Zombie Teenz: Evoluce – desková hra

0

Zombíci jsou zpět! Zachránit školu totiž evidentně nestačilo a zombie apokalypsa pohltila celé město. Nastal tedy čas vyhrnout si rukávy a pustit se do práce. Společně s přáteli se postavte záplavě zombií, sežeňte 4 důležité ingredience a vyrobte lék na tuto nákazu! Zombie Teenz Evoluce přichází…

Jak už asi podle samotného názvu tušíte Zombie Teenz je pokračování velmi populární a úspěšné záležitosti Zombie Kidz: Evoluce. Právě tato hra se stala obrovským hitem a Blackfire musel vcelku záhy po vydání zařizovat dotisk. Ostatně není se co divit. Jednoduchá pravidla, líbivý vizuál a záhadné obálky, které obohacují hru se staly vcelku velkým lákadlem. Když k tomu připočteme fakt, že se jedná o kooperativní hru, stal se z tohoto kousku ideální adept na společné hraní s malými hráči. Což se ostatně vcelku záhy i potvrdilo.

Není proto divu, že pokračování na sebe nenechalo dlouho čekat. Zombie Teenz tak přímo navazují na svého předchůdce a využívají stejných principů z původní hry. Hlavní hrdinové však maličko vyrostly a tak už nebudete bránit jen školu, ale rovnou celé město. A i když principy hry zůstávají v podstatě stejné, samotná pravidla jsou tentokrát o něco málo pokročilejší a budou vyžadovat strategičtější myšlení, než tomu bylo u Zombie Kidz.

Začínáte v podstatě stejně, nezbytný hrací plán, kostka, hrdinové a pár zombíků do začátku. S tím si musíte vystačit. Avšak jak budete hrou postupně procházet budou ke slovu přicházet i nezbytné obálky, které známe z první hry. Ty budou hru obohacovat, přidávat do ní nové prvky, díky kterým se hra stane komplexnější. Tentokrát na vás bude čekat celkem 14 obálek, které budete v této kooperativní hře pro 2-4 hráče od 8 let toužit otevřít. Otevírání obálek tak bude opět hlavním lákadlem hry. A ti co již mají v rodině původní Zombie Kidz mi v tomto ohledu dají rozhodně za pravdu. Lákadlo a touha otevřít další obálku je zkrátka moc velké na to, aby i jindy netrpělivá dítka od hry odbíhala. Hra je sice tentokrát o něco málo složitější, pokud ale už máte za sebou původní hru, troufám si tvrdit, že Zombie Teenz zvládnou i o něco mladší děti.

Sice zde stále zmiňuji původní Zombie Kidz: Evoluce, pro hraní aktuální novinky ji však nemusíte vlastnit, ani znát. Byť si myslím, že se tomu dříve nebo později nevyhnete. Zombie Teenz: Evoluce je tak samostatně hratelná hra, ve které se společně se svými spoluhráči budete snažit zachránit obyvatele města před zombie nákazou. K vítězství však nevede jednoduchá cesta. Aby se vám to podařilo musíte ve hře posbírat celkem 4 přísady, ty odnést do školy a připravit z nich protijed, který zombíky promění zpět na lidi. 

Aby to však nebylo tak úplně jednoduché musí se vám to podařit dříve, než zmínění zombíci obsadí 4 budovy ve městě a tím vám znemožní se vašem úkolu uspět. Kromě sbírání ingrediencí tak budete i eliminovat zombie a bránit jim v obsazování budov. Tím však se zádrhely nekončíme. Bedny s ingrediencemi jsou však pořádně těžké a tak nemáte šanci je v jedné osobě unést. Jediný způsob, jak s bednou hnout, je podat ji kamarádovi na sousedním poli a tak stále dokola až ji dostanete do školy.

Abyste přeci jen nebyli tak omezeni dostáváte ve svém tahu dvě akce. Ty můžete využít na klasický pohyb, předání bedny, nebo na boj se zombíky. Do hry samozřejmě nemalým způsobem opět vstupuje kostka, která přináší nezbytnou porci náhody. A stejně jako tomu bylo u původní hry rozhoduje o vašich nepřátelích. Tentokrát jde o to, odkud se zombíci vynoří z kanálu, či kam se posunou. Hru tak díky tomu nemáte nikdy plně pod kontrolou a neustále tak musíte reagovat na nastalou situaci. Oproti Zombie Kidz je aktuální novinka více interaktivní a nutí vás více reagovat na nastalé situace na herní desce. Podobný, avšak zjednodušený koncept se objevil i v původní hře, zde je však posunut na další úroveň a klade na malé hráče větší nároky.

Tím však inovace zdaleka nekončí a nevyhnuly se ani tajemným obálkám. Ty budete opět otevírat za dosažení určitého počtu bodů, které zde značí “mozky” popřípadě poháry za splněné mise. Nyní jsou zde navíc ještě 4 obálky, které můžete otevřít jen za předpokladu, když splníte dostatečný počet misí, či speciální úkoly, které vám hra nabídne. Oproti ostatním obálkám se k nim tak snadno nedostanete a autoři hry vám tak do cesty staví další výzvu.

Obsah jednotlivých obálek navíc není vázán na konkrétní hrdiny, jako tomu bylo u Zombie Kidz, takže se nemusíte bát, že jeden, či dva hráči budou mít vylepšené postavy a zbytek hráčů ostrouhá. Toto bezpochyby uvítá celá řada rodičů. Přeci jen není nic horšího než když se vaše ratolesti ještě před samotnou hrou pohádají o to, čí postava je lepší.

Do hry navíc nyní zasahuje i komiks, jenž vám bude postupně odkrývat co se v městečku děje. Nejedná se sice o nic, co by vám zcela změnilo pohled na hru, či vám přidávalo do hry nějaké herní mechanismy, rozhodně to však umocňuje celkovou atmosféru. Hra tak ještě více vsází na celkový rozvoj a určitý “legacy” systém, který s touto hrou přichází.

Naštěstí otevřením všech obálek hra zdaleka nekončí. Ano, sice přijdeme o lehký adrenalin z toho, co asi ukrývá další obálka,  na druhou stranu dostaneme hru plnou všemožných možností. Autoři hry navíc nechávají čistě na nás jaká rozšíření do hry zapojíme. Máte malé dítko a složitější pravidla by zatím nezvládlo? Žádný problém, můžete zůstat u základní hry a nové možnosti zapojovat opravdu jen pozvolna. Minimálně v tomto ohledu je celá tato série ideální vstupní branou do světa deskových her.. Přeci jen je daleko jednodušší přidávat složitější pravidla k základu, který už dokonale umíme, než se opět učit zcela novou hru.

V porovnání obou her je aktuální novinka oproti původním Kidz o něco hráčtější hrou. Do hry přibylo pár zajímavých prvků, které hru výrazným způsobem obohacují a dělají z ní celkově zajímavější titul. Zároveň se však autorům podařilo zachovat opravdu přístupná pravidla, díky kterým tento kousek zvládne opravdu každý. Pokud máte doma i Zombie Kidz můžete po dohrání celé kampaně obě hry zkombinovat a za pomocí speciální kampaně na webu autorů hry si užít další zajímavé výzvy.ZOMBIE TEENZ: EVOLUCE
AUTOR: ANNICK LOBET
VYDAVATEL ORIGINÁLU: SCORPION MASQUE
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2020
POČET HRÁČŮ: 2-4
VĚK: 8 LET
HERNÍ DOBA: 25 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..