Ben Aaronovitch – Řeky Londýna #7: Zvony Londýna

0

 

ANOTACE:
Muž bez tváře, pachatel mnoha vražd, podvodů a zločinů proti lidskosti, byl demaskován a je na útěku. Peter Grant, londýnský detektiv a čarodějnický učeň, nyní hraje klíčovou roli v bezprecedentní operaci bezpečnostních sil, která má Muže bez tváře dostat před soud. Peter mezitím zjišťuje, že Muž bez tváře není ještě ani zdaleka vyřízený a uskutečňuje poslední kroky jistého dlouhodobého plánu. Plánu, který má kořeny v dvoutisícileté londýnské historii a který může město na Temži doslova srazit na kolena. Aby svou milovanou metropoli zachránil, bude Peter potřebovat pomoc své bývalé nejlepší kamarádky a kolegyně Leslie Mayové, která ho však už jednou zradila. A mnohem horší je, že se snad dokonce bude muset spojit se zlovolným nadpřirozeným zabijákem a agentem chaosu známým pod jménem Punch…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Už je tomu více než rok, co jsme se naposled mohli začíst do populární urban fantasy série Řeky Londýna. Po novelce Nejodlehlejší stanice a komiksové Noční kouzelnici přichází Ben Aaronovitch konečně s plnohodnotným pokračováním série. Čekání se však rozhodně vyplatilo. Zvony Londýna jsou zde a spolu s nimi přichází i  toužebně očekávané vyvrcholení lovu na Muže bez tváře…

Psal  se rok 2015, když k nám vůbec poprvé zavítal svérázný britský autor Ben Aaronovitch se svými Řekami Londýna. Ty byly již v té době v zahraničí obrovským hitem. Aaronovitch  zde dokázal umě zkombinovat hned několik zajímavých prvků, které daly dohromady neopakovatelný mix, který si oblíbili čtenáři po celém světě. A nutno říct, že ani u nás se této sérii nevede vůbec špatně.

Úvodní kniha série nám jednak nabídla seznámení s “čarodějnickým učněm” Peterem Grantem, jenž se stal hlavní tváří celé série a druhak jsme se zde poprvé mohli setkat i s tajemným Mužem bez tváře, pachatelem mnoha vražd, podvodů a zločinů proti lidskosti. Ten se v průběhu následujících šesti knih průběžně objevoval na scéně, aby se postupně stal hlavním “záporákem” celé série. Všechno ale jednou končí a tak se i Řeky Londýna dočkávají po čtyřech letech jednoho z prvních vrcholů této povedené série. Muž bez tváře byl demaskován a je na útěku. Smyčka se tak pomalu, ale jistě utahuje a je jen otázkou času, kdy se ho podaří postavit před spravedlnost.

To je však zatím ještě hudba budoucnosti.  Muž bez tváře totiž ještě rozhodně neskládá zbraně, ba právě naopak. V záloze má své “mistrovské dílo”. Plán, jenž může město na Temži doslova srazit na kolena. A je právě na Peterovi a jeho kolezích, aby se v tom Muži bez tváře pokusili zabránit. Rozhodně je však nečeká lehký úkol a řada z nich bude muset jít nejednou i proti svému přesvědčení a hledat pomoc tam, kde byste to možná nečekali…

Ben Aaronovitch si pro nás i tentokrát připravil velice povedený kriminální thriller s lehkou příměsí magie a fantastična, která dělá z této série vskutku jedinečnou záležitost. Navíc, vzhledem k tomu, že jsou Zvony Londýna jakýmsi vyvrcholením celé série, začíná se zde celá řada příběhových linek spojovat dohromady a postupně se tak před námi začíná skládat jedinečná mozaika příběhu, který svůj prvopočátek našel již v úvodní knize této série.

Vzhledem k tomu, že se jedná o již sedmý díl série ( a celkově osmou knihu Řek Londýna), bude naprostá většina čtenářů bezpochyby vědět co můžou od aktuální novinky očekávat. Tato série si ostatně drží až neuvěřitelně vyrovnanou kvalitu a ani sedmá kniha se tohoto trendu rozhodně nehodlá vzdát. Autor navíc vcelku plynule navazuje na události z předchozího dílu, kde se po delší době o něco více věnoval i ústřední linii celé série. A právě ta je alfou a omegou aktuální novinky. Pokud jste tedy u každé knihy netrpělivě očekávali, co nového se dozvíte o Muži bez tváře, jsou pro vás Zvony Londýna v podstatě povinností.

Avšak když pomineme samotnou zápletku a fakt, že se v této knize dočkáme vyvrcholení událostí z předchozích dílů série, Aaronovitch ani tentokrát výrazněji neexperimentuje a snaží se dát čtenářům přesně to, po čem touží a na co si v průběhu jednotlivých knih mohli zvyknout. Jediným větším rozdílem oproti předchozím knihám může být snad jen to, že se  jeaktuální novinka nese přeci jen v dynamičtějším duchu. Nikde příliš nepřešlapuje na místě a snaží se co nejrychleji pádit kupředu. Ostatně na nějakých tři sta stranách toho má Aaronovich skutečně hodně k rozplétání a tak zde rozhodně není příliš času s čímkoliv otálet.

Zvony Londýna se nás sice snaží přesvědčit o tom, že právě zde dostáváme jedno z velkých vyvrcholení celé série, zároveň je však v podstatě jasné, že se s Peterem Grantem a touto povedenou urban fantasy kriminální sérií ještě zdaleka neloučíme. Mimochodem již teď se chystá pokračování s pořadovým číslem osm, které by v originále mělo vyjít již v Únoru. A tak se zdá, že se máme stále na co těšit…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..