Stezky Tukanů – desková hra

0

Tukaní ostrovy jsou plné pozoruhodných tvorů a známek prastarých civilizací, které stále čekají na objevení. Staňte se pravými dobrodruhy a vystavte na tomto nepříliš známém souostroví síť stezek, která domorodcům usnadní přesun mezi vesnicemi a dá jim možnost navštívit památná místa roztroušená po celém ostrově. Nová flip&write hra Stezky Tukanů je zde!

Po řadě peripetií způsobených především probíhající pandemií koronaviru se Mindoku podařilo konečně s mírným zpožděním přinést na náš trh novou rodinnou hru od tvůrce her Doodle City a Kadoma Eilifa Svenssona. Ten se rozhodl svézt na současné vlně zájmu o flip&write hry a přináší nám povedený kousek, pro 1–8 hráčů od 8 let. Hru samozřejmě vcelku hravě zvládnou i mladší hráči. Počítejte však s tím, že u tohoto kousku se vyplatí dobře plánovat a reagovat na aktuální situaci, což je právě zohledněno v doporučeném věku hráčů.

Jinak však patří Stezky Tukanů k těm nejjednodušším zástupcům flip&write her na našem trhu. Rozhodně to ale neznamená, že by nám tato hra neměla co nabídnout, ba právě naopak. Přístupná pravidla a jednoduchý koncept z ní dělají ideálního adepta pro hraní v rodině, či s příležitostnými hráči, které složitější hry odrazují. Velkým plusem je pak možnost hrát až v 8 hráčích.

A co tedy na nás čeká? Obsah krabice pravděpodobně nikoho příliš nepřekvapí. Jedná se v podstatě o klasický obsah většiny flip&write her. Vedle nezbytných pravidel v češtině a slovenštině v krabici najdeme balíček karet, osm obyčejných tužek a blok mapových listů. Nic víc, nic míň. V případě těchto her, ale není víc potřeba.

Mapy ostrova jsou navíc oboustranné. Zatímco na jedné straně najdete ISLA PETIT, jenž je primárně určen pro trochu jednodušší a svižnější hru. Druhá strana ukrývá ISLA GRANDE. Ten oproti svému předchůdci nabízí trochu jiné rozmístění památek a zajímavostí a především pak i jejich větší počet. Tato varianta se mimo jiné hraje i na větší počet kol a je zde více podmínek pro případné bodování, čím hráči získávají i o něco více prostoru pro plánování. Tyto dva odlišné herní plány dodávají hře na určité variabilitě, ale především využívají herní materiál krabice opravdu naplno.

Mapu ostrova tak nemusíte zahazovat hned po první odehrané hře, ale pěkně si jej uschováte a využijete při některé z dalších partií. I díky tomu se nemusíte bát, že vám mapové listy hned dojdou. Byť se tomu pravděpodobně dříve, či později nevyhnete. Pak už nezbývá než pátrat po náhradním bloku s mapami, jenž ale zatím není v prodeji, či si mapy podomácku vytisknout na tradiční tiskárně. Osobně však věřím, že Mindok mapové bloky v budoucnu vydá a hráči to tak budou mít o něco jednodušší.

Samotné karty mají také hned několik využití. Kromě 27 karet terénu, které budou v průběhu hry určovat na která pole můžete zakreslit své stezky, v balíčku najdete i 13 karet rozložení. Ty využijete při přípravě hry s jejichž pomocí zaznamenáte do vašich map počáteční rozložení vesnic, které se budete snažit v průběhu hry propojovat. Díky tomuto variabilnímu rozložení a náhodnému “nalízání” karet terénu máte prakticky jistotu, že žádná hra nebude stejná. Díky si můžete být prakticky jisti, že žádná 100% zaručená strategie pro výhru zde neexistuje a vy tak budete muset neustále reagovat na aktuální situaci.

Poslední položkou, kterou v krabici najdete jsou karty bonusů a jak už jejich název napovídá, právě tyto karty vám budou ukazovat podmínky, které musíte splnit pro získání speciálního bonusu vítězných bodů, které vám mohou dát před vašimi protihráči výhodu. A boduje se zde prakticky vše. Propojení dvou vesnic, propojení zajímavostí s cestou, či rychlost s jakou zvládnete vše propojit. Pokud se vám totiž podaří jako prvnímu ve hře propojit dvě vesnice označené stejným písmenem, získáte vítězné body nejen za propojení těchto dvou vesnic, ale i již zmíněný bonus za to, že jste byli první. 

