Cressida Cowell – Kouzelníci z pradávna: Kouzlo druhé šance

0

Není to tak dlouho, co nám nakladatelství Slovart přineslo třetí díl povedené série Kouzelníci z pradávna. Autorka Cressida Cowell v něm zve malé čtenáře do zbrusu nového světa plného kouzel, obrů, skřítků a huňatých sněžných rysů. Avšak, zatímco první díl série vyšel zároveň i jako audiokniha, v případě druhé knihy jsme si na audioknižní zpracování museli počkat. To je však nyní zde a my se tak můžeme opět vydat za Zarem a Čárou do temných hvozdů odhalit tajemství, která ukrývají Kouzelníci z pradávna…

Autorku Kouzelníků z pradávna Cressidu Cowell bude znát naprostá většina čtenářů především díky její úspěšné dvanáctidílné “dračí sérii” Škyťák Šelmovská Štika III. Té se dostalo ještě většího věhlasu poté ,co se ji studio DreamWorks Animation rozhodlo “zfilmovat”. Série Jak vycvičit draka se letos dočkala již třetího dílu, což bezpochyby svědčí i o kvalitě samotné předlohy, ze které jednotlivé filmy vycházejí. Cowell se však po dlouhých 16 letech rozhodla Škyťáka nechat odpočívat a tak nám na jaře loňského roku představila svou zbrusu novou sérii Kouzelníci z pradávna, na jejíž první díl úzce navazuje druhá kniha, která se krátce před vánoci dočkala i své audioknižní verze. Tu má opět na svědomí vydavatelství OneHotBook, režisérka Jitka Škápíková a herec Jan Maxián, jenž si načtení této knihy evidentně opět náramně užil.

Kouzlo druhé šance je typickým druhým dílem a tak v něm autorka dále tak rozvíjí příběh, jenž nám nastínila na stránkách první knihy. Opět se tak vydáváme do kouzelného pralesa v němž sídlí dva nesmiřitelné klany kouzelníků a válečníků. Avšak už úvodní díl naznačil, že i přes zdánlivé odlišnosti by mohli tyto dva klany k sobě najít cestu. Tedy, alespoň někdo z nich. Osud, či pouhá náhoda totiž svedla dohromady Zara a Čáru, zástupce obou nesmiřitelných kmenů, aby se stali hlavními hybateli děje celé série.

Nyní se však naši hrdinové budou muset vypořádat s pořádně nebezpečným problémem. Do pralesa se vrátili strašlivé jezinky a samotný jezikrál z nějakého důvodu touží právě po našich hrdinech. Jedinou šancí jak uniknout nebezpečí je vypořádat se s jezinkami jednou pro vždy. Jenže tento úkol rozhodně není jednoduchý, když k tomu připočteme fakt, že oba naše hrdiny odděluje ta největší zeď, jakou si dokážete představit, stává se z toho takřka neřešitelný problém. Avšak už to, že se Zar s Čárou setkali poprvé bylo velmi nepravděpodobné…

Autorka tak v této knize plynně navazuje na úvodní díl a to nejen samotným příběhem, ale i stylem vyprávění. Opět se tak můžeme těšit na dobrodružný příběh, ve kterém není nouze o napětí a celou řadu zvratů. Když k tomu připočteme i citlivý humor, který se line napříč celou knihou, je takřka jasné, že nás pokračování Kouzelníků z pradávna prakticky nemůže zklamat. A to samé se dá říct i o audioknižním zpracování této knihy.

O to se postaral stejně jako v předchozí knize Jan Maxián, jenž zde naprosto exceloval a předvedl opravdu úchvatný výkon, který posunul už tak povedenou předlohu ještě o úroveň výš. A ani tentokrát ze svého pojetí rozhodně nepolevuje a ukazuje nám svůj jedinečný cit pro “pohádkové” postavy. Ostatně, jeho dabing Spongeboba je opravdu jedinečný a nejinak si vede u této audioknihy. 

Navíc už předchozí kniha ukázala, že na tohoto interpreta rozhodně nečeká snadný úkol. Celá řada jmen a roztodivných výrazů, na kterých si lze snadno vylámat jazyk je toho krásným důkazem. Maxián však ukázal, že si s tím netřeba dělat těžkou hlavu. Hlavní je si celý příběh užít a to tento interpret předvádí i v aktuální novince. I tentokrát zde má každá důležitá postava svůj hlas včetně patřičné intonace. Interpret navíc skvěle kopíruje děj knihy, včetně akčních pasáží i poklidnějších úseků. Nahrávka v podání Jana Maxiána je tak skutečným koncertem pro naše uši. Jakkoliv je však výkon tohoto interpreta výborný, vše dokáže udržet v patřičných mezí a nestrhává na svůj výkon přílišnou pozornost. Díky tomu nechává vyniknout především samotný příběh, jenž s Maxiánovým podáním dokonale souzní.

Maxiánův skvělý výkon je tak v případě audioknihy více než důstojnou náhradou chybějící ilustrace. Ty má opět na svědomí samotná autorka a rozhodně s nimi nešetří. Ty si ale vcelku pochopitelně užijí jen čtenáři papírové knihy. V tomto ohledu ani Kouzlo druhé šance nikterak nevybočuje ze zajetého trendu a tak se i tentokrát mohou malí čtenáři těšit na bohatě ilustrovaný kousek, jenž bude perfektně dotvářet atmosféru tohoto dobrodružného příběhu.

Cressida Cowell opět dokázala, že v rámci svého žánru patří mezi naprostou špičku. Po Škyťákovi a jeho dobrodružství s draky se tak fanoušci této skvělé autorky mohou těšit z další výjimečné série, která se rozhodně jen tak neztratí. Malí čtenáři budou dozajista i tentokrát nadšeni a ani na jejich rodiče nečeká zklamání.A nemalou měrou tomu bezpochyby pomůže i druhá famózní audiokniha v podání “Spongeboba” Jana Maxiána.CRESSIDA COWELL – KOUZLO DRUHÉ ŠANCE
SÉRIE: KOUZELNÍCI Z PRADÁVNA 2

PŘELOŽIL: VRATISLAV KADLEC
VYDAL: SLOVART
ROK: 2019
STRAN:400
ORIG. NÁZEV: TWICE MAGIC
ISBN: 978-80-7529-726-6
AUDIO
VYDAL: ONEHOTBOOK
NAČETL: JAN MAXIÁN
DÉLKA: 6 H. 59 MIN.

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..