Jonathan French – Šedí bastardi

0

 

ANOTACE:
Krví nasáklé fantasy plné sarkasmu a temnoty.

Žít v sedle! Zemřít na mazlovi! Takové je krédo poloorků obývajících Souzené země. Tito bývalí otroci střeží svůj neutěšený kraj na hřbetech obřích divokých prasat, jimž přezdívají mazlové. Jsou tím jediným, co stojí mezi honosným a bohatým královstvím lidí, Hispartou, a divokými tlupami čistokrevných orků.

Šakal střeží svůj kraj coby člen Šedých bastardů, jednoho z osmi bratrstev, která přežila kruté obléhání Souzených. Mladý a ctižádostivý kříženec již dlouho nesouhlasí s rozhodnutími vůdce a zakladatele Bastardů, válečníka zvaného Jílmistr, a usiluje o jeho sesazení. Na své straně má věrného trojkrevného přítele Kaňoura a Nádhernou, jedinou jezdkyni v kopytu.

Když do pevnosti Šedých bastardů zavítá cizí čaroděj, plány na svržení šéfa jsou prozrazeny a Šakal se musí vydat na cestu. Během svého putování se utká s nebezpečnými protivníky: magickými kalňáky, hispartskými třasořitky, siláčími hordami i hrozivými kentaury, kteří za Zrádcova měsíce vyjíždějí vykonávat své krvavé rituály. Při hledání pravdy se Šakal musí rozhodnout, komu zůstane věrný, a najít si své místo ve světě, který odměňuje jen zlovolné.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Fantasy v posledních letech táhne, o tom asi netřeba diskutovat. Pokud ale už máte dost nafintěných čarodějů a hrdinských příběhů o záchraně světa, kterým vévodí náctiletí hrdinové měli byste zbystřit, protože právě přišel čas pořádně se ušpinit. Žij v sedle! Zemři na mazlovi! Šedí bastardi přicházejí…

Po tradiční epické fantasy a hard sci-fi se brněnské nakladatelství Host rozhodlo zapátrat i v trochu špinavějších a temnějších vodách. Právě odsud totiž pochází krví nasáklé fantasy plné sarkasmu a temnoty Šedí bastardi talentovaného amerického autora Jonathana Frenche. Ten patří ke stále rozšířenější kategorii autorů, kteří svou knihu vydali nejprve samonákladem, aby si jich následně díky nečekanému úspěchu všimlo i zavedené nakladatelství. Právě to byl osud i Jonathana Frenche a Šedých bastardů, kteří se stali nečekaným hitem. Ostatně, jejich hodnocení na nejrůznějších portálech a databázích hovoří za vše. Jistě je tedy na co se těšit. O tom se ale naštěstí již můžeme díky nakladatelství Host přesvědčit na vlastní kůži. 

Ocitáme se ve světě, kde vedle lidí, žijí trpaslíci, elfové, kentauři, ale také poloorci. A právě ti budou  ústředními postavami celé této knihy. Společně se Šakalem, členem Šedých bastardů, jednoho z osmi bratrstev, která přežila kruté obléhání Souzených, se vydáme do drsného světa, kde tito bývalí otroci střeží svůj neutěšený kraj na hřbetech obřích divokých prasat.

A jelikož se jedná o pořádně špinavou fantasy tak se připravte, že ani samotný příběh nebude nic pro slabší povahy. Střeva, krev a testosteron stříkají na všechny strany, abyste posléze vše smázli pořádnou dávkou sarkasmu a sexuálních narážek. Zkrátka a dobře zapomeňte na “pohádkové young adult” příběhy, tohle je prostě čtení pro velké kluky a holky. To ostatně zjistíte již po přečtení úvodních odstavců, ve kterých se autor rozhodně nikterak nedrží zpátky.  Na druhou stranu si už díky samotnému úvodu můžete udělat vcelku dobrý obrázek v jakém stylu se celá kniha ponese. Zároveň je však potřeba zmínit, že French na sexuálních narážkách a přehnaném násilí rozhodně nepostavil celou knihu. Ba právě naopak.

Nastiňovat zde samotný příběh pravděpodobně nemá vůbec smysl, ostatně samotná anotace toho zmiňuje více než dost. Šedí bastardi tak nabízí opravdu zajímavý a neotřelý příběh, který má sice základy v klasické epické fantastice, výrazně však mantinely tohoto žánru překračuje a zároveň se snaží působit o dost komornějším dojmem. Ostatně, našim hrdinům rozhodně nejde o záchranu světa (maximálně tak vlastního zadku), a pokud se jim náhodou něco takového povede, tak jen velkým omylem a rozhodně ne cíleně. Což je oproti tradiční fantastice, která z velké části jede takříkajíc přes kopírák, vcelku příjemné oživení.

To mimochodem platí i pro samotné postavy, které jsou všechno, jen ne předobrazem klasických hrdinů. I přesto, že se tihle zas***í půlorci s ničím nepářou a pro tvrdou pěst, či hlášku rozhodně nejdou daleko, vcelku rychle vám přirostou k srdci. Zkrátka v každém z nás je alespoň špetka mizery, který touží z celého srdce někomu nakopat pr**l a právě díky Šedým bastardům si to můžete alespoň zprostředkovaně užít na plné pecky. 

Brněnský Host již nejednou ukázal, že má vynikající čuch na neotřelé a originální příběhy, které v rámci fantastického žánru vystupují ze zažitých kolejí a snaží se čtenářům přinést, něco trochu nového. A přesně to se dá říct i o nejnovějším přírůstku do jejich portfolia, který se v tvrdé konkurenci rozhodně neztratí. Ba právě naopak, Šedí bastardi bezesporu patří mezi to nejlepší, co nám tento žánr mohl v loňském roce nabídnout. Pokud vám tedy nevadí trocha té krve, okořeněná pořádnou dávkou sarkasmu a peprnější mluvy, tenhle kousek byste rozhodně neměli minout.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..