Frank Miller – Batman: Návrat temného rytíře

0

Není to tak dlouho, co Nakladatelství CREW rozjelo zbrusu novou komiksovou řadu věnovanou těm nejzásadnějším komiksům ze světa Marvelu, kterou odstartoval Wolverine: Zrození. A jelikož nejen Marvelem živ je člověk, nesmíme zapomínat ani na konkurenty zde stáje DC. A čím začít jiným, než osvědčenou klasikou a pravděpodobně tím nejlepším Batmanovským příběhem všech dob. Návrat temného rytíře je zde…

Komiksoví fanoušci tento titul pravděpodobně velmi dobře znají. Ostatně, ne nadarmo je právě tento titul velmi často označován na jeden z nejlepších komiksů všech dob. Není proto divu, že i u nás Batman: Návrat temného rytíře vyšel poprvé již v roce 2003, na nějž navázalo druhé vydání z roku 2012. A jelikož se říká do třetice všeho dobrého… je zde Temný rytíř již po třetí. Tentokrát ovšem pod hlavičkou nové komiksové řady Legendy DC a takřka se 70 stranami opravdu výživných bonusů. Na své si tak u tohoto vydání přijdou i ti, co již mají Návrat temného rytíře za sebou.

Autora tohoto komiksu asi netřeba příliš představovat. Není jim nikdo jiný Frank Miller. Ten po právu patří mezi nejznámější a nejoceňovanější komiksové autory historie. A byl to právě Návrat temného rytíře, který jej katapultoval mezi opravdové komiksové celebrity. Od té doby sice uběhla již pořádně dlouhá doba, ovšem tituly jako Sin City, 300, Batman: Rok jedna, nebo právě Batman: Návrat temného rytíře zná pravděpodobně každý komiksový fanoušek a bezesporu tak patří do zlatého fondu komiksu. Zařazení tohoto titulu do nově vznikající řady Legendy DC tak bylo více než pochopitelné.

Čím je ale vlastně tento komiks tak jedinečný, že se nesmazatelně zapsal do historie? Odpověď na tuto otázku je vcelku jednoduchá, jen se musíme vydat zpátky do historie. Psal se rok 1939, když vznikla jedna z nejslavnějších komiksových postav všech dob Batman. Temný hrdina hnaný touhou po pomstě si takřka okamžitě získal srdce fanoušků a nesmazatelně se zapsal do historie. Žel bohu pozdější světové události a lobby amerických paniček a moralistů udělali z ponurého detektiva family friendly vysportovaného atleta, který mohl zajímat jen ty nejmenší čtenáře. Z původně dospělých superhrdinských komiksů se tak postupně stal ekvivalent českého Čtyřlístku.

Naštěstí v sedmdesátých letech přišel na scénu Neil Adams, aby v DC položil základy moderních batmanovských příběhů. Tato transformace vyvrcholila v roce 1986 kdy v DC Comics vychází Batman: The Dark Knight kreslíře a scenáristy Franka Millera, jenž v příběhu stárnoucího temného rytíře totálně přeformátoval původní image veselého atleta a vydestiloval z kostýmovaného superhrdiny ponurého křižáka jakého známe dnes. A právě díky tomu se Návrat temného rytíře zapsal nesmazatelně do historie. Nebýt tohoto komiksu a Franka Millera, dnešní Batman by pravděpodobně vypadal a choval se úplně jinak…

Batman: Návrat temného rytíře vyšel v USA ve formě čtyř sešitů v roce 1986. U nás se objevil ve formě svazku až o dlouhých sedmnáct let později v roce 2003. Je tedy jasné, že se na komiksu chtě nechtě podepsal zub času. Avšak i přes tento nezvratný proces má ale komiks stále co nabídnout a hravě strčí do kapsy naprostou většinu dnešních superhrdinských příběhů.

Frank Miller nás ve svém příběhu zavádí do nedaleké budoucnosti, kde se odehrává Batmanovo poslední dobrodružství. Bruce Wayne je zde vylíčen jako starý muž, který se vrací z důchodu, aby se znovu stal maskovaným hrdinou. Starým, zahořklým, tragickým a přesto monumentálním hrdinou,  který jde za tím, čemu věří, i když musí jít proti všem a i když nemůže vyhrát…

Z dnešního pohledu nás příběh jako takový pravděpodobně už moc nešokuje. Ostatně na Millerových základech staví naprostá většina pozdějších autorů a tak je více než jasné, že minimálně v tomto ohledu se pravděpodobně žádný WOW efekt konat nebude. Na druhou stranu je potřeba brát toto dílo v širším kontextu a podívat se na něj i pohledem doby kdy vznikl. Jde o epické a mnohovrstevnaté dílo, které si drží status komiksové legendy a jednoho z nejlepších batmanovských příběhů všech dob. A právě to z něj dělá nadčasovou záležitost. Ostatně Watchmeni, ke kterým je Návrat temného rytíře velmi často připodobňován také rozhodně nepatří k nejmladším a stále se k nim s láskou vrací bezpočet čtenářů po celém světě. A přesně to je případ i Návratu temného rytíře.

Na takovéto příběhy by se zkrátka nemělo zapomínat. Psali komiksovou historii a tak by je měl znát každý opravdový fanoušek komiksu. Je tedy jen a jen dobře, že právě na toto Nakladatelství CREW myslí a přichází se dvěma komiksovými řadami těch největších legend, které by nám neměly uniknout. A Návrat temného rytíře mezi ně bezesporu patří. Pokud vám tedy z nějakého důvodu tento jedinečný kousek zatím unikal, možná nastal právě ideální čas to napravit…BATMAN: NÁVRAT TEMNÉHO RYTÍŘE
SCÉNÁŘ: FRANK MILLER
KRESBA: FRANK MILLER
PŘELOŽIL: VIKTOR JANIŠ
VYDAL: CREW
ROK: 2021
STRAN: 272
ORIG. NÁZEV: Batman: The Dark Knight Returns
ISBN: 978-80-7449-994-4

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..