Josef Čapek – Povídání o pejskovi a kočičce

0
ANOTACE:

To bylo tenkrát, když spolu pejsek a kočička hospodařili a chtěli všechno dělat tak, jak to dělají velcí lidé: umývat špinavou podlahu, péci dort, chodit v neděli na procházku, psát dopis nebo hrát divadlo. Ale protože lidmi nejsou, nedopadne všechno vždycky tak, jak by si přáli – jejich svérázná řešení jsou ale pokaždé zábavná a originální. V některých příbězích také pejsek a kočička navštěvují pana Čapka, s nímž hovoří o „vážných věcech“ a pomáhají mu s psaním příběhů pro děti.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Povídání o pejskovi a kočičce bezpochyby patří do zlatého fondu české literatury. Na Čapkově díle mimochodem vyrostla celá řada generací a jak se zdá, ani po letech neztrácí tato pohádka nic ze svého kouzla. Ostatně jen během letošního roku vznikly hned dvě audiknihy s těmito oblíbenými zvířecími hrdiny.

První zmíněnou nahrávku má na svědomí nakladatelství Fragment, o jejíž načtení se postaral Václav Vydra. Ta se nese v klasickém pojetí, jaké známe například z nejznámějších adaptací s Karlem Högerem, či Vlastimilem Brodským. O té však tentokrát řeč nebude. Nyní se zaměříme na druhou audioknihu, která nedávno vyšla u vydavatelství OneHotBook, jenž známé vyprávění pojalo o něco více rozmáchleji.

Zmiňovat děj, potažmo jednotlivé příběhy z této knihy je v pravdě asi zcela zbytečné. Pravděpodobně každý z nás zná povídání o tom jak pejsek s kočičkou pekli dort, či myli podlahu. Jedna epizoda však přeci jen za zmínku stojí. Po roce 1948 byl z původní Čapkovy knihy zcela vypuštěn z ideologických důvodů příběh, v němž pejsek s kočičkou slavili 28. říjen. Ten se však nyní v nejnovějších nahrávkách vrací a tak audioknihy obsahují všech deset příběhů, které původně Josef Čapek pro tuto knihu napsal.

Nyní však zpět k samotné nahrávce, ta je od předchozích audioknih zcela odlišná. OneHotBook se tentokrát rozhodlo pro vícehlasé pojetí, které je pro menší posluchače pravděpodobně nejideálnější. V režii Jitky Škápíkové tak vznikla zcela originální nahrávka, která vyniká prakticky ve všech ohledech. Ostatně stačí zmínit, že o samotné načtení se v případě této audioknihy zhostili herci Dejvického divadla v čele s Ivanem Trojanem, Jaroslavem Pleslem a Veronikou Khek Kubařovou.

Právě tato trojice si rozebrala tři nejdůležitější role. Ivan Trojan zde působí v roli klasického vypravěče, zatímco Jaroslav Plesl se ujal laskavého a dobromyslného pejska. Vcelku pochopitelně role aktivní a praktické kočičky připadla Veronice Khek Kubařové. Zatímco Trojan pojal svou roli vesměs civilním způsobem, což však rozhodně není na škodu, Kubařová s Pleslem se se svými hrdiny doslova mazlí a  dodávají jim nezaměnitelný charakter. Zároveň však nikterak výrazně nepřehrávají a nesklouzávají k záměrné karikaturnosti.

Kromě těchto tří interpretů se na nahrávce objevují i další herci Dejvického divadla. Namátkou tak můžeme zmínit například Miroslava Krobota, jenž se vtělil do samotného Josefa Čapka. Z dalších můžeme zmínit například Hynka Čermáka coby zlého psa, Martina Myšičku v roli dešťovky, Lenku Krobotovou, Marthu Issovou, či Davida Novotného. Celkem se tak na této audioknize vystřídalo na jedenáct herců, kteří dodávají celé nahrávce jedinečné kouzlo a živost.

Starší posluchači, zatížení znalostí starších nahrávek, mohou mít s tímto pojetím sice ze začátku maličko problém. Během chvíle však tento pocit lehce přejde a vy si tak bude moci užít Povídání o pejskovi a kočičce naplno. Všichni kdož se na této audioknize podíleli zvolili velice citlivý přístup, jenž zachovává celkové vyznění původního Čapkova textu. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak hravý hudební doprovod, jenž dotváří celkovou atmosféru takřka k dokonalosti. Za zmínku v neposlední řadě stojí i samotná grafická úprava audioknihy, kterou si nejvíce užijí ti, co sáhnout po fyzickém nosiči. Původní Čapkovy všeobecně známé obrázky nahradili ilustrace výtvarného dua Tomski&Polanski, kteří svou aktuální verzi pojali jako poctu autorovi.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..