Iniciativa – desková hra

0

Únikové a detektivní hry mají na našem malém trhu vcelku silné zastoupení. Prakticky každý z našich distributorů tak má ve svém portfoliu nějakého toho zástupce tohoto žánru. Nyní do této společnosti přichází i INICIATIVA známého herního designéra Coreyho Konieczky, jenž se s touto hrou rozhodl vnést mezi šifrovací hry trochu svěžího větru. Zda se mu to podařilo, se můžeme nyní díky společnosti Blackfire, která tento kousek přináší na náš trh v plně lokalizované verzi, přesvědčit i my…

Fanouškům deskových her tohoto autora asi netřeba příliš představovat. Ostatně, Corey Konieczka patří po právu mezi opravdové deskoherní legendy a podepsaný je pod takovými tituly, jako je Twillight Imperium, Descent, Star Wars: Rebelie, Panství hrůzy, nebo nechvalně proslulý a lehce kontroverzní Discover: Země neznámé. Všechny tyto tituly spojuje společný jmenovatel a tím je společnost FFG, pro kterou Konieczka dlouhá léta pracoval. Časy se však mění a tak se i Konieczka se svým dlouholetým zaměstnavatelem nakonec rozešel, aby posléze založil vlastní společnost Unexpected Games. A právě Iniciativa je první vlaštovkou, kterou Konieczka pod touto značkou vytvořil.

Jak již bylo řečeno, Iniciativa spadá mezi takzvané únikové, či chcete-li detektivní hry, ve kterých jde primárně o řešení nejrůznějších hádanek a šifer. Tímto konceptem se aktuální novinka nijak výrazně neodlišuje od konkurence. Co ji však dělá jedinečnou, je způsob jakým to vše dělá. Konieczka totiž v podstatě vytvořil hru ve hře, která v sobě spojuje celou řadu mechanismů a elementů, které ve výsledku hráčům poskytují jedinečný herní zážitek.

Samotná hra je určena pro 1-4 hráče od 8 let s tím, že jedna herní partie trvá okolo 30–60 minut. Vzhledem k tomu že se jedná o kooperativní, ale hlavně pak příběhovou hru, můžete se těšit na celkem patnáct propojených misí, které dávají dohromady příběhovou kampaň. S ohledem na to by vám tak celá kampaň měla zabrat maximálně kolem 15 hodin. Což není vůbec špatné. Konieczska si je však evidentně vědom toho, že celá řada hráčů, má s hrami na “jedno použití” maličko problém, a tak to v tomto případě příběhovou kampaní nekončí. 

Iniciativa vám tak nabídne dalších 24 pokampaňových misí, které vás na nějakou dobu rozhodně zaměstnají. Ze všech nejrůznějších únikovek a šifrovacích her na to jde Iniciativa v tomto ohledu asi nejlépe. Hráčům slibuje takřka 40 hodin zábavy a to vskutku není vůbec málo. Navíc podle stránek výrobce se evidentně můžeme těšit i na spoustu volně dostupného obsahu, který nám čas strávený s Iniciativou ještě více prodlouží. Svou cenu si tak hra bezesporu snadno obhájí a troufám si tvrdit, že přesvědčí i ty pochybovače, kteří se za normálních okolností hrám na “jedno použití” vyhýbají.

Dost ale chození kolem horké kaše, co vlastně dělá Iniciativu tak jedinečnou? Je to hned několik aspektů dohromady. Tím prvním, je bezesporu způsob vyprávění. Průvodcem celým příběhem je komiks, který najdete v průvodci hrou. Za jeho pomoci se rozvíjí samotný příběh a vždy vás před každou misí uvede náležitě do situace.

Dalším zajímavým aspektem je bezesporu fakt, že vlastně hrajete hru ve hře. Hlavní hrdinové totiž jednoho dne získali při domovním výprodeji tajemnou hru nazvanou The Key. A právě kolem ní se v Iniciativě vše točí. Jak totiž hráči vcelku záhy objeví, hra je podivně propojena s jejich životy a jejím hraním objevují nová a nová vodítka a šifry, které jim pomůžou při odhalování tajemství Iniciativy.

