A. Jodorowsky & Jérémy – Rytíři z Heliopole: Dílo v černé, Dílo v bílé

0

Letošní komiksová sezóna pomalu, ale jistě končí a my tak máme možnost pustit se do posledních letošních novinek. Co by to ale bylo za Vánoce bez chilsko-francouzského mystika Alejandra Jodorowského. Naštěstí je zde Nakladatelství CREW, které se nám rozhodlo trochu vylepšit covidem prolezlý konec roku a tak nám krátce před Vánoci přináší dárek v podobě Rytířů z Heliopole.

A jak už je u tohoto autora dobrým zvykem, opět se můžeme těšit na příběh protknutý historií, mysticismem, cestou za osvícením a celou řadou filozofických otázek. Zkrátka a dobře Jodorowsky je zpět a přesně takový, jak ho máme rádi. Nechybí ani parádní kresba, kterou tentokrát obstaral belgický komiksový kreslíř Jérémy a zvětšený formát, který celý komiks podtrhuje a dává vyniknout jeho talentu. 

Pro fanoušky nádherně kreslených příběhů se tak jedná v podstatě o povinnost. A nebo snad ne? Ukrývají Rytíři z Heliopole nějaké zásadní ale, které nám celý dojem z tohoto na první pohled zajímavého kousku zkazí? Asi netřeba chodit kolem horké kaše a tak vás mohou rovnou uklidnit, že tento kousek se vážně povedl a fanoušky Jodorowského rozhodně nezklame.

Snad jen jedno malé upozornění. Tato série obsahuje v originále čtyři samostatná komiksová alba. Nakladatelství CREW nám v aktuální novince přináší hned dvě z nich. Což je rozhodně fajn. zároveň však počítejte s tím, že se v této knize konce rozhodně nedočkáme. Závěr knihy je tak hodně otevřený a po dočtení nám zůstane spousta nezodpovězených otázek. V tomto ohledu tak nezbývá než doufat, že CREW velice brzy přispěchá i se zakončením této série. Jinak si ji totiž nebudete moci užít naplno.

A co si pro nás nesmrtelná legenda evropského komiksu vůbec přichystala? Jodorowsky nás tentokrát zavádí do bouřlivých let francouzské revoluce. Na jejím pozadí se začíná odehrávat příběh točící se okolo tajemných elixírů dlouhověkosti, ztracených následníků trůnu, tajemných řádů a touze po moci, která je hnacím motorem velké části postav. Jodorowsky se tentokrát opírá o historické základy, díky čemuž se v tomto příběhu setkáme s celou řadou reálných historických postav, Ludvíkem XVI počínaje a Napoleonem Bonapartem konče.

Jak už je ale u tohoto autora zvykem, rozhodně neočekávejte obyčejný historický příběh. Jodorowsky tentokrát hodně sází na alchymii a mystická umění, které se zde stávají nosnou osou příběhu. Autor tak umě splétá historická fakta s fantaskními prvky, díky kterým si může bez problému dovolit povolat do zbraně i mluvící opice. Je tak více než jasné, že tento komiks nelze brát příliš vážně. Kdo tedy očekával realistický pohled do historie, bude patrně maličko zklamán. Na druhou stranu, od Jodorowského se nic jiného ani čekat nedá. V tomto ohledu tak jde autor spíše ve šlépějích Královské krve, která se mimochodem v létě dočkala svého zakončení, než například takové Borgii, či Papeže ukrutného.

Kapitolou samou o sobě je pak kresba. Jodorowsky měl vždy úžasný cit na výběr kreslířů a ani tentokrát tomu není jinak. Jérémy, jenž má za sebou mimo jiné spolupráci s Jeanem Dufauxem na skvělé pirátské Baracudě, zde boduje na plné čáře. Jeho nádherná kresba vám učaruje už od první strany a pozvedává tak celý tento mystický příběh ještě o úroveň výš. Nemalou měrou tomu samozřejmě přispívá i již zmíněný zvětšený formát, ve kterém u nás tento komiks vychází. Právě díky němu mají možnost jednotlivé Jérémyho kresby opravdu vyniknout.

Rytíři z Heliopole tak nikoho nenechají na pochybách, kam tento komiks patří. V této komiksové knize dostáváme “evropu” toho nejlepšího ražení a i když tento kousek nebude mířit na ty nejvyšší příčky, rozhodně by byla škoda jej minout. Příběh má zajímavou zápletku, nikde se příliš nezadrhává a nechybí mu originální prvky. Ve spojení s fantastickou Jérémyho kresbou musí tento kousek zkrátka udělat radost všem fanouškům evropského komiksu. Jen to čekání na konec příběhu bude dlouhé…RYTÍŘI Z HELIOPOLE 1 & 2
DÍLO V ČERNÉ, DÍLO V BÍLÉ

SCÉNÁŘ: ALEJANDRO JODOROWSKY
KRESBA: JÉRÉMY
PŘELOŽIL: RICHARD PODANÝ
VYDAL: CREW
ROK: 2020
STRAN: 120
ORIG. NÁZEV: Les chevaliers d’Héliopolis #01: Nigredo, l’œuvre au noir
Les chevaliers d’Héliopolis #02: Albedo, l’œuvre au blanc
ISBN: 978-80-7449-943-2

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..