Daniel Kibblesmith – Loki #1: Bůh, který spadl na Zemi

0

Loki. Jedna z nejrozporuplnějších a zároveň nejoblíbenějších postav Marvel univerza je zpět. Malekith je poražen a Válka říší je konečně minulostí. A tak nastal čas začít psát novou kapitolu dějin. A ta se nyní týká i samotného Lokiho. Přeci jen králem ledových obrů se zas tak často nestáváte. Bude to ale pro boha klamu a chaosu dost?

Lokiho fanouškům asi netřeba příliš představovat. Tento antihrdina si v posledních letech získal obrovskou oblibu především díky filmovému univerzu, kde jej naprosto perfektně ztvárnil Tom Hiddleston. Stoupající popularity této postavy jsou si evidentně v Marvelu velmi dobře vědomi. A tak pravděpodobně nikoho nepřekvapí, že se vedle filmů a komiksů Loki objeví i ve vlastním seriálu. Ten však zatím necháme stranou a zaměříme se právě na komiksy. Přeci jen, v právě proběhlé Válce říší hrál Loki docela důležitou úlohu a tak si bezpochyby zasloužil dostat o něco více prostoru v podobě vlastní komiksové řady.

Tu dostal na starosti americký scénárista a komik Daniel Kibblesmith, jenž po řadě menších titulů a spoluprací dostává o něco více prostoru i u giganta jako je právě Marvel.  A nutno říct, že si nevedl vůbec špatně. Kibblesmithův Loki se nakonec rozrostl na celkem pět knih a když se podíváme na nejrůznější databáze, tak prakticky všechny mají hodnocení kolem 80%, což na klasický mainstream není vůbec zlé. Stojí ale Loki opravdu za to? O tom se naštěstí můžeme přesvědčit na vlastní kůži díky Nakladatelství CREW, jenž nám právě přináší první knihu této série s podtitulem Bůh, který spadl na Zemi.

Jak již bylo řečeno, odrazovým můstkem této série je již zmíněná Válka říší. Pokud jste ji tedy zatím nečetli rozhodně to napravte, případně omluvte nějaký ten spoiler, kterého se zde případně mohu dopustit. Poté, co se Loki nechal dobrovolně sežrat vlastním otcem, aby se mu následně vypáral z břicha a zastavil tak útok ledových obrů na New York se stalo nevyhnutelné. Loki se stává králem a bohu lží se tak plní další z jeho velkých snů. 

Jenže tento úřad sebou nese i řadu povinností, což našemu novému králi dvakrát nevoní. Loki tak vcelku záhy hledá nějaké to rozptýlení. Navíc evidentně nemá stále dost a tak by vedle trůnu Jotunheimu získal i oficiální členství v Avengers. Vždyť s ohledem na nedávné události je vlastně taky hrdina a když může Thor, může i Loki…

Samotná zápletka komiksu má vcelku slušný potenciál, zároveň však sebou přináší pár podstatných ALE, které maličko celkové hodnocení komiksu sráží. Prvním problémem komiksu je jeho lehká chaotičnost a hledání sebe sama. Kibblesmith v příběhu nestále skáče z minulosti do přítomností, abychom se záhy ocitly v budoucnosti a pak zase dokola. Toto přesouvání by nemusel být takový problém, kdyby v určitých okamžicích neprobíhal co dva panely. Ano, chápu autor se snažil dodat komiksu drive a určitou dynamiku, bohužel by to šlo udělat maličko líp, přehlednost komiksu v určitých chvílích značně trpí.

A to samé platí o dějové lince a především pak Lokim, který se zde plácá z bodu A do bodu B a tak nějak se sám hledá. Pevně vytyčené mantinely se pomalu ztrácí a tak se nám hlavní poselství a dějová linie pomalu plácá na místě, aby následně vše vyznělo tak nějak do ztracena. Třeba se ale pletu, a tato neurčitost má zde své pevně dané místo a autor si jen připravuje půdu pro další díly. To však ukáže až čas.

Jasným příkladem této nekonzistentnosti je závěrečný sešit knihy, jenž zdánlivě s ničím nesouvisí a bez nějakého rozumnějšího vysvětlení s ohledem na předchozí události nám servíruje Westernovou týmovku s Wolverinem. Abychom se však špatně nepochopili, Bůh, který spadl na Zemi určitě není špatným komiksem, jen je potřeba brát ho s určitou rezervou a pro jeho plné pochopení bude bezpochyby potřeba dalších dílů, které snad vše zasadí do správných kontextů.

Na závěr pak musím zmínit samotnou kresbu. Tu zde obstaral  Oscar Bazaldúa a Andy MacDonald. Oba zde dodržují klasický mainstreamový rámec, takže jejich práce ničím příliš nepřekvapí. Na straně druhé však nese jasné rysy young adult titulů a komiksů pro mladší čtenáře, kdy vše působí možná až moc uhlazeně. Minimálně v tomto ohledu je jasně vidět zaměření na koho tento komiks primárně cílí. Mladší čtenáři a něžnější pohlaví toto pojetí bezpochyby ocení. Zkrátka a dobře Loki je zde hezounek za každé situace a tak ženy mohou vrnět blahem. Mě osobně tedy toto moc nesedí, ale jak se říká proti gustu…LOKI #1 – BŮH, KTERÝ SPADL NA ZEMI
SCÉNÁŘ: DANIEL KIBBLESMITH
KRESBA: OSCAR BAZALDÚA, ANDY MACDONALD
PŘELOŽIL: KATEŘINA TICHÁ
VYDAL: CREW
ROK: 2021
STRAN: 132
ORIG. NÁZEV: Loki: The God Who Fell To Earth
ISBN: 978-80-7449-898-5

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..