Dan Abnett – Aquaman #6: Smrt krále

0

Když u nás před více než dvěma roky vyšel v rámci Rebirthu první Aquaman Dana Abnetta, jednalo se o velice příjemné překvapení. Všechno ale jednou končí a tak přišel čas se s příběhem točícím se okolo krále Atlantidy rozloučit. Karty jsou rozdány a tak závěrečný boj o podmořský trůn může začít…

Dan Abnett nám už v předchozích knihách dokázal, že Aquaman zde dávno není jen do počtu, ba právě naopak. Tato série rozhodně dlouhodobě patří mezi to lepší, co nám Znovuzrození u nás nabídlo. A Dan Abnett tak nejednou dokázal, že si s tímto hrdinou skvěle rozumí. Série navíc prakticky vůbec nepřešlapovala na místě a pokračovala mílovými kroky kupředu. I díky tomu zde máme po nějakých šesti vydaných knihách závěr příběhu, který si pro nás tento autor v rámci svého runu připravil.

Ještě než se ale pustíte do čtení. Doporučím se zaměřit i na nedávno vydaný spin-off věnovaný královně Meře. Díky němu vám vše lépe zapadne do správných kontextů. Nejen, že si příběh rozšíříte i o alternativní linku, ale především v závěru této knihy znalost událostí ze zmíněného spin-offu rozhodně oceníte.

S ohledem na události z předchozích dílů série asi nikoho nepřekvapí, jakým směrem se bude finále série ubírat. Šílený vládce Atlantidy Corum Rath stále dlí na trůnu, tentokrát však čelí útoku na všech frontách. A ne nadarmo se říká, že zoufalí lidé dělají zoufalé činy. Ve snaze udržet si trůn, začne využívat nejtemnější magii, jakou Atlantida zná. Výsledkem je však hrozba, kterou nedokáže ovládnout Rath, a dost možná ani Aquaman!

Samotný příběh se tak drží vcelku klasické šablony, se kterou se více než pravidelně setkáváme v rámci mainstreamových příběhů. Tentokrát nás tak autor příliš nepřekvapí, i přesto se ale rozhodně nedá říct, že by aktuální kniha a tím i závěr celé série bylo přílišným zklamáním. Fanoušci naopak dostávají to, co pravděpodobně očekávali a tak mohou být více méně spokojeni.

Přesto se ale nedá ubránit dojmu, že samotný konec je maličko uspěchaný. Otázkou je zda to byl autorův záměr, či na něj tlačil někdo z vrchu, ale finálnímu rozuzlení by rozhodně prospěl jeden, či dva sešity navíc. V tu chvíli by se totiž Abnett mohl zaměřit i na nejrůznější maličkosti, kterými by příběh dostal patřičnou hloubku a posunul se tak na vyšší úroveň. Takto dostáváme do rukou vcelku slušné zakončení příběhu, který vás sice uspokojí, rozhodně si z něj ale nesednete na zadek.

Toto tvrzení ostatně platí i pro samotnou kresbu, na které se i tentokrát podílela celá řada autorů včele s Riccardem Federicim, Kelley Jonesem a Robsonem Rochou. Jejich styl rozhodně není špatný a v rámci klasického mainstreamu se rozhodně neztratí. Na takového Stjepana Šejiče však rozhodně nemají a právě jeho umění vám může u této knihy asi chybět nejvíce.

Až na těchto pár drobných výtek se však jedná o více než důstojné zakončení série, které potěší nejednoho fanouška krále Atlantidy. Otázka zůstává co dál. Abnettův run je u konce a i kdyz tato série pokračuje dál, je otázkou zda v ní bude BB art pokračovat. Jisté však je, že právě Abnettův run nám ukázal, že v rámci DC toho máme stále hodně co objevovat.AQUAMAN #6 – SMRT KRÁLE
SCÉNÁŘ: DAN ABNETT
KRESBA: R. FEDERICI, K. JONES, R. ROCHA
PŘELOŽIL:CHANGER THE ELDER
VYDAL: BB ART
ROK: 2021
STRAN: 128
ORIG. NÁZEV: Aquaman #06: Kingslayer
ISBN: 978-80-7595-460-2

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..