Jeff Smith – Shazam! Monstrózní společenství zla

0

 

ANOTACE:
Cenami ověnčená sága Kůstek vyzdvihovaného scenáristy a kreslíře Jeffa Smithe se okamžitě stala klasikou. A tento skvělý tvůrce, který ve svých příbězích dokáže mísit dobrodružství s humorem a úžasnou výtvarnou stránkou, přichází nyní do nakladatelství DC, aby zde převyprávěl příběh fenoménu Shazam! nové generaci.

Když malý sirotek Billy Batson následuje záhadného cizince do hlubin metra, nemá ani tušení, že právě vstupuje do podivuhodného světa mocných čarodějů, mluvicích tygrů, dětižravých monster, obrovských robotů, politických intrik a tajemných padouchů. Ale přesně to a ještě víc Billy na svém putování potká – od chvíle, kdy mu čaroděj svěří kouzelné slovo, které ho může proměnit v nejmocnějšího smrtelníka na celém světě!

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Letošní jaro bezesporu patří filmovým superhrdinům. Zatímco fanoušci netrpělivě vyhlížejí poslední Avengers, v kinech již řádí pekelník Hellboy, mocná Captain Marvel, ale i pohodář Shazam!. Je tak vcelku jasné, že u této příležitosti musí vyjít i nějaký ten komiks. Nakladatelství Crew se rozhodlo sáhnout právě po Shazamovi a to rovnou v podání Jeffa Smithe, tvůrce legendárního Kůstka.

Shazam! bude pravděpodobně pro naprostou většinu českých čtenářů velkou neznámou, tedy alespoň pro ty, kteří nečtou v originále. Ačkoliv tento hrdina patří k jedněm z nejslavnějších a nejstarších superhrdinských postav, ostatně jeho první dobrodružství začala vycházet již v roce 1939, na dlouhou dobu upadl takřka do zapomnění a pohyboval se na okraji všeobecného zájmu. Jak se však zdá, s aktuálně vydaným filmem se blýská na lepší časy, bez něj bychom se totiž podobného kousku nejspíše jen tak nedočkali.

Přitom je Captain Marvel skutečně jedinečnou postavou a ne opravdu nemyslím Carol Denvers, která se také dočkala svého filmu. Tento Captain Marvel má mnohem delší historii a především pohnutý osud, který by rozhodně vydal na samotný článek. Schválně zkuste zapátrat na internetu. Pro zjednodušení a lepší orientaci budeme Marvela nazývat Shazamem!. Ostatně ani to není úplně špatně, ale jak jsem říkal, je to trochu složitější.

Ještě než se v roce 2011 ujal Marvela Geoff Johns v rámci rebootu New52, pohrál si s tímto hrdinou v roce 2007 i tvůrce legendárního Kůstka Jeff Smith. Ten vytvořil čtyřdílnou minisérii Shazam!: The Monster Society of Evil, ve které vrací tuto postavu zpátky ke kořenům a z původně naivního Shazama! těží maximum, díky kterému má tento komiks šanci oslovit malé i velké čtenáře.

A jak jinak s novou postavou začít, než s jejím originem. Toho si je evidentně vědom i Jeff Smith a tak čtenářům ve svém příběhu předkládá i Shazamův origin. Seznamuje se tak s Billy Batsonem, klukem, kterého všemocný čaroděj obdaří speciální mocí. Ve chvíli kdy pronese formuli SHAZAM se mění v Captaina Marvela hrdinu, který si hravě poradí i se Supermanem. To však maličko předbíháme, zatím je Shazam se svými novými schopnostmi teprve poznává.

Jenže to by náš hrdina nesměl být malý kluk, jenž si s ničím moc neláme hlavu. A tak řízením osudu, či pouhou náhodou se Billy podívá i za horizont událostí našeho vesmíru, čímž se na scénu dostává i Shazamův protivník pan Mozek. A právě v té chvíli může začít pořádná zábava, plná příšer, akce i humoru. Zkrátka příběh, ve kterém si každý přijde na své.

Vzhledem k celkovému zaměření tohoto komiksu, které míří především na mladší čtenáře je vše, stejně jako Kůstek, Smithovsky milé. Když k tomu připočteme kouzelnou kresbu, která k celému pojetí tohoto komiksu skvěle sedí a dodává nám pocit pohody, dostáváme do rukou komiks, který se sice běžné superhrdinské produkci zcela vymyká, na druhou stranu má šanci oslovit daleko širší okruh čtenářů, než je tomu například u Znovuzrození. Shazam!: Monstrózní společenství zla jezkrátka ideální jednohubkou pro celou rodinu. Větší formát a pevná vazba je pomyslnou třešničkou na dortu za tímto veskrze povedeným kouskem.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..