O. Kavalír & V. Mašek – Návrat Krále Šumavy: Agent-chodec

0

 

ANOTACE:
Druhý díl komiksové trilogie na motivy románového bestselleru Davida Jana Žáka „Návrat Krále Šumavy“ zachycuje přerod bývalého pohraničníka Josefa Hasila (1924–2019) v legendárního Krále Šumavy. Po útěku z pracovního lágru přichází do válkou rozvráceného Bavorska mezi uprchlíky z komunistického Československa. Brzy se dostane do hledáčku tajných služeb na obou stranách Železné opony – americké kontrarozvědky i československé státní bezpečnosti. Právě z jejích řad vzejde Hasilův úhlavní protivník, kapitán Fišer. Začíná nebezpečná hra o život, nelítostný souboj psance a muže zákona, v němž občas není jasné, na které straně kdo skutečně stojí. Napínavý děj se odehrává mezi divokým pohraničím a pražským ústředím StB, je protkaný intrikami a nečekanými zvraty v houstnoucí atmosféře studené války.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Josef Hasil byl bezesporu skutečnou legendou. Někdejší pohraničník pomohl na přelomu 40. a 50. let desítkám lidí dostat se přes hranice na Západ a jeho příběh inspiroval filmaře i spisovatele, kteří se snažili příběh Krále Šumavy zachovat pro další generace. O to se snaží i autorská trojice Ondřej Kavalír, Vojtěch Mašek a Karel Osoha, kteří v roce 2018 přišli s prvním dílem plánované komiksové trilogie Návrat Krále Šumavy. Na něj autoři navázali krátce před Vánoci druhým dílem, tentokrát s podtitulem Agent-chodec.

Při tvorbě své komiksové trilogie autoři vycházeli z díla Davida J. Žáka, jenž se ve svém románu Návrat Krále Šumavy snažil zachytit pravdivý příběh Josefa Hasila. Do té doby znala většina z nás tohoto legendárního převaděče jen díky Kachyňovu filmu Král Šumavy, jenž byl přeci jen velmi silně poznamenán tehdejším režimem a komunistickou ideologií. Žák vycházel ze vzpomínek Josefa Hasila, vlastních svědectví pamětníků i archivních dokumentů z tehdejší doby. A právě z této knihy vycházela autorská trojice Ondřej Kavalír, Vojtěch Mašek a Karel Osoha u své komiksové adaptace.

Její první díl vyšel již na konci roku 2018 a u čtenářů byl pouze s drobnými výhradami přijat veskrze kladně. Dokonce bych se jej nebál označit za jeden z nejlepších českých komiksů roku. Očekávání od druhého dílu tedy rozhodně nebyla malá, avšak zde vás mohu s klidným srdcem uklidnit, autoři rozhodně neusnuli na vavřínech a i Agent-chodec slibuje vskutku jedinečný kousek, který vás bude bavit od začátku do konce.

Už v recenzi na první díl jsem kvitoval s povděkem, že se autoři rozhodli z Návratu Krále Šumavy udělat komiksovou trilogii. Hasilův příběh je všechno, jen ne jednoduchý a lineární, o čemž se ostatně můžeme přesvědčit i v aktuální novince, která plynně navazuje na úvodní díl. Seznámení s postavami i základní přerod z pohraničníka na převaděče již máme za sebou. Nyní přichází na řadu období, kdy se Josef Hasil dostal do hledáčku tajných služeb. A to jak americké kontrarozvědky, tak především československé státní bezpečnosti, odkud vzešel i hlavní Hasilův protivník, kapitán Fišer. 

Napínavý děj graduje až do samotného konce a nabízí příběh protkaný intrikami i nečekanými zvraty, které psal sám život. A právě v tom tkví pravděpodobně největší síla Krále Šumavy. Hasil prožil skutečně neuvěřitelný život, jehož příběh by pravděpodobně nevymysleli ani hollywoodští scénáristé. Už úvodní část trilogie ukázala, jakou sílu tento příběh má a druhý díl to jen a jen potvrzuje. Stále však platí, že ačkoliv je Josef Hasil všeobecně považován za hrdinu, autoři tohoto komiksu jej stejně, jako David Žák ve své knize, nikterak neidealizují, ale snaží se vše zachytit s určitým odstupem, tak aby si čtenáři mohli udělat vlastní názor. I když na rovinu, s praktikami tehdejší STB pravděpodobně sympatizovat nikdo nebude…

Po příběhové stránce se tak tomuto komiksu opravdu příliš vytknout nedá. Ostatně, co by se dalo kritizovat na příběhu, který psal sám život. Menší pochvalu si zde pak zaslouží i Karel Osoha, jenž stejně jako v případě první knihy obstaral kresbu. Díky jeho minimalistickému stylu jsme u první knihy velice často naráželi na lehkou zaměnitelnost postav. Ta sice do určité míry přetrvala i zde, rozhodně je však poznat určitá snaha s tímto nešvarem “něco” udělat. Nemalou měrou tomu samozřejmě dopomohl i fakt, že jsme v této knize již opustili prostředí koncentračního tábora a tak měl Karel Osoha daleko víc možností, jak od sebe jednotlivé postavy odlišit. Kresba tak sice stále není úplně dokonalá, rozhodně však nikterak nekazí zážitek z tohoto jinak veskrze povedeného kousku.

Návrat Krále Šumavy byste rozhodně ani na podruhé neměli minout. U druhých dílů autorům většinou dochází inspirace a vyznačují se nemalým množstvím “vaty”, to však naštěstí není případ této komiksové trilogie. A tak stejně jako úvodní díl Na čáře, patří i Agent-chodec k nejvýraznějším komiksovým počinům, které si pro náš čeští autoři v průběhu loňského roku připravili.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..