František Kotleta – Underground: Revoluce

0

Možná už to bude znít trochu jako obehraná písnička, ale už se stalo takřka tradicí, že nám jesenický mauglí František Kotleta přináší každý rok jednu, či dvě akční jednohubky. A ani letos tomu není jinak. Po loňském úspěchu cyberpunkového Undergroundu se Kotleta vrací do nedaleké budoucnosti, aby napsal další neradostnou kapitolu tohoto postapunkového světa, v němž digitální mládež propadla kouzlu retrorapových verzí písní Hany Zagorové. Underground: Revoluce přichází…

Prahu vzdálené budoucnosti, coby výspu veškeré civilizace, nám Kotleta představil již několikrát, avšak až v Undergroundu získalo toto město hlubší obrysy.  Autor se prakticky vůbec poprvé více zaměřil i na samotné prostředí, což minimálně v případě této knihy byla trefa do černého a neskutečně to pomohlo k celkové atmosféře příběhu. Díky Kotletovi jsme se tak mohli vydat nejspodnějších pater U metra, až po sluncem zalité vrcholky mrakodrapů, které v naší stověžaté matičce měst v nedaleké budoucnosti vyrostly. Nyní se vydáváme do Praha City znovu, abychom objevili nová zákoutí města plného neonů a milionu šťastných lidí.

Tedy alespoň tak je Praha City prezentováno v oficiálních zprávách. Avšak půl roku po událostech z předchozí knihy se Praha zmítá v chaosu. Pod povrchem bublá revolta. Korporace se rozpadají a po mnoha letech se chystají volby, které přinášejí nejen slovní přestřelky, ale i krev. Městem kráčí Digitální mesiáš a třešničkou na dortu je nemilosrdný zabiják, který začal řádit v ulicích.

A právě to je prácička pro starého známého Petr Vachtena. Bývalého vojáka a policistu s bionickou nohou, který se tak stává stejně jako v předchozí knize ústřední postavou tohoto příběhu. Proti němu stojí záhadný Zodiak, který si našel oblibu v zabíjení vlivných lidí. No a jelikož Vachtenovi peníze nesmrdí nezbývá než se pustit do práce a zastavit toto řádící monstrum dříve, než se celé město ocitne v plamenech…

První Underground mezi čtenáři opravdu zarezonoval a tak se Kotleta rozhodl nijak extra neexperimentovat a druhý díl vystavil na obdobných základech. Hlavní dějová linie se tak opět točí okolo detektivní zápletky.  Jen vraha digitálních prostitutek vystřídal masový vrah. Tato příběhová část dostává dokonce více prostoru, než v první knize Zároveň však nechybí ani toliko potřebná akce a neodmyslitelné hlášky a sakrasmus, který je s tímto autorem spojený, už od samotného začátku.

Kdyby vám však náhodou příběhová část se Zodiakem nestačila, nemusíte zoufat. Underground – Revoluce toho nabízí více než dost. Na přetřes tak opět přijdou náboženské kulty a mocenské třenice, které otřásají celým městem. Když k tomu připočteme nezbytné popkulturní odkazy, narážky na současnou politickou situaci a trochu toho erotického dusna a sexu, dostáváme vcelku slušný základ na další skvěle fungující kousek, který vás bude bavit od začátku do konce.

Jasně, stále se bavíme o “béčkové” literatuře. Ale pravděpodobně nikdo, kdo si koupí Kotletu neočekává hlubokomyslné myšlenky ve stylu Umění války. I když i toho se zde párkrát dotkneme. Pokud tedy od Revoluce nečekáte žádnou další bombu, která vás posadí na zadek, zaručeně se budete bavit. Wow efekt, jako v případě prvního Undergroundu se tak tentokrát nekoná a vlastně to s ohledem na fakt, že se jedná o “pouhé” pokračování ani nejde. 

Ostatně, proč měnit něco co skvěle funguje a čtenáře baví. Pokud vás tedy bavil první Underground, Revoluce vás rozhodně nezklame. Ale víte co, ono je to vlastně úplně jedno. Stejně, jako kterákoliv jiná Kotletova kniha bude i aktuální novinka lámat rekordy v prodejnosti a tak je to asi dobře. Je dobré mít se na co spolehnout a Kotleta za ty roky už určitou zárukou bezesporu je…FRANTIŠEK KOTLETA – UNDERGROUND: REVOLUCE
VYDAL: EPOCHA
ROK: 2021
STRAN: 408
ISBN: 978-80-278-0030-8

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..