Nemusíte se však bát, že by snad jeden hráč získal veškeré bonusy ze hry a tím tak svým protihráčům nedal žádnou šanci. Vzhledem k tomu, že se Stezky Tukanů hrají na omezený počet kol, tato situace zde snad ani nastat nemůže. Nehledě na to, že každý z hráčů se může zaměřit na něco jiného. A tak prakticky každý má šanci nějaký ten bonus získat.

A jak se tedy Stezky Tukanů vůbec hrají? Princip hry je zcela triviální. Každý z hráčů dostane svou vlastní mapu ostrova, na které jsou vyobrazeny vesnice, přístavy a významná místa. Cílem hry je propojit co nejvíce těchto míst mezi sebou. Ideálně tak, aby vám samozřejmě přinesly co nejvíce vítězných bodů. Po rozdání mapových dílů a přípravě herního materiálu, se určí počáteční rozložení vesnic na každé mapě. To určují již zmíněné karty rozložení. Oproti jiným hrám, zde ale každý z hráčů začíná s odlišně rozestavěnou mapou. Nemusíte se tak bát, že by při zakreslování stezek od vás soupeři “opisovali”, pravděpodobně by jim to moc nepomohlo.

Po této přípravě se již můžete naplno pustit do hry. Na začátku každého tahu se otočí dvě karty terénu a poté každý hráč zakreslí stezku mezi těmito dvěma terény kdekoliv na své mapě. Tímto způsobem pokračuje až do okamžiku, kdy vám v balíčku terénů zůstane pouze jedna karta. V té chvíli končí herní kolo a přichází čas na sčítání bodů. Poté se balíček zamíchá a na řadu přichází druhé kolo, které je zároveň i kolem posledním (pouze v případě mapy Isla Petit. Isla Grande se hraje na kola tři). Po odehrání druhého kola se opět sečtou veškeré body a vyhrává hráč s největším počtem vítězných bodů.

Stezky Tukanů tak jsou opravdu přístupnou a jednoduchou hrou, která neskrývá žádné složitosti. A ve spojení s krátkou herní dobou se může stát velkým favoritem celé řady hráčských skupin. Zcela dokonalá tato hra rozhodně není. Někomu zde samozřejmě může vadit poměrně značný podíl náhody, kdy se vám zkrátka nemusí v danou chvíli sejít dobře terény, které byste potřebovali a bohužel s tím nic neuděláte.

Další a o něco větší výtka míří pak na interakci mezi hráči. Zatímco takoví Kartografové mají interakci mezi hráči vyřešenou opravdu výborně. Zde jakýkoliv takovýto prvek úplně chybí a vy se tak velice často můžete přistihnout při tom, že při hře prostě budete ve skupině sedět potichu kolem stolu a jen zakreslovat stezky. Což je rozhodně škoda, deskové hry by měli být především o zábavě a interakci, která by měla hráče sbližovat. Zábavu vám tato hra bezpochyby poskytne, avšak s interakcí už je na tom o něco hůře. Abychom však byli zcela transparentní, toto není problém jen aktuální novinky, ba právě naopak. Zmínění Kartografové jsou v rámci flip&write her v tomto ohledu spíše světlou výjimkou. 

I přes zmíněné výtky si ale Stezky Tukanů bezpochyby zaslouží naší pozornost. V rámci žánru sice nepřichází s žádnými novinkami, ale to co dělají, dělají vcelku dobře a pokud vám sedne téma, není třeba nad pořízením této hry příliš váhat. 

STEZKY TUKANŮ
AUTOR: EILIF SVENSSON & KRISTIAN A. ØSTBY
VYDAVATEL ORIGINÁLU: APORTA GAMES
VYDAL CZ: MINDOK
ROK: 2021
POČET HRÁČŮ: 1-8
VĚK: 8 LET
HERNÍ DOBA: 15 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..