Lars Kepler – Lovec králíků

0

ANOTACE:
Joona Linna je už dva roky ve vězení s vysokou ostrahou. A teď ho odvezli na tajnou schůzku. Po vraždě jednoho ze švédských ministrů totiž policie potřebuje, aby jí pomohl vypátrat a zastavit pachatele, který nejspíš plánuje další vraždy v politických kruzích. Policie pracuje s verzí teroristického pozadí případu, Joona však tuší, že oběti, kterých bude brzo víc, spojuje cosi jiného. On i Saga Bauerová musejí pracovat tajně a proti rozkazům svých nadřízených, aby vraha zastavili dřív, než bude příliš pozdě. Hříčka osudu nečekaně postaví do centra dění populárního kuchaře Rexe Muellera. Má v plánu poprvé se postarat o svého syna Sammyho. Ale místo tří týdnů dovolené ho čeká děsivý boj o přežití. Až se z vašeho telefonu ozve dětský hlas odříkávající básničku o králících, dejte se na útěk, protože právě tu slyšely všechny oběti před smrtí.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:

knihaebooky

 

 


Autorskou dvojici Alexandra Coelho Ahndorilová a Alexander Ahndoril, jenž píší pod pseudonymem Lars Kepler, asi netřeba moc představovat. Tento “autor” u nás patří ke skutečným stálicím nord krimi a jeho detektivní série s komisařem Joonou Linnou patří u čtenářů mezi nejoblíbenější. Není proto divu, že každá další kniha z této řady je netrpělivě očekávána a nejinak tomu je i u jejich novinky Lovec králíků, jenž právě vyšel v nakladatelství Host.

Po menší odbočce v podobě knihy Playground se autoři opět vrací k osvědčené postavě Joony Linny. Po rozporuplném Playgroundu se tak fanoušci mohou opět začíst do oblíbené série, která si u nás získala bezpočet fanoušků. Ostatně stačí nahlédnout do žebříčků prodejnosti, kde bezpochyby Lovce králíků najdeme na některém předním umístění. Pokud jste si však tuto sérii oblíbili v audiopodobě v podání výborného Pavla Rímského, nemusíte zoufat, OneHotBook si tentokrát skutečně pospíšilo a audiokniha je tak dostupná pár dní po své knižní předloze.

Už jsou to dva roky co Joona Linna skončil ve vězení s nejvyšší ostrahou, kde se snaží odkroutit svůj trest. Nutno říct, že zatím vcelku úspěšně, daří se mu vcelku proplouvat a to i přesto, že mu spoluvězni pobyt v káznici nijak neulehčují. Až se dostane ven, je pevně rozhodnut nechat starý život policejního vyšetřovatele daleko za sebou a začít s čistým štítem znovu. Tedy alespoň si to myslí až do chvíle, kdy za ním do vězení přijde sám premiér s žádostí o pomoc…

Před pár dny je brutálně zavražděn švédský ministr a celá policie je na nohou. Jednalo se o teroristický čin, nebo hnali vraha zcela jiné pohnutky? Navíc existuje důvodné podezření, že ministr rozhodně nebyl poslední vrahovou obětí. Čas se tedy neúprosně krátí a tam kde začínají být vyšetřovatelé v koncích může pomoci jen “legendární” Joona Linna. Nastal tak čas povolat svého nejlepšího vyšetřovatele z “nedobrovolné dovolené”, aby se společně se Sagou Bauerovou po horké stopě, již lemují stíny minulosti a podivná dětská říkanka o králících…

Pokud již máte některou Keplerovu knihu za sebou, což se dá předpokládat, že ano, nebude pro vás ani Lovec králíků žádným překvapením. Autoři se vrací k osvědčenému konceptu, který si fanoušci této série tolik oblíbili. Těšit se tak můžeme opět na atraktivní postavy v čele s Joonou Linnou, který stále skrývá řadu tajemství. I samotná zápletka je již tradičně pečlivě promyšlená a nese sebou nezbytné násilí, sex i drogy. A i když se opět může zdát, že některé věci jsou zde mírně řečeno přitažené za vlasy, k této sérii to prostě patří a nelze ji to už ani vyčítat. Ostatně jedná se o jeden z poznávacích rysů této série.

Pomyslná roční pauza této sérii rozhodně pomohla a Joona Linna se tak vrací s veškerou pompou a parádou. Ačkoliv má kniha přes 500 stran, moc dlouho vám nevydrží. Příběh pádí neúprosným tempem kupředu a s postupujícím časem si vás naprosto omotává kolem prstu. Těžko říct zda se jedná o nejlepší díl série, jisté však je, že Lovec králíků bezesporu patří k tomu nejlepšímu co si od Larse Keplera můžeme přečíst.

Pozadu samozřejmě nezůstává ani audiopodoba tohoto příběhu, který již tradičně pochází z dílny vydavatelství OneHotBook. Pavel Rímský se tak opět vrací k oblíbené sérii, která je s jeho hlasem již pevně spjatá a dokonale mu sedla i co se týče stylu. A jak tedy dopadl Lovec králíků v audiopodobě?

Ve své podstatě zde platí to samé co pro knižní předlohu. Pokud jste se s nějakou “keplerovkou” v audiu setkali, nebude pro vás ani Lovec králíků žádným překvapením. Jedná se již o šestý díl, kterého se stejně jako v předchozích případech ujmul Pavel Rímský, posluchači tak moc dobře vědí co mohou očekávat. K jeho výkonu není moc co dodávat. Za dobu, co se této sérii věnuje, dotáhl její interpretaci takřka k dokonalosti a jinak tomu není ani zde.

Pan Rímský tak rozhodně nezklamal a opět odvádí zcela profesionální práci. Ačkoliv ani tentokrát nemůžeme očekávat žádné výraznější “herecké” orgie. Na to si tento interpret rozhodně nehraje. Na druhou stranu je Pavel Rímský natolik zkušený, že mu i přes relativně menší práci s hlasem nedělá sebemenší problém odlišit jednotlivé postavy, či správně vygradovat děj, když to potřebuje.

K dotvoření celkové atmosféry samozřejmě dopomáhá i nezbytný hudební doprovod, jenž se nese ve zneklidňujících a temných tónech, které na jedné straně umocňují napětí a na straně druhé dopomáhají v samotné orientaci v ději. Jedenáctihodinová audiokniha tak plyne stejně jako její papírová sestřička nevídaným tempem kupředu. A dá se říct, že příznivce tohoto žánru snad ani nemůže zklamat.

Je v podstatě jedno, zda sáhnete po papírové, elektronické, či audio podobě této knihy, zážitek bude vždy naprosto skvělý. Lars Kepler se tak vrací v plné síle zpět a svým fanouškům servíruje další perfektní thriller, který slupnete maximálně za dvě tři odpoledne. Jednu výtku bych přeci jen našel, ten konec…kdo se dostane až k epilogu jistě mě pochopí…


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..