Po pravdě řečeno po několika odehraných partiích této hry zjistíte, že právě tato část, je ve výsledku tím nejslabším článkem celé hry. Tato část herní partie se v podstatě omezuje na to, že se společně se svými spoluhráči snažíte po herním plánu pohybovat a kombinovat své akce tak, abyste odhalili co nejvíce indicií k tajence, kterou je potřeba rozšifrovat. Do hry samozřejmě postupně vstupuje celá řada dalších prvků, které vám znesnadňují, nebo naopak pomáhají v odhalování kýžených stop.

Přesto se ale postupem času nedá ubránit dojmu, že je hraní The Key lehce repetetivní. Naštěstí není ani tato herní část vyloženě nudná. Je však potřeba počítat s tím, že nepřináší žádné výraznější herní novinky a osvěžení, u kterého byste si řekli WAU. To ale naštěstí neplatí o celé hře. Ta pravá zábava totiž začíná právě ve chvíli, kdy se vám podaří v této části hry odhalit tajenku.

V tu chvíli totiž ke slovu opět přichází komiks a především pak vaše dedukční schopnosti. Za jejich pomoci se budete snažit posouvat dále v příběhu a především pak smysluplně využít odhalené hádanky. A věřte, že právě v tomto případě se mnohdy můžete zapotit daleko víc, než při odhalování samotné tajenky. Hra navíc pamatuje i na váš případný neúspěch. A tak když se vám zrovna něco nepodaří, je zde proto přichystaná adekvátní odpověď a s tím i další vývoj příběhu. Nemusíte se tak bát, že se díky jedné prohrané partii zaseknete na jednom místě.

Celkově se dají pravidla hry hodnotit jako opravdu jednoduchá a přístupná a nebudou s nimi mít problém ani naprostí začátečníci. Ostatně na to, abyste hru rozhýbali vám budou stačit čtyřstránková pravidla ke hře The Key, kde je vše nejpodstatnější i s obrázkovými příklady. Další pravidla budete objevovat až v průběhu kampaně a budete se je tak učit po kouskách. Obtížnost hry se tak sice postupně zvyšuje, vše je ale dávkováno v perfektně odměřených dávkách, díky kterým vám bude vše připadat naprosto přirozené.

Avšak přestože je hra opravdu přístupná a neskrývá žádné větší složitosti, doporučený věk bych zde určitě zachoval. Hra je totiž hodně o hádankách a šifrách (vězte, že objevování tajenky v The Key je pouze kousek celkového herního zážitku) a s těmi by pravděpodobně měli mladší hráči vcelku problém.

Hra toho samozřejmě kromě již zmíněného objevování tajenek ukrývá mnohem víc. Bohužel o těch dalších částech je maličko problematické mluvit. Jednak díky tomu, že je tato část velice proměnlivá a popsat tedy zde úplně všechno prakticky nelze. Ale především bych vás ochudil o hodně překvapení a zábavy, kterou tato hra nabízí. Snad ale neprozradím moc, když řeknu, že se skutečně máte na co těšit. A to především ve chvílích kdy hra bude propojovat hádanky s komiksem.

Iniciativa sice není zcela dokonalou hrou a především pak její hra ve hře by zasloužila možná trochu více péče. Ve výsledku však budou fanoušci únikových a šifrovacích her opravdu nadšeni. Konieczkovi se podařilo všechny relativně rozdílné herní mechanismy skloubit do jedinečného a hlavně funkčního celku, který slibuje dlouhé hodiny zábavy. Takže pokud patříte mezi příznivce tohoto žánru deskových her, Iniciativa je pro vás jasnou volbou…INICIATIVA
AUTOR: COREY KONIECZKA
VYDAVATEL ORIGINÁLU: UNEXPECTED GAMES
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2021
POČET HRÁČŮ: 1-4
VĚK: 8 LET
HERNÍ DOBA: 30-60 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..