Mariposas – desková hra

0

Autorka veleúspěšné hry Na křídlech je zpět, aby nám představila další obyvatele zvířecí říše. Tentokrát však vyměnila opeřence za majestátního motýla Monarchu stěhovavého. Ten každoročně podniká neuvěřitelnou cestu za reprodukcí, která čítá přes 4000 km ze středního Mexika až na sever USA, aby se na podzim opět vydali zpět. A právě tuto fantastickou cestu můžeme prožít v nové hře Elisabeth Hargrave Mariposas, kterou na náš trh přináší společnost Albi.

Ačkoliv Elisabet Hargrave rozhodně nepatří mezi deskoherní matadory, její jméno se v tomto odvětví již dokázalo nesmazatelně zapsat. A to díky již zmíněné hře Na křídlech, která trhá prodejní rekordy po celém světě. Je tedy jasné, že její nejnovější počin bude u fanoušků budit nemalá očekávání. Dokázala autorka svůj úspěch zopakovat, nebo na nás naopak čeká zklamání? Odpověď na tuto otázku není zrovna lehká a odvíjí se především od toho, co od aktuální novinky zrovna očekáváte.

Je si totiž potřeba uvědomit jeden velice důležitý fakt. I když hra opět láká na vcelku povedený vizuál s původním Na křídlech nemá zhola nic společného. Pokud tedy očekáváte hru podobného ražení, je potřeba trochu vystřízlivět. Mariposas se vydává svou vlastní cestou a využívá zcela odlišné mechaniky, než tomu bylo u hry z ptačí říše. Už jen fakt, že si vystačíme s jedním druhem motýlů leccos naznačuje. Rozhodně to však ale neznamená, že by si snad hra nezasloužila vaši pozornost. Ba právě naopak. Autorka opět staví na jednoduchých základech, které vybrušuje takřka k dokonalosti, aby nás následně vypustila na strastiplnou cestu společně s motýly.

Jakkoliv se totiž cesta z bodu A do bodu B může zdát jednoduchá v případě Monarchů v sobě skrývá jeden docela smutný háček. Motýly mají docela krátký život a tak nikdo z nich nezvládne cestu tam a zpět. Ačkoliv se tak motýly vydávají každoročně na cestu svého cíle a návratu domů dosáhne až zcela jiná generace. A právě tento mezigenerační let napříč Amerikou je nosným tématem této hry.

Jak již bylo řečeno, herní mechanismy této hry jsou zcela triviální. V podstatě jde jen o to, co nejrychleji posbírat dostatečné množství květin, které následně využijete ke svému rozmnožování, čím samozřejmě získáte více možností a operačního prostoru k tomu, dostat se ke svému vytouženému cíli. Z “jedničkového” motýla se vám vyklube “dvojkový” a tak dále až do “čtyřkové” fáze, která by se jako jediná měla vrátit na konci hry zpět na start a přinést vám kýžené body, které potřebujete k vítězství.

Aby vše nebylo tak zcela jednoduché a měli jste alespoň trochu omezený manévrovací prostor, hra je řízena kartami. Kdy na ruce budete mít pouze dvě. Jakmile jednu zahrajete budete moci pohnout podle daných pravidel na kartě motýlem, nebo motýly po herním plánu a vydat se sbírat kýžené rostlinky a rozmnožovat se. Tím máme v podstatě vysvětlené to nejdůležitější a hlavní herní mechanismy. Mariposas tak rozhodně nepatří ke složitým hrám, které by výraznějším způsobem potrápily vaše mozkové závity. Pro chvíle rodinné pohody se však jedná o ideální kousek.

Abychom však autorce nekřivdili, že hra je opravdu příliš jednoduchá, přichází na řadu pár herních prvků, které původní triviální koncept maličko znesnadňují a dodávají do hry pár strategičtějších prvků. Nezřídka tak například budete řešit dilema, jak daleko se se svými motýly vydat, abyste se zvládli vrátit před koncem hry domů. Můžete se samozřejmě držet poblíž startovní pozice a “levelovat” své motýly tam. V tom případě vám ale unikne spousta dalších vítězných bodů, které se nacházejí právě v severní části mapy. Je tedy potřeba se velice dobře rozmyslet, jaký postup a strategie pro vás bude nejlepší.

Hra se hraje na tři kola, které jsou zde symbolizované ročními obdobími (jaro, léto, podzim). Zároveň mají v každém kole hráči předem daný počet tahů (čtyři, pět a šest) který mohou využít. A věřte, že těch tahů skutečně moc není, je tedy velice důležité dobře si promyslet každý váš tah. Obzvláště když k přihlédneme k úkolům, kterými hra vybízí hráče k co největšímu pohybu po mapě, za což vás samozřejmě dokáže i odměnit.

Bohužel vše není tak růžové jak se může na první pohled zdát. Značně nevyužitý potenciál a lehké nevybalancování je vidět v případě měst. Ty mají hráčům přinášet vskutku zajímavé bonusy v podobě akčních a barevných karet s jednotlivými cykly Monarchova života. Pokud se vám podaří do konce třetího kola sesbírat celé kvarteto, obdržíte na konci hry další body podle karty příslušného řádku. Problém je však v tom, že vás obdržené bonusy extra nevytrhnou, nemluvě o tom, že dopředu ani nevíte, za čím se vlastně ženete. V tomto ohledu se prakticky nedá příliš plánovat dopředu a upravit si strategii pohybu svým potřebám. A tak i když by odhalování měst mělo být jedním z velkých lákadel v reálu tomu tak není a v podstatě se vám ani moc nevyplatí se na cestu za jejich objevováním a sbíráním příslušných sad karet vydat. Minimálně v naší herní skupině se to tak zatím jeví.

Pokud navíc patříte mezi hráče, kteří vyhledávají u herní partie větší interakci a nebojí se ani nějakého toho zápolení, Mariposas vás patrně příliš neuchvátí. Interakce mezi hráči je zde naprosto minimální a ani se záškodnickou činností to není kdo ví jak slavné. V podstatě si tak hrajete celou dobu na svém písečku. Bez velkého stresu poletujete po mapě, množíte se, plníte úkoly a nakonec úprkem směřujete do Mexika. 

Mariposas tak rozhodně není dokonalou hrou a na debut Elisabeth Hargrave maličko ztrácí, rozhodně však nejde říct, že by se jednalo o špatnou hru. Zatímco Na křídlech je spíše hráčtější hra, Mariposas vsází na rodinnou pohodu, kam se také hodí ze všeho nejvíce. Pokud tedy hledáte ideální a hlavně poklidný kousek, který vysvětlíte za pár minut a zahrajete si ho v podstatě s kýmkoliv, napříč všemi věkovými kategoriemi, Mariposas by vám rozhodně neměl uniknout. Ostatně MY CHCEME ZNOVU MOTÝLE…MARIPOSAS
AUTOR: ELISABETH HARGRAVE
VYDAVATEL ORIGINÁLU: AEG
VYDAL CZ: ALBI
ROK: 2021
POČET HRÁČŮ: 2-5
VĚK: 10 LET
HERNÍ DOBA: 45-60 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..