Zombicide: Černý mor & Wulfsburg

2

Deskohernímu světu aktuálně vládnou figurky. Prakticky každá větší hra se dnes honosí větším či menším množstvím plastu, který dodává samotné hře na vizuální atraktivitě. Nejinak je tomu i u herního hitu Zombicide: Černý mor, který se i u nás těší nebývalé oblibě. Ostatně právě pro tuto hru vyšlo nyní i rozšíření, které k hordám zombíků přidává i nemrtvé vlky. Připravte kladiva, meče a dračí oheň Wulfsburg je zde!

Avšak ještě než si rozebereme aktuální novinku, podívejme se na původní hru, kterou u nás vydal Blackfire loni. Zombicide: Černý mor navazuje na úspěch svého hororového předchůdce Zombicide (u nás nevyšel). Avšak na rozdíl od něj je tentokrát prostředí zasazené do smyšleného středověkého fantasy prostředí, ve kterém budete společně se svými hrdiny rubat hordy zombies meči, sekyrami a magií. Na rozdíl od původního Zombicide však v případě Černého moru došlo k upravení pravidel a vůbec celkovému zjednodušení, díky čemuž nebudou mít s touto hrou takřka žádný problém ani méně zkušení hráči.

V originále jej vydává firma CoolMiniOrNot. A zběhlejší hráči při zmínce tohoto jména možná už tuší, že se u této hry můžeme kromě bohatého obsahu krabice těšit i na stylové miniatury, které zpestřují hru. Jak již bylo řečeno, plast vládne světu a pro Zombicide to platí dvojnásob. Případě této kooperativní figurkové hry se můžeme těšit hned na 71!!! perfektně vyvedených figurek, které přímo volají potom, aby jste otestovali své umělecké schopnosti a pěkně od základu je vybarvily. A to stále mluvím jen o základní hře. To však možná malinko předbíhám.

Ve velké pevné krabici ozdobené ilustracemi hrdinů a zombíků nalezneme opravdu bohatý obsah. Nechybí nezbytná a vcelku obsáhlá pravidla. Ty jsou však na pochopení vskutku jednoduchá a nebudou činit větší problémy ani relativním začátečníkům. Ostatně hra je určena pro 1 až 6 hráčů ve věku od 14 let. V tomto ohledu je však věk skutečně hodně relativní, protože si troufám tvrdit, že tento kousek zvládnou díky skutečně jednoduchým pravidlům i daleko mladší děti.

Kromě pravidel zde najdeme i devět oboustranných mapových dílů. Dále pak karty vybavení, karty zombíků a samozřejmě i karty samotných hrdinů. K nim se pojí i šest plastových desek. Na které karty položíte, budete zde přikládat a hromadit vybavení a uvidíte i své životy a zkušenosti. Opravdu šikovná a praktická věcička. Dále pak sadu kostek, žetony hluku, podzemí, dveří, úkolů…a především pak, jak už bylo řečeno, 71 perfektních figurek. Obsah balení je tedy skutečně velkorysý a za své peníze se máte skutečně na co těšit.

Samotná hra je pak vcelku jednoduchá, i když se to po rozbalení a pročítání pravidel nemusí zdát. Budou vám stačit dvě, tři hry, abyste se naplno ponořili do světa Zombicide a pochopili veškeré jeho mechanismy. Každá hra začíná výběrem scénáře, rozlosováním hrdinů a samozřejmě přípravou herního plánu, včetně všech nezbytností, které jsou k tomu, či onomu scénáři potřeba. Po tomto nezbytném úvodu již začíná samotná hra. Zde malé upozornění: pokud hrajete například v jednom, či dvou hráčích, rozhodně využijte možnost ovládat více hrdinů, v pozdějších fázích to rozhodně využijete a nebudete se muset vztekat, že vám hordy zombíků neustále vašeho osamělého hrdinu zabíjejí.

Každé kolo se skládá ze dvou fází. Tou první je vcelku pochopitelně fáze hráče, kdy postupně každý hráč provede postupně 3 akce u každého svého přeživšího. Na výběr má pohyb, útok, otevření dveří, obchod, průzkum, sebrání úkolu mise, hluk nebo přezbrojení. Poté co odehrají všichni své kolo přichází na řadu zombies. Všichni nemrtví se pohnou směrem k nejbližším přeživším, popřípadě pokud mají možnost, tak na ně zaútočí. Výjimkou je pak pán všeho zla nekromant, ten se naopak snaží utéct. Po tomto kroku následuje doplnění nemrtvých na herní plán postupným tažením jedné karty za každou zónu oživení na mapě. A to je ve zkratce asi vše. Samozřejmě je to malinko složitější, ale ne o moc stačí si přečíst pravidla, která jsou dostupná například na hraj.cz

Jak už jste asi podle předchozích řádek pochopili, Zombicide: Černý mor se řadí ke kooperativním hrám, kdy se svými spoluhráči vytvoříte sehraný tým a společnými silami se budete snažit čelit záplavám zombies a plnit úkoly. Ty jsou pro každý scénář maličko jiné a v základní hře jich nalezneme hned 10. Scénáře najdete na konci pravidel a jedná se v podstatě o takový tutoriál, který vás provede všemi zákoutími hry. Začínáte na úrovni nula, která je skutečným seznámením s principy této hry, až po nejtěžší, které je skutečnou výzvou i pro zkušenější hráče.

