K. Smolíková & Jiří W. Procházka – Tajná dvojka A+B #1

0
ANOTACE:
Artur a Bára jsou spolužáci a kamarádi, ale ve třídě na sebe moc neupozorňují. Potřebují vypadat nenápadně. Jsou to totiž špičkoví detektivové, kteří za pomoci supermoderních technologií řeší zapeklité záhady.Měla to být poučná exkurze, při které se žáci dozvědí o životě v druhohorách, ale návštěva v dinoparku se proměnila v nebezpečné drama. Začalo totiž hořet! Vyváznou všichni bez zranění? A vyšetří Bára s Arturem, kdo využil požáru ke krádeži?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:

knihaebooky

 

 


Detektivky se v posledních letech těší více než slušnému zájmu čtenářů a ani čeští autoři nezůstávají stranou. Vzpomenout můžeme například Michaelu Klevisovou, Martina Goffu, Štěpána Kopřivu, či Jiří Walkera Procházku společně s Klárou Smolíkovou. A právě poslední dva zmínění mají na svém kontě i povedenou detektivní sérii pro děti Tajná dvojka A + B. První díl této povedené série navíc nedávno zamířil i mezi audioknihy v podání Andrei Elsnerové, Kryštofa Nohýnka a Jiřího Dvořáka.

Tato nová série v současné době čítá již tři díly. Zločin mezi dinosaury a Poprask v divadle právě doplnila Zbloudilá střela. O té však někdy příště. Nyní se pojďme zaměřit na úvodní díl série, jenž se dočkal audiopodoby. Samotná předloha nabízela svižné, akční a napínavé počtení, které rozhodně čtenáře dokázalo zaujmout. Otázkou však zůstává, zda se Tajné dvojce povede stejně i v případě audioknihy. Přeci jen v rámci audia hodně záleží na samotných interpretech a v případě dětských audioknih to platí dvojnásob.

Autoři ve své knize vytvořili skutečně sympatickou dvojici (trojici) hlavních postav, které si snadno oblíbíte, avšak pěkně popořádku. Dvanáctiletý Artur se s rodiči právě přistěhoval do nového města. A jelikož je od přírody zvídavý neváhá a hned první den se vydává na průzkum okolí. Při svém pátrání se seznámí i se stejně starou dívkou jménem Bára, která se záhy stane jeho nerozlučnou kamarádkou. Společně se pak vydávají propátrat tajemnou vilu pana Vrchoty, kterého prakticky nikdo neviděl a ani neví jestli zde stále bydlí. Právě tato výprava za tajemstvím záhadného domu je počátkem jejich velkých dobrodružství, které společně prožijí. A jako správní agenti musí mít i svého pomocníka. Tím je Vrchotův pes Šerlok, se kterým se dvojice rychle skamarádí.

Společně se pak vydávají vstříc fantastickým dobrodružstvím a záhadám, za které by se nemusel stydět ani agent 007 James Bond. V první knize (Zločin mezi dinosaury), která je také úvodem do celé série, se kromě seznámení s hlavními hrdiny, vydáváme, jak už název napovídá, po stopách zločinu v místním dinosauřím světě.  A + B tak dopomůžou místní policii s objasněním záhady, která tento park obestírá.

Knížečky z této série rozhodně nepatří k nejdelším. Vejdeme do 150 stran včetně bohatých ilustrací komiksového kreslíře Viktora Svobody. Díky tomu ani samotná audiokniha není nikterak dlouhá, její stopáž se zastavila na necelých dvou hodinách. A to jednak proto, že se musíme obejít bez povedených ilustrací, které knize přidali pár stran navíc a jednak proto, že v případě audia chybí na konci každé kapitoly i rébusy a hádanky, které ozvláštňovali konec každé kapitoly. V tomto případě si tak musíme vystačit se samotným příběhem a interprety.

V případě této audioknihy se hlavní úlohy zhostili dva relativně neoposlouchané hlasy. Zatímco party mladičké Báry si vzala na svědomí zkušená Andrea Elsnerová, Artur byl svěřen do rukou novice Kryštofa Nohýnka, se kterým jsme zatím neměli moc možností se v rámci audioknih setkat. Tuto dvojici pak doplňuje ještě Jiří Dvořák, jenž si vzal na starost především názvy kapitol.

Všichni interpreti odvádí naprosto profesionální práci, skvěle pracují s hlasem a dávají celé nahrávce správný náboj. Po této stránce jim opravdu není moc co vytknout. Snad jen v případě Kryštofa Nohýnka mohou mít někteří posluchači ze začátku s jeho hlasem maličký problém. Nohýnek má specifický a výrazně zabarvený hlas, jenž se nejspíše k dospívajícímu klukovi zase tak nehodí. Naštěstí stačí si poslechnout pár kapitol, a tento pocit vás záhy přejde. Ostatně jestli vám jeho hlas sedne, či nikoliv, je čistě subjektivní a nelze to brát jako bernou minci.

Jak už je u audioknih pro děti zvykem i Tajná dvojka obsahuje bohatý hudební doprovod, včetně nejrůznější zvukových efektů, které jsou opravdu bohaté. Naštěstí však nijak při poslechu neruší, ba právě naopak, ještě více umocňují celkový zážitek z poslechu. Za tento postup si rozhodně zaslouží režisérka Jindřiška Nováková pochvalu, jelikož je velmi snadné překročit pomyslnou hranici, mezi vkusným doplňkem a míchanicí, která se prakticky nedá poslouchat. To se naštěstí v případě Tajné dvojky nestalo, a tak nic nebrání tomu abychom si mohli toto “napínavé” dobrodružství užít naplno.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..