Marco Polo II – desková hra

0

Je tomu již pět let, co jsme se společně s Marcem Polem mohli vydat ve stejnojmenné deskové hře na dlouhou cestu na dálný východ. Všechno ale jednou končí, a tak se i tento legendární cestovatel musí rozloučit s krásami Pekingu a vydat se na cestu domů a právě jeho návrat můžeme sledovat v nejnovější deskovce od společnosti Albi. Marco Polo II přichází…

Jak už samotný název aktuální novinky napovídá, Marco Polo II vcelku pochopitelně navazuje na původního Marca Pola. Pokud tedy máte s tímto kouskem již nějaké zkušenosti, budete i v aktuální novince jako doma. Obě hry tak sdílí podstatnou část herních mechanismů, včetně pro Marca Pola toliko příznačných šestihranných kostek. Zároveň však obě hry poskytují natolik odlišný herní zážitek, abyste je mohli mít bez jakýchkoliv výčitek v deskoherní sbírce vedle sebe.

Druhý Marco Polo tak rozhodně není pouhou náhradou původní hry. Zároveň však není ani klasickým rozšířením a postrádá možnost hlubšího propojení s původní hrou. Byť se to s ohledem na příběhové zasazení nabízí. Abychom však Danielu Tascinimu zcela nekřivdili pár možností jak obě hry alespoň trochu propojit a kombinovat jejich komponenty se zde přesto najde. Týká se to především jednotlivých postav, zde je však potřeba být velice opatrný na celkové vyvážení hry. Což je ostatně jeden z hlavních problémů, které tato série her má. K tomu se však ještě dostaneme. Nejdříve se podívejme, co na nás v krabici vůbec čeká.

Obsah krabice pravděpodobně nikoho příliš nepřekvapí. Vzhledem k tomu, že Marco Polo spadá mezi tradiční euro hry, všemu vládne karton. Opravdu velké množství kartonu. Milovníci vyloupávání komponent si tak bezpochyby přijdou na své. Kromě nezbytných pravidel, herního plánu a hráčských desek, se můžeme těšit na 170 kartonových žetonů, mincí a ukazatelů, 160 dřevěných figurek a žetonů zboží a velbloudů, 47 karet a především pak 26 dřevěných šestistranných kostek, kolem kterých se celý Marco Polo točí.

Komponent tedy rozhodně není málo a pokud jste nehráli původní hru, může vám orientace v nich z počátku chvilku trvat. Marco Polo II se tak řadí ke komplexnějším titulům, které však pravidlově, či obtížností nevycházejí zase tak špatně. Nejblíže tak tento kousek má pravděpodobně k Architektům západního království, či Agricole. Díky tomu si zachovává relativní přístupnost a zároveň nabízí dostatek prostoru pro vaše rozhodování a strategie.

Pravidly a herními mechanismy je aktuální novinka ze stáje Albi hodně podobná svému předchůdci. Ostatně, sama pravidla toto i zmiňují tak hráči, kteří mají Marca Pola pod kůží mohou být v mírné výhodě. Samotná hra je opět určena pro 2-4 hráče od 12 let s tím, že na jednu partii byste si měli vyhradit něco kolem 2 hodin herního času. Herní doba tak lehce narostla, což je zapříčiněno rozšířenými možnostmi, které v této hře oproti svému předchůdci dostáváme.

Zatímco původní Marco Polo více tlačil na pilu například neustálým nedostatkem surovin, MP2 je na první pohled mnohem pohodovější. Jak už to tak ale bývá, zdání mnohdy klame. A tak i když nebudete po celou dobu neustále v nervech co dál, nakonec nejspíše zjistíte, že se vám vaše pohodová strategie krutě nevyplatila a nakonec jste skončili daleko za svými soupeři.

Optimalizace a efektivita vašich jednotlivých herních kroků je v tomto případě velice důležitá, jedině tak můžete dosáhnout herního úspěchu. A vlastně se není co divit. Tascini nám oproti původní hře dává daleko více možností na co se zaměřit a jak pracovat s kostkami. Mimochodem tento element se dočkal velice příjemné úpravy, díky které si nebudete po každém hodu rvát vlasy na hlavě s tím, že se vám dané hodnoty nehodí. Díky tomu nezávisíte tolik na hodech, zároveň toho ale musíte mnohem více promyslet. Což se samozřejmě projeví na vaší strategii a tím i úspěchu, či neúspěchu.

Díky těmto širším možnostem se dá říct, že i náročnost hry mírně vzrostla, což se odráží i na již zmíněné herní době. I přesto se však na první pohled jeví vše maličko uhlazenější a hladší a vy tak budete mít ze hry daleko pohodovější pocit. Ostatně, MP2 se oproti svému předchůdci dočkal daleko lepšího vybalancování jednotlivých prvků. Což budou hráči bezpochyby kvitovat s nadšením.

Bohužel, bez chybičky se to úplně neobešlo a tak i zde je jeden kámen úrazu, který vám může nepříjemně ovlivnit zážitek ze hry. Prvkem, na který si je potřeba dát pozor jsou bohužel samotné postavy. Minimálně dvě z nich jsou nastavené tak, že dávají svým nositelům před soupeři poměrně nefér výhodu a je tedy potřeba si na to dát pozor. Ideální variantou je tyto postavy úplně vyřadit ze hry, nebo si alespoň přizpůsobit bonusy, které vám budou dávat. Samozřejmě vše je závislé především na samotných hráčích. Avšak věřím tomu, že pokud dostane do ruky tyto postavy někdo zkušenější, může to nemalým způsobem ovlivnit celou hru.

Rozepisovat zde pravidla rozhodně nebudu, jednak bych nevysvětlil vše a druhak mi to přijde maličko zbytečné. V tomto ohledu odkáži přímo na samotná pravidla, která jsou dostupná k nahlédnutí na stránkách Albi. Nebo na tradičně vynikající videonávod pánů z Nithranie, díky kterému se tento povedený worker placement naučíte raz dva. V tomto epickém pokračování se vydáte ve službách chána zpět na západ, abyste se z nejvzdálenějších koutů jeho říše vrátili obtěžkáni bohatstvím a ověnčeni slávou. 

Putování vám do cesty postaví jedinečné výzvy, nové a rozmanité akce, nové možnosti bodování a nový druh zboží: vzácný a drahocenný čínský nefrit. Ve hře se samozřejmě setkáte i s důvěrně známými prvky z původní hry, jako je plnění kontraktů a návštěvy měst, za něž získáte odměny. A právě o ně a zboží jde v této hře vcelku pochopitelně především. Ostatně, každá cesta něco stojí a jestli chcete pomoci Marcu Polovi zpět domů bude to něco stát…

Marco Polo II je tak stejně jako její předchůdce povedená a relativně přístupná deskovka, která si rozhodně své fanoušky najde. K naprosté dokonalosti jí sice něco málo chybí, podobně stavěných kousků však na našem trhu zase tolik není. A tak jestli patříte mezi příznivce tradičních euro her, není třeba příliš váhat. 

MARCO POLO II
AUTOR: DANIELE TASCINI
VYDAVATEL ORIGINÁLU: HANS UM GLUCK
VYDAL CZ: ALBI
ROK: 2020
POČET HRÁČŮ: 2-4
VĚK: 12+ LET
HERNÍ DOBA: 120 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..