Opravdová zábava však začíná ve chvíli, kdy máte scénáře odehrané a začnete tvořit vlastní. K tomu vám dopomůže celkem devět velkých oboustranných mapových dílů a bezpočet dalšího příslušenství. Variabilita této hry je tak skutečně velká a dává jistotu, že vám opravdu nějaký ten čas vydrží.

Když základ nestačí

Pokud by vám náhodou počet scénářů nestačil a nechtělo se vám vytvářet s novými, potažmo toužíte potom si vaši oblíbenou hru oživit novými prvky rozhodně sáhněte po dostupném rozšíření Wulfsburg. To je v originále již nějakou dobu dostupné a nyní se dočkalo i kompletní české verze, která do základní hry přináší celou řadu nových elementů. Rozhodně si tak toto rozšíření nenechte uniknout.

Wulfsburg patří k samostatně nehratelným rozšířením, je tedy potřeba počítat s tím, že bez Černého moru si jej zkrátka nezahrajete. Společně však tvoří výbornou dvojici, která posouvá původní hru o pěkný kousek dál. Nejedná se tedy  jen o kosmetickou záležitost, jak by se možná mohlo zdát, ale rozšíření, které dokáže v mnoha ohledech změnit celkový dojem ze hry.

Je samozřejmě jasné co upoutá na první pohled. Tím jsou vcelku pochopitelně, stejně jako u Černého moru, figurky. Wulfsburg přináší do hry hned 22 nemrtvých vlků, kterým vévodí vlčí monstrum příhodně nazvané „Monstrvlk“. Vlci mají navíc oproti původním zombíkům k dispozici hned tri aktivace, díky kterým se z nich stávají skutečně nebezpeční protivníci, jejichž skolení bude opravdovou výzvou. Kromě vlků zde nalezneme i čtyři nové hrdiny, včetně hráčských panelů a karet. Díky tomu bude Zombicide opět o něco variabilnější a navíc přichází možnost hrát Zombicide až v 10 hráčích.

Tím tentokrát výčet “plastu” končí a přichází na řadu tradičnější položky. Velice důležitou položkou jsou dva nové mapové díly, které do hry přináší inovaci v podobě věží. Ty mohou zcela změnit váš zažitý způsob boje a mohou se stát obrovskou výhodou, stejně jako smrtící pastí, ze které není uniku. Jedním ze záporů původní hry je až tragický nedostatek silnějšího vybavení, které by vám dopomohlo v boji s nemrtvými. Nejednou se tak ocitnete v situaci, že na vás útočí doslova zástupy zombie, bohužel jediný kdo si dokáže poradit se silnějšími nepřáteli bude jedna či dvě postavy z celé skupiny, což je mnohdy opravdu málo. Naštěstí je zde Wulfsburg, jenž přináší nové karty vybavení, včetně silnějších zbraní a magického vybavení. Tento bonus je sice vykoupen silnějšími vlky, které tento dodatek do hry přináší, ale jak se říká: člověk nemůže mít vše.

Kromě všech těchto klasických komponent autoři nezapomněli ani na zcela nová dobrodružství. Těch je celkově deset a vcelku pochopitelně zohledňují i všechny nové komponenty. Navíc mají různou obtížnost i herní délku, takže si vybere takřka každý. Jen je potřeba brát v potaz, že tyto dobrodružství jsou v naprosté většině koncipovány pro šest a více hrdinů. Dohrát je s menším množstvím přeživších sice lze, ale může vás to stát nervy.

Jednou z menších nevýhod (alespoň pro někoho), kterou Zombicide: Černý mor i Wulfsburg skýtá je vcelku velký podíl náhody, což samozřejmě nemusí vyhovovat úplně všem. Tuto nevýhodu poznáte obzvláště ve chvílích, kdy se vám v počátečních fázích hry (řízením osudu, či náhodou) dostane na herní plán Zrůda,či Monstrvlk. V té chvíli prakticky končí jakékoliv vaše šance na úspěch a vy můžete začít zase pěkně od začátku. To jsou však jen malé vady na kráse této jinak skvělé akční hry.

Zombicide je ve výsledku jednoduchá a hlavně opravdu zábavná hra, která vás zabaví na opravdu, ale opravdu dlouho. O což se ostatně nemalou měrou postará i právě vydané rozšíření, které k povedenému základu přidává celou řadu zajímavých prvků, které původní Černý mor oživují a dodávají mu na atraktivitě. Tím se bezpochyby kompenzuje i vyšší cena, kterou toto rozšíření má. Věřte však, že po koupi Zombicide: Černý mor a Wulfsburgu svých peněz rozhodně litovat nebudete. Kromě skvělé zábavy až pro šest (s rozšířením deset) hráčů, nabízí velkou zásobu detailně provedených miniatur, na kterých si smlsnou především jejich milovníci a ti, kteří se vyžívají v jejich barvení, protože figurky ze Zombicide k tomu vyloženě vybízí. Vánoce se pomalu ale jistě blíží a tahle dvojice si bezpochyby zaslouží pozornost…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

  1. U Zombicide jsem zatím měla čest jen s tréninkovým nultým scénářem u Černého moru, ale vzhledem k tomu, že máme i Wulfsburg, je na co se těšit :). Navíc mě strašně baví reference na různé smyšlené i reálné osobnosti, Green Horde mě bavilo zkoumat už jen kvůli tomu .)

    • Zombicide je fakt super a nultý scénář je procházka růžovou zahradou takže je opravdu na co se těšit 🙂 U téhle hry je navíc bezva, že existuje spousta fanouškovských scénářů a člověk má možnost tvořit svoje, takže se hra jen tak neohraje 🙂

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..