Tania Del Rio & Will Staehle – Warren XIII. a Vševidoucí oko

0

ANOTACE:
O takovém dětství se vám nezdálo ani v těch nejbláznivějších snech. Warren XIII. je dědicem a správcem starobylého rodinného hotelu, kde se děje jedna podivná věc za druhou. V kotelně žije tvor se spoustou chapadel, zahradním bludištěm se plíží přízračná dívka, ze sester Warrenovy tety se vyklubou čarodějnice a mezi záhadnými hosty narazíte třeba na muže, který je od hlavy až k patě celý ofačovaný. Někde v domě se navíc skrývá kouzelný poklad známý jako Vševidoucí oko. Aby jej však Warren našel a neztratil přitom hlavu (doslova), bude muset rozluštit spoustu hádanek, tajných kódů a dalších tajemství. Warren XIII. a Vševidoucí oko je kniha, jakou jste si vždycky přáli mít – plná fantastických vynálezů, překvapení i originálních černorudých ilustrací, stejně spletitých a strašidelných jako křivolaké chodbičky hotelu. Jejímu kouzlu podlehnou nejen fanoušci Tima Burtona, Roalda Dahla nebo Neila Gaimana, ale všichni ti, kdo se rádi bojí a smějí současně.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Ve světě dětské literatury existuje řada dobře zavedených klišé. Ostatně kolik znáte sirotků trpící pod krutou nadvládou zlých strýců, tet, či nevlastních matek? Málo jich není, že? A právě do této řady se nyní řadí i Warren XIII., hrdina povedené knižní novinky, která vás svým grafickým zpracováním posadí doslova na zadek.

Warren XIII. a Vševidoucí oko je úvodním dílem nové série, kterou u nás pod svá křídla vzalo nakladatelství Paseka. Paseka má vůbec opravdu výborný čuch na samé zajímavé kousky, které jsou ozdobou nejedné knihovničky. A nejinak tomu bude i u této novinky, která vychází v netradičním rádoby “čtvercovém” formátu 190 x 220 mm a už její přebal dává tušit, že se máme skutečně na co těšit.

Warren XIII. je dílem autorské dvojice ze Spojených států Tanii Del Rio a Willa Staehla. Zatímco Tania dodala samotný příběh, postava malého hrdiny se zrodila ve Staehlově hlavě již před více než deseti let. Tato kniha je tak v podstatě splněným snem Willa Staehla. Pokud si však myslíte, že se jedná o jejich debut, budete škaredě na omylu.

Jak Del Rio, tak Staehle jsou pevně spojeni s knižním průmyslem, především pak s odvětvím komiksů. Zatímco se Del Rio věnuje již řadu let psaní a kreslení komiksů (spolupracuje mimo jiné i s Marvel, či Dark Horse), Staehle se zaměřil především na knižní obálky, či plakáty. Oba tak mají ke grafice skutečně blízko a na jejich výtvoru je to neskutečně znát. Takřka každá stránka je doslova pastvou…ale víte co o tom až později. Nejdříve se podívejme jaký příběh si pro nás tato dvojice připravila.

Warren XIII. je v podstatě úplně obyčejný dvanáctiletý kluk, no dobře zas tak obyčejný ne, žije se svým lehce imbecilním a tuze líným strýcem Rupertem (taková alegorie Homera Simpsona chtělo by se říct) a jeho ženou Annakondou ve velkém a schátralém hotelu Warren. Právě tento hotel by měl o svých osmnáctých narozeninách zdědit, tedy za předpokladu, že mu do té doby nespadne na hlavu, musí se tedy tuze otáčet aby jej udržel v relativně normálním stavu, obzvlášť, když mu Rupert ani Annakonda nehodlají pomoci. Zkrátka a dobře dětství jako malované….

A pak je tu ještě Vševidoucí oko, legendární “poklad” po kterém Annakonda neustále pátrá a chce ho získat za každou cenu. A právě zde začíná Warrenova fantastická cesta za pokladem a záchranou hotelu. Protože, jestli chce Warren zachránit rodinné dědictví musí Vševidoucí oko najít za každou cenu první. A aby jeho pátrání po pokladu bylo zajímavější potká na své cestě i záhadného tvora se spoustou chapadel, přízračnou dívku, či opravdické čarodějnice. Bude mít však tato pohádka skutečně dobrý konec?

Příběh jako takový je v podstatě velmi jednoduchý zároveň však natolik poutavý, aby udržel naši pozornost až do samotného závěru. Vše navíc ozvláštňuje řada hádanek, tajných kódů a tajemství. Nic záludného však nečekejte, přeci jen se jedná o knihu pro děti. I když….. Zařadit tento kousek rozhodně není úplně jednoduché. Nejmenším čtenářům bych ji rozhodně nedoporučoval, na ty bude moc strašidelná, na starší zase možná moc triviální. Nejvíce si ji tak užijí nejspíše dospělí, kteří dokáží naplno ocenit grafické zpracování této knihy a v neposlední řadě také fanoušci Tima Burtona, Neila Gaimana, či Adamsovic rodiny, Warren totiž tuto tvorbu v mnohém připomíná.

Co se týče samotné grafiky, jedná se doslova o pastvu pro oči. Sametovou obálkou počínaje a úžasnými ilustracemi konče. Těch je zde opravdu požehnaně a tvoří tak nedílnou součást příběhu, který dopomáhají vyprávět. V tomto ohledu se tak rozhodně nezapřou zkušenosti, které autoři získali při tvorbě komiksů. Aby těch zvláštností nebylo málo, nedostáváme pouze černobílé, či barevné obrázky ale efektní černočervené ilustrace, které rozhodně upoutají vaši pozornost. Celkový vizuál je vskutku jedinečný a mohl bych na něj pět ódy dlouhé hodiny, nic se však nevyrovná vlastní zkušenosti, takže až příště půjdete kolem knihkupectví Warrena rozhodně nesmíte minout.

Warren XIII. a Vševidoucí oko je především po grafické stránce naprosto výjimečnou knihu, kterou si rozhodně nesmíte nechat utéct. Takže jedno z prvních letošních #musthave je jasné. Po dočtení pak nezbývá než čekat a doufat, že se v nějakém rozumném čase dočkáme i pokračování tohoto graficky vymazleného kousku.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.