku”, která bude ozdobou nejedné knihovny.WONDER WOMAN – MRTVÁ ZEMĚ
SCÉNÁŘ: DANIEL WARREN JOHNSON
KRESBA: DANIEL WARREN JOHNSON
PŘELOŽIL: ĽUDOVÍT PLATA
VYDAL: CREW
ROK: 2021
STRAN: 204
ORIG. NÁZEV: WONDER WOMAN: DEAD EARTH
ISBN: 978-80-7449-991-3

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..