Ransom Riggs – Sirotčinec slečny Peregrinové: Podivné město

0

ANOTACE:
Jacob Portman se vydává se svými novými přáteli do Londýna, kde chtějí najít lék pro slečnu Peregrinovou, uvězněnou v ptačí podobě. Jenže ve městě ničeném válkou na ně na každém rohu číhají nečekaná překvapení. Děti sice mají zvláštní schopnosti, ale musí si poradit s telepatií, neprozkoumanými časovými smyčkami, cirkusovými triky, podivnými dospělými, vraždícími nestvůrami a bizarními druhy zázračných zvířat… A než Jacob dovede podivné děti do bezpečí, musí učinit důležité rozhodnutí, které se týká jeho lásky k Emmě Bloomové.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:

knihaebooky

 

 


Ransoma Riggse a jeho úspěšnou trilogii o podivných dětech asi netřeba moc překvapovat. Za úspěch vděčí mimo jiné zajímavému tématu, úspěšné filmové adaptaci a v neposlední řadě také vynikající audioknize v podání Viktora Dvořáka. A jelikož ve OneHotBook nedělají nic polovičatě dočkal se své audioknižní verze i druhý díl Sirotčince slečny Peregrinové, jenž nás zavede do Podivného města.

Úvodní díl trilogie dokázal zaujmout hned v několika ohledech. Na jedné straně byl originální příběh, který měl spád a napětí, na straně druhé pak v případě knihy i výjimečné grafické zpracování, které bylo doslova pastvou pro oči. Tu sice museli posluchači audioknihy do jisté míry oželet, přesto se vydavatel snažil dodat přebalu audia co nejlepší grafický kabátek. Ani druhý díl v tomto ohledu není jiný. Na grafickém ztvárnění výpravného obalu se podílelo rovněž Nakladatelství JOTA, které poskytlo obrazový materiál s tajuplnými snímky podivných dětí, jež jsou charakteristické pro knižní vydání, díky tomu audiokniha s knižní předlohou skvěle souzní.

Zvuková podoba Podivného města zůstala na bedrech stejného týmu, jako v případě první nahrávky. Za režisérské křeslo tak opět usedl velezkušený Michal Bureš. Zodpovědnost za samotné načtení pak zůstala čistě na seriálovém a divadelním herci Viktoru Dvořákovi, jenž se osvědčil již v případě prvního dílu. Nebyl tedy sebemenší důvod hledat za něj náhradu, ostatně by se tím jen zkazila soudržnost celé trilogie.

Podivné město úzce navazuje na předchozí díl a tak si troufám tvrdit, že poslouchat/číst jej bez znalosti první knihy je zcela zbytečné. Na konci Sirotčince jsme naše hrdiny opustili ve chvíli, kdy se jim sice podařilo osvobodit slečnu Peregrinovou ze spárů nestvůr, avšak dobrosrdečná ochránkyně podivných dětí ztratila schopnost proměnit se zpět do lidské podoby. A tak se podivné děti v čele s Jakobem vydávají do Londýna, kde chtějí najít lék pro slečnu Peregrinovou, uvězněnou v ptačí podobě. Nestvůry se však tak snadno nevzdávají a tak na ně číhá nebezpečí doslova na každém kroku…

Ačkoliv Viktor Dvořák (neplést s Josefem Dvořákem) nepatří mezi velezkušené audioknižní interprety a v jeho portfoliu najdeme skutečně jen pár titulů, Sirotčinec slečny Peregrinové byl první audioknihou čistě v jeho režii. V případě Podivného města je znát, že interpret získává na zkušenostech a především pak na sebedůvěře. Díky tomu je jeho výkon oproti úvodnímu dílu série o stupínek lepší a procítěnější. Celkovému dojmu bezesporu napomáhá i jeho mladistvý hlas, jenž perfektně souzní se samotnými hrdiny.

Aby byl dojem dokonalý, nechybí ani nezbytný hudební doprovod. Ten se nese ve stejném duchu, jako v případě prvního dílu. Těšit se tak můžeme na nejrůznější mix prapodivných ruchů a zvuků, stejně jako na vřelé tóny dětského hracího kolotoče. Dohromady pak tvoří skutečně “podivný” celek, jenž dodává příběhu na napětí. Na druhé straně nejsou předěly ani nikterak agresivní a nestrhávají na sebe zbytečnou pozornost.

Co se týče samotného příběhu, nechám hodnocení čistě na vás. Bezesporu se zde najdou posluchači/čtenáři, kteří z budou nadšeni více než z prvního dílu. Bohužel se však najdou i tací, na které čeká spíše zklamání. Do které skupiny budete patřit vy, záleží jen a jen na vás a vašich očekáváních.

Ransom Riggs, své fanoušky ani ve druhém dílu této povedené série, rozhodně nezklame. Nabízí originální příběh s “podivnými” postavami, jejichž osud budete sledovat se zatajeným dechem. Pozadu samozřejmě nezůstává ani audiokniha v produkce OneHotBook. Ta je již tradičně po technické stránce na vysoké úrovni. Díky všem těmto aspektům dostáváme do rukou další zajímavou oddechovku, která má šanci zaujmout posluchače napříč věkovými kategoriemi.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..