Pandemic

0

Přestože je naše civilizace na relativně vysoké úrovni, stále se objevují nové a nové hrozby, kterým není jednoduché se postavit. Jednou z nich jsou i zdánlivě nevinné choroby, které se však mohou zcela vymknout kontrole a děsivou rychlostí se šířit po celé Zemi. A právě s takovýmto scénářem pracuje kooperativní hra ze stáje vydavatelství MindOK – Pandemic. Dokáže moderní medicína všechny smrtící epidemie zvládnout, nebo naši civilizaci čeká nevyhnutelný zánik?

Za touto hrou stojí úspěšný autor Matt Leacock. A ačkoliv Pandemic nepatří mezi nejnovější hry na které můžeme narazit, ostatně posledního vydání jsme se dočkali před dvěma roky, kdy si tuto jedinečnou hru vzal pod svá křídla MindOK, přesto stále nabízí hodiny neutuchající zábavy a úžasnou variabilitu, díky které je každá hra jiná.

Jak již bylo řečeno, jedná se o kooperativní hru pro 2-4 hráče, která je založená především na jejich komunikaci a spolupráci. Jenom tak máme šanci na úspěch a můžeme s trochou štěstí zastavit zákeřné nemoci, které se šíří po celém světě. Koncept této hry je na jedné straně vskutku originální a možná i trochu děsivý. Zároveň si však zachovává úžasnou přístupnost, díky jednoduchým pravidlům, která umožňují i různé nastavení obtížnosti je tato hra přístupná i naprostým začátečníkům.

V klasické kartonové krabici na nás čeká vcelku bohatý obsah. Kromě samotného herního plánu ( mapy světa), který na vás společně s českými pravidly vykoukne jako první se můžeme těšit i na řadu bohatého příslušenství. Samozřejmě nesmí chybět nezbytné hrací karty. Kromě 4 přehledových karet, jenž ocení především nováčci v počátečních partiích, zde najdeme 7 karet rolí a figurky, jenž znázorňují jednotlivé hrdiny této hry. Dále dostáváme 59 hracích karet, 48 karet infekce a v neposlední řadě 96 dřevěných kostiček nemocí, 6 různých žetonů a 6 výzkumných stanic. Toť asi vše co se týká samotného balení, teď už zpět k samotné hře.

Čtyři nemoci – SARS, cholera, antrax a břišní tyfus – se rychle šíří světem. Proti nim stojí nejmodernější medicína včele s týmem specialistů z Epidemiologického centra. Úkolem hráčů je vynalézt lék na každou ze čtyř nemocí. Jakmile se jim to podaří, mohou slavit, neboť zachránili svět před katastrofou. Nic však není tak jednoduché. Hráči prohrají, pokud jim pandemie přerostou přes hlavu (nastane osmá pandemie) nebo některá nemoc zcela vymkne kontrole (všechny kostičky některé nemoci jsou na plánu) či dojde balíček hracích karet.

Aby se tak nestalo dostáváme do rukou tým expertů z nichž každý má zcela unikátní vlastnosti, které mohou hrát v určitých chvílích zcela zásadní roli. Během celé hry hráči putují po Zemi a procházejí metropole a velká města. Ještě před tím, než se pustí na cestu, si náhodně rozdělí role. Tím se určí, jakého specialistu bude kdo představovat, co bude umět lépe než ostatní. Na výběr je hned ze sedmi povolání, díky kterým bude prakticky každá hra zcela jiná.

  • Zdravotník dokáže efektivněji léčit než ostatní – v rámci akce léčení odstraní všechny kostky jedné barvy.
  • Výzkumník umí získané vědomosti lépe předávat – spoluhráčům předá karty ze své ruky, když stojí ve stejném městě.
  • Vědec rychleji vynalezne lék – stačí mu čtyři karty.
  • Dispečer ostatním umožní rychlejší přesuny – posunuje figurky spoluhráčů, jako by byly jeho vlastní.
  • Terénní specialista postaví výzkumnou stanici kdekoliv – nemusí přitom zahrát kartu města, kde právě stojí; navíc se může přesunout z města s výzkumnou stanicí do libovolného města.
  • Hlavní hygienik (nová role) brání šíření nemocí – do města, kde stojí, a do okolních měst se nemoci nešíří.
  • Analytik (nová role) umí předvídat události – z odkládacího balíčku může vytáhnout libovolnou událost a následně ji použít.

Po rozdělení úloh jednotlivých hráčů a připravení samotného hracího plánu, jenž zde představuje mapu světa včetně světových metropolí. Může začít samotná hra. Ve svém tahu může hráč uskutečnit až čtyři akce. Můžete se přesouvat z místa na místo, stavět výzkumné stanice, sdílet znalosti s ostatními a vynalézat léky. Jednu akci může využít ve svém tahu i vícekrát. Po provedení svých akcí dobíráte dvě hrací karty. Ty znázorňují především jednotlivá města, které využijete jednak k přesunu a jednak k vynalézání léků. V balíčku však najdeme také speciální karty událostí které hráčům pomáhají a nepotřebují k jejich zahrání akci.

Na konci tahu každého hráče přichází na řadu samotné nemoci. Nastává takzvaná fáze šíření infekce. Vytáhnete si z balíčku infekční karty v počtu podle míry infekce a do příslušného města se umístí jedna kostička nemoci odpovídající barvy. Pokud v některém městě již jsou tři kostky nemoci, dochází k pandemii a nemoc se rozšíří i do všech okolních měst. Může tak dojít k „řetězové“ reakci a několika pandemiím najednou. V této chvíli opravdu již záleží na vašich schopnostech, zda dokážete rychle vynaleznout lék a dostat nemoc pod kontrolu, nebo bude hra směřovat k nevyhnutelnému konci.

Základní pravidla této hry jsou opravdu jednoduchá a zahrajete si už v první hře po pár tazích. Což je bezpochyby obrovská výhoda oproti konkurenci, kdy jen přečíst návod mnohdy trvá dvě hodiny o úvodních hrách ani nemluvě. Jednoduchý koncept však malinko komplikují jednotlivé herní profese a jejich speciální schopnosti, kdy si budete muset dát pozor, kdy můžete, nebo nemůžete jejich schopností využít. To je však pouze maličká komplikace v jinak opravdu jednoduchém konceptu.

Navíc je úplně jedno jestli hrajete ve dvou, či čtyřech hráčích, každá hra má své kouzlo a specifika a poskytuje jedinečný zážitek. Ten je navíc umocněn i volbou obtížnosti, podle toho kolik karet pandemií do balíčku karet zamícháte. Některé hry se tak mohou stát skutečnou výzvou. Pokud by vám však ani to nestačilo, na trhu je již dostupná řada rozšíření, která přidávají základní hře řadu nových možností a výzev.

Je úplně jedno, zda jste ostřílený hráč, či úplný začátečník, Pandemic bezpochyby patří jedněm z nejlepších her na našem trhu, kterou si užijí úplně všichni a budou se k ní rádi vracet. Ostatně Pandemic se může pochlubit celou řadou ocenění (například je doporučenou hrou Hry roku nebo Spiel des Jahres).  A přestože původně vyšla již v roce 2007, stále má co nabídnout.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.