Citadela DeLuxe

0

Citadela Bruna Faiduttiho bezpochyby patří mezi nejoblíbenější deskové hry u nás. Od svého uvedení na trh v roce 2000 si získala bezpočet fanoušků, kteří se v této “fantasy” hře snaží postavit co nejhonosnější budovy a získat titul Královského mistra stavitele. A právě jim, ale i naprostým nováčkům Citadelou nepolíbeným přinesl MindOK v průběhu loňského roku zcela nové obohacené vydání pod názvem Citadela DeLuxe.

Jak už samotný název napovídá, fanoušci se mohou těšit na celou řadu bonusů, které v původní hře nenajdeme. Toto vydání tak představuje zcela novou, přepracovanou a rozšířenou verzi známé hry. Obsahuje původní hru z roku 2000, rozšíření Temná země , 15 akčních karet a navíc úplně nových 9 postav a 12 fialových budov. Díky tomu dostáváme do rukou daleko více možností a kombinací, které můžeme v honbě za co nejlepším herním zážitkem využít.

Určité změny se dočkal i samotný vizuál hry. Původní hra byla lazena do temnějších a ponuřejších tónů. DeLuxe edice však přináší pestřejší a barevnější pojetí, které bude lahodit oku. Stejně tak řada postav změnila své pohlaví, snad aby Citadela zaujala i zástupkyně něžného pohlaví, potažmo aby byla hra takříkajíc genderově vyvážená. Však to známe, hold trend dnešní doby.

Samotné principy hry však samozřejmě zůstávají stejné s původní hrou. Do rukou tak opět dostáváme karetní hru, jenž je určena pro 2-8 hráčů od 10 let. V samotném herním boxu pak nalezneme 90 karet budov, 27 karet postav, 15 akčních karet, 27 žetonů postav, 5 žetonů speciálních schopností, 30 zlatých mincí, 1 plastovou korunu, 8 přehledových karet a nezbytná pravidla hry.

 

Cíl hry je více než jednoduchý – postavit co nejrychleji sedm budov (jedna ze změn oproti původní hře). A samozřejmě nejlépe ty, co přináší co největší bodový zisk. Princip je tak skutečně jednoduchý, ve skutečnosti však do samotné hry promlouvá celá řada faktorů, které samotný průběh ovlivňují. Od možností, zda si ve svém tahu vezmete peníze, kartu, či postavíte budovu, až po speciální schopnosti postav, které zde hrají velmi důležitou roli.

V každé hře máte k dispozici 8-9 postav (podle počtu hráčů) z celkového počtu sedmadvaceti. Každá z nich má nějaké speciální schopnosti (zavraždění nebo okradení jiné postavy, výměna karet s protihráčem, peníze z daní, karty s budovami), které mohou výraznějším způsobem ovlivnit samotnou hru. Je však jen a jen na hráčích, kdy a jak těchto schopností využijí. Vzhledem k celkovému počtu 27 individuálních postav, tak dostáváme vcelku slušný počet kombinací, se kterými můžeme svou hru odehrát. Když k tomu započteme 90 karet budov a akční karty, je prakticky vyloučené, že by některá vaše hra mohla být stejná.

Právě již zmíněné akční karty jsou další novinkou, kterou Citadela: DeLuxe přináší. Těch je dohromady 15 a ještě více zpestřují samotnou hru. Ty jsou před samotnou hrou náhodně namíchány do balíčku budov. Je tedy dílem náhody zda si je hráč lízne, či nikoliv. Pokud se na vás usměje štěstí a některá z akčních karet se vám dostane do ruky, máte hned dvě možnosti jak s touto kartou naložit. Jednak na samotném konci hry tyto karty přináší extra body, můžete je však použít i v průběhu hry. Akce jsou opravdu různorodé, od ochrany před vrahy a zloději, až po stavbu více budov v každém tahu. Akční karty se tak rozhodně vyplatí a jsou rozhodně příjemným zpestřením hry.

Jediným menším negativem této hry je pravděpodobně hra v menším počtu hráčů. Kdy sice celou partii odehrajete relativně rychle, samotná zábavnost hry však pomalu ale jistě klesá. Pro Citadelu tak rozhodně platí – “čím více, tím lépe”. Na druhou stranu je toto velmi individuální. Bezpochyby se najdou tací, kteří budou preferovat právě hru o dvou, či třech hráčích.

Citadela DeLuxe je ve všech ohledech více než důstojným návratem klasiky, která si i u nás získala dlouhý zástup fanoušků. Pokud se vám až doposud tato povedená karetní hra vyhýbala, možná nastal ten správný čas Citadelu přeci jen zkusit. Za své peníze v tomto případě dostanete opravdu slušnou porci zábavy, která vám zpestří nejeden večer strávený s rodinou, či přáteli.


   